Ruletë

March 22, 2022

Cilët numra janë më të zakonshëm në ruletën e kazinove në internet?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Ruletë e kazinosë në internet është kryesisht një lojë fati. Si i tillë, lojtarët nuk mund të bëjnë praktikisht asgjë për të anuar shanset për ruletë në favor të tyre. Por prisni, a ka vërtet numra më të mirë në ruletë se të tjerët? Fatkeqësisht, nuk ka një përgjigje përfundimtare për këtë pyetje. Kjo për shkak se rrotat e ruletit janë krijuar për të mbajtur gjithçka sa më të drejtë të jetë e mundur. Pavarësisht kësaj, disa shifra kanë rezultuar se janë numra me fat. Cilat janë ato? 

Cilët numra janë më të zakonshëm në ruletën e kazinove në internet?

Kuptoni tryezën e ruletit

A jeni fillestar me këtë lojë klasike tavoline? Filloni duke kuptuar se si funksionon loja. Është e thjeshtë; ju vendosni patate të skuqura në tapet, duke treguar shanset e secilit kombinim përpara se të rrotulloni rrotën e ruletës. Më pas, tensioni do të fillojë të rritet ndërsa prisni që topi të bjerë në një xhep të zi ose të kuq.

Shumica e kazinove online ofrojnë ruletë në rrotën amerikane ose evropiane. Siç pritej, ndryshimi kryesor është në paraqitjen, e cila në fund të fundit ndikon në skajin e shtëpisë. Ndërsa rrota amerikane ka 38 xhepa, varianti evropian ka 37. Kjo për shkak se e para ka një xhep shtesë të gjelbër 00.

Ky ndryshim i vogël ndikon jashtëzakonisht shumë në shanset e ruletit. Në variantin amerikan, ju keni një shans 1 në 38 për të arritur një numër me fat në krahasim me 1 në 37 në versionin evropian. Prandaj, rrota amerikane ka një skaj më të lartë të shtëpisë prej 5.26% sesa 2.7% në versionin evropian. Ky është një ndryshim domethënës, duke pasur parasysh që lojërat janë të njëjta në shumicën e aspekteve.

Cilat janë numrat më të mirë në ruletë?

Siç u tha më parë, rezultatet e ruletit janë të rastësishme. Prandaj, asnjë numër nuk ka më shumë gjasa të godasë se tjetri. Por lojtarët me përvojë mund të kërkojnë të ndryshojnë. Pasi kalojnë pak kohë në rrotën e ruletit, shumica e lojtarëve kuptojnë se disa numra janë thjesht më me fat se të tjerët. Kjo është arsyeja pse lojtarët profesionistë bastojnë vazhdimisht në këta numra "të nxehtë" për të rritur shanset e tyre të fitimit.

Thënë kështu, historia dëshmon se 17 goditën më së shumti në një rrotë ruletë, megjithëse juria është ende jashtë. Kjo është ndoshta sepse ky numër qëndron në mënyrë strategjike në qendër të bordit të lojrave. Ish-trajneri i Newcastle, Mike Ashley, është i famshëm për fitimin e 1.3 milion £, falë legjendës së 17-shit. Aktori skocez Sean Connery shënoi gjithashtu 17-shin me fat për të fituar pesë baste radhazi në një kazino italiane. 

23 dhe 24 janë numra të tjerë me fat që lojtarët tërhiqen. Shumica e lojtarëve i favorizojnë këto numra, sepse ata ulen mjaft afër njëri-tjetrit në tryezë. Gjithashtu, merrni parasysh 3 pasi legjenda thotë se lajmet e mira vijnë në tre. Por çfarëdo vendimi që të merrni, vini re se këta numra janë të preferuar vetëm në bazë të miteve dhe besimeve.

Po ngjyra?

A ka ngjyrën më të mirë për të vënë bast në ruletë? Të gjitha rrotat e ruletit vijnë me 18 xhepa të kuq dhe po aq xhepa të zinj. Kjo e bën atë një shans 50:50 për të goditur secilën ngjyrë në një bast. Por historia e lojës ka vërtetuar pa asnjë dyshim se ngjyra e kuqe godet më shpesh se e zeza apo jeshile. Pra, përsëri, lojtarët e zgjuar përdorin fakte në vend të miteve të thjeshta.

Duke folur për fakte, vendosja e basteve të kuqe ose të zezë është një nga lëvizjet më inteligjente në një tryezë ruletë. Kjo për shkak se shanset për të fituar cilindo bast në timonin amerikan janë 47.4% dhe 48.6% në rrotën evropiane. Të njëjtat tarifa vlejnë për baste të tjera si të ulëta/të larta dhe çift/tek. 

Por edhe nëse shkoni me këto baste të jashtme, prapë nuk do të mbuloni gjysmën e shifrave në tryezën e ruletit. Praktikisht, ju keni një shans 52.6% dhe 51.4% për të humbur në rrotat amerikane dhe evropiane, respektivisht. Me pak fjalë, do të përfundoni duke humbur më shumë baste të jashtme sesa fitoni.

Numra të pafat në ruletën e kazinosë në internet

Tani duhet të pyesni se cilët numra duhet të shmangni si një murtajë në një rrotë ruletë. Edhe pse asnjë nuk është përgjigja faktike, disa numra janë thjesht baste "pinjolle". Për shembull, 13 konsiderohet gjerësisht një numër i pafat në kulturën perëndimore, kështu që shumë lojtarë i japin një vend të gjerë. 

Përveç 13, lojtarët inkurajohen të shmangin 34. Arsyeja është se ky numër qëndron më larg në tryezë, duke kufizuar çdo mundësi për ta goditur atë. Zero dhe 6 konsiderohen gjithashtu të papëlqyeshëm në mesin e shumicës së lojtarëve të ruletit. Është interesante se nuk ka asnjë shpjegim të prekshëm për jopopullaritetin e këtyre numrave. Vetëm besime!

konkluzioni

Në përgjithësi, është pothuajse e pamundur të shfrytëzosh çdo rrotë ruletë nëse nuk ka disa papërsosmëri. Shumica e rrotave janë programuar të zgjedhin numra në mënyrë të rastësishme, duke i dhënë çdo shifre një shans të barabartë për të fituar. Dhe edhe nëse zgjidhni bastet e jashtme të njohura, shanset për të fituar janë akoma më të ulëta se sa të humbni.

Por mos sillni si struci proverbial dhe lërini të mirat t'ju kalojnë. 17 dhe 7 janë dëshmuar herë pas here se janë numra të mbarë. Pra, gjithçka ka të bëjë me gjetjen e një numri që ju favorizon më shumë. Thjesht mos banko për asgjë!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme