Poker

December 9, 2020

Poker Online - aftësi themelore

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Poker është çdo numër i kartës lojëra ku lojtarët vendosin para se cila dorë është më e mira sipas rregullave të saj. Pokeri si lojë ka ekzistuar që nga shekulli i 20-të dhe deri më sot ai është ende një nga lojërat më të luajtura në internet në botë, duke e bërë atë një domosdoshmëri në kazinove online.

Poker Online - aftësi themelore

Si fillon loja e pokerit

Lojërat e pokerit fillojnë kur një ose më shumë lojtarë të pokerit bëjnë një bast force të njohur ndryshe si blind ose ante. Çdo lojtar pjesëmarrës në lojën e basteve të pokerit sipas renditjes që besojnë se dora e tij vlen në krahasim me lojtarët e tjerë.

Çdo lojtar pjesëmarrës pritet të përputhet me bastin e mëparshëm dhe dështimi për ta bërë këtë do të rezultojë në humbjen e bastit dhe të gjithë përfshirjen e mëtejshme në dorë. Çdo lojtar që përputhet me një bast mund të vendosë të rrisë bastin. Bastet marrin fund kur të gjithë lojtarët ose të kenë bërë bast të fundit ose të mos kenë para për të luajtur përsëri.

Taktika për të fituar pak duke luajtur Poker online si fillestar

Shumë fillestarë hyjnë çdo ditë në një lojë pokeri në internet për të fituar disa para dhe për të shlyer faturën, por për të fituar në internet si fillestar, ka disa rregulla bazë që një lojtar duhet t'i dijë dhe të jetë i ndërgjegjshëm. Është e këshillueshme që fillestarët e pokerit në internet të luajnë me para të gatshme.

Lojtarët e pokerit në internet duhet të kenë një strategji për të ndjekur nëse duan të fitojnë nga pokeri në internet. Për të fituar nga pokeri në internet si fillestar, duhet të jesh i disiplinuar, punëtor, të kesh strategjinë e duhur që funksionon për ty, financimin, kontrollin e animit ndër të tjera.

Zbërthimi i strategjisë së punës për lojtarin e pokerit në internet

 • Luaj lojëra me para me aksione të ulëta: Për të qenë të suksesshëm dhe për të fituar online duke luajtur poker, lojtarët veçanërisht fillestarët duhet të presin me padurim të luajnë ku mund të bastojnë me një shumë minimale dhe të shikojnë fitimin e tyre të rritet në mënyrë të qëndrueshme.

 • Duke luajtur NL10 ose NL25: Që fillestarët të fitojnë më shumë duke luajtur poker në internet, lojtari duhet të jetë gati të marrë një rrezik duke vendosur më shumë para në lojën tani shumë konkurruese. Lojtarët e vazhdueshëm shijojnë Rakeback nga markat e pokerit në internet. Pothuajse të gjitha markat e pokerit në internet tani ofrojnë Rakeback si një formë parash nxitëse/bonus për të joshur lojtarët që të qëndrojnë me markat e tyre.

 • Luajtja e strategjisë së ngushtë dhe agresive: Etiketa më e mirë dhe e këshillueshme që aplikojnë lojtarët e suksesshëm të pokerit që kanë fituar para duke luajtur lojën quhet "TAG". TAG do të thotë Strategji e ngushtë dhe agresive. Etiketa është strategjia më e mirë për t'u përdorur për lojtarët e pokerit në internet për të fituar para të mira kur luajnë lojëra me para të gatshme.

  Një strategji e suksesshme në poker

  Një etiketë në poker nënkupton tre gjëra të rëndësishme që janë:

 • Lojtarët e pokerit në internet duhet të jenë shumë përzgjedhës në lidhje me dorën që zgjidhni të luani.

 • Për të pasur një strategji funksionale, lojtarët e pokerit duhet të jenë të vetëdijshëm për pozicionet e tyre në tryezën e pokerit kur është koha për të vendosur se cilën dorë të luajnë.

 • Lojtarët e Pokerit në internet duhet të jenë gati të luajnë duart e tyre në mënyrë agresive pas një flop. Pokeri është i ngjashëm me shahun nganjëherë pasi lojtarët që mund të bëjnë lëvizjet e duhura kur paraqiten mundësitë ka të ngjarë të fitojnë para të mira nga pokeri në internet. Për të qenë i suksesshëm si një lojtar pokeri, duhet të jeni gati t'i përmbaheni strategjisë tuaj edhe kur ajo nuk ju jep rezultate të dëshiruara brenda ditëve dhe nganjëherë disa javësh pasi mund të mos jetë 100% gjatë gjithë kohës.

  Duke parë tryezën me peshqit mbi ta

  Për të fituar para të mira në internet duke luajtur poker, lojtari duhet të jetë në gjendje të dallojë tabelën më të mirë. Kur aksioni është i ulët, pokerët në internet mund të largohen lehtësisht duke luajtur në çdo tavolinë, por sapo kufiri të rritet, nuk do të ketë peshk në tryezën tuaj, prandaj keni zgjedhur tryezën e gabuar.

Fillestarët që kërkojnë të fitojnë duke luajtur poker duhet të jenë të gatshëm të bëjnë turne për të tërhequr disa lojtarë të mesëm dhe mesatar në tryezën e tij dhe më pas t'i mposhtin ata në të për të fituar më shumë.

Mënyra të tjera për të fituar nga Pokeri Online Përveç lojës me para

Kur bëhet fjalë për fitimin nga pokeri, loja me para është gjithmonë e para në tryezë, por ka edhe mënyra të tjera me të cilat lojtarët e pokerit mund të fitojnë para nga loja në internet.

 • Turne me shumë tavolina: Për të fituar në një turne me shumë tavolina (MTT) si një lojtar pokeri në internet, ju duhen ende taktikat e mësipërme, paratë e ulëta të aksioneve, plane të qarta dhe strategji pune.
 • Uluni dhe shkoni: lojtarët e pokerit në internet gjithashtu fitojnë duke luajtur Sit and Gos dhe për të fituar në sit and Gos, ju duhet të aplikoni gjithashtu para me pak aksione dhe strategji të tjera që do të ndihmojnë shanset tuaja për të fituar.
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme