Poker

October 18, 2023

Lojërat më të shtrenjta të pokerit të luajtura ndonjëherë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Pokeri është një nga lojërat e kazinove më të luajtura ndonjëherë në kazinotë online dhe ato në tokë. Pokeri është një grup lojërash për krahasim letrash ku pjesëmarrësit vënë bast se cila dorë, për sa i përket rregullave të asaj loje të veçantë, është më e mira. Loja është jashtëzakonisht e famshme dhe me siguri do t'i bëjë disa njerëz kurioz për grupet më të mëdha të çmimeve në turnetë e saj. Nëse jeni një nga ata njerëz që janë kuriozë për këtë temë, atëherë keni ardhur në vendin e duhur. Në këtë postim, ne do të diskutojmë lojërat më të shtrenjta të pokerit të luajtura ndonjëherë. 

Lojërat më të shtrenjta të pokerit të luajtura ndonjëherë

Seria Botërore e Pokerit

Nëse jeni njohur me botën e turneve të lojërave të fatit, atëherë me siguri do të keni dëgjuar për WSOP. Qofshin kazinotë në internet apo kazinotë me bazë tokësore, WSOP zë në qendër të vëmendjes. Kjo është edhe për shkak të madhësisë së ngjarjes dhe shumës së çmimit që mbledh çdo vit. Gjatë dhjetë viteve të mëparshme, ajo ka ruajtur pozicionin e saj si më e madhja, veçanërisht për ngjarjen kryesore të turneut. Që nga fillimi i këtij turneu në 1970, grupi i çmimeve është rritur me kalimin e kohës.

Turne të Pokerit në Kazino Online

Siç u tha më herët, WSOP ofron turnet më të mëdhenj të pokerit. Pra, është e drejtë të thuhet se shumë njerëz që kanë aspiruar të fitojnë shpërblimin prej një milion dollarësh duke konkurruar në turnetë e lojërave të pokerit janë frymëzuar nga WSOP. Por a fitojnë njerëzit një shumë të madhe parash në turne të tillë? 

Epo, statistikat tregojnë se njerëzit madje kanë fituar më shumë para në turnetë e pokerit. Pra, nga një single lojë pokeri, mund të imagjinoni të fitoni deri në 5 milionë dollarë apo edhe 8 milionë dollarë. Realiteti i dukshëm është se, pasi ato tashmë kanë ndodhur, mundësi të tilla nuk janë të pambështetura me prova.

World Series of Poker historikisht ka paguar më shumë. Ngjarja e saj kryesore prej 10,000 dollarësh ka kontribuar në grupet më të mëdha të çmimeve në histori. Sidoqoftë, garat në internet ofrojnë gjithashtu pagesa të mahnitshme. Atje jane disa kazino online sot që organizon rregullisht turne. Lojtarët mund të regjistrohen në gara të tilla dhe të fitojnë shuma të konsiderueshme parash, ndonjëherë edhe miliona.

Fitorja më e madhe

WCOOP, ose Kampionati Botëror i Pokerit Online, pati fitoren më të madhe në një konkurs online në vitin 2010. PokerStars priti këtë turne të veçantë me një blerje prej $5200. Në total ishin 2443 lojtarë dhe u mblodh një grup çmimesh prej 12.22 milionë dollarësh. Tyson, i njohur si POTTERPOKER fitoi çmimin kryesor të konkursit prej 2.3 milionë dollarë.

Fitimet më të mëdha të WSOP

Pesë fitoret më të mëdha në eventin kryesor të Serisë Botërore të Pokerit (WSOP) janë si më poshtë:

  • Ngjarja kryesore e WSOP 2014: Nëntë lojtarë garuan në finale për çmimin kryesor. Çmimi i parë, me vlerë 10 milionë dollarë, shkoi për Martin Jacobson.
  • Ngjarja kryesore WSOP 2006: Është një nga ngjarjet më të mëdha në historinë e garave të pokerit. Kjo kryesisht për faktin se kishte mbi 8,000 pjesëmarrës, dhe vlera e grupit të çmimeve u rrit në 82,512,162 dollarë. Në fund, fituesit iu dhanë 2 milionë dollarë çmim.
  • 2014 Big for One Drop: Kjo është themeluar nga Fondacioni One Drop, një organizatë jofitimprurëse, dhe ka grumbulluar më shumë fitime se ngjarja kryesore e WSOP. Dan Colman mori çmimin kryesor prej 15.3 milionë dollarë në 2014.
  • 2018 Big One for One Drop: Çmimi i vendit të parë nga ky konkurs ishte 10 milionë dollarë, duke e çuar totalin e fitimeve live të Bonomo në 43 milionë dollarë.
  • 2012 Big One for One Drop: Shuma totale e çmimit të dhënë për këtë konkurs tejkaloi 42 milionë dollarë, me 18.35 dollarë që ishte shuma më e madhe.

Ndërsa jemi në të, le të diskutojmë gjithashtu lojtarët më të mirë të pokerit në internet.

Lojtarët më të mirë të pokerit në internet

Tre lojtarët më të mirë të pokerit janë:

  • Vladimir Blom: Legjenda e pokerit me origjinë suedeze njihet vetëm me pseudonimin e tij në internet, "Isildur1". Që nga fillimi i mijëvjeçarit, ai ka luajtur aksionet më të mëdha. Ai filloi të luante kur ishte 15 vjeç dhe në kohën kur ishte 29 vjeç, ai kishte një bankroll prej të paktën 275,000 dollarësh. Në vetëm dy javë, ai madje fitoi 1.7 milionë dollarë duke luajtur lojëra pokeri në internet.
  • Thomas Dwan: Ai është i radhës në radhë dhe quhet "Durrrr". Dwan ka fituar 3.4 milionë dollarë nga ngjarjet live dhe online deri në moshën 34 vjeçare.
  • Darcy Cates: Një lojtar pokeri 30-vjeçar nga Maryland, i cili quhet ndryshe "Jungleman12" ka grumbulluar 11 milionë dollarë fitime vetëm nga fitimet në internet.

konkluzioni

Pokeri është një nga lojërat më të famshme dhe më të luajtura. Loja ka qenë në biznes për kaq shumë kohë, dhe ende, shumë njerëz e luajnë atë si një hobi. Thënë kjo, pokeri nuk është një lojë e lehtë për t'u luajtur. Për të luajtur poker, do t'ju duhet të praktikoni dhe shpenzoni kaq shumë kohë për të zotëruar strategjitë dhe për të mësuar rregullat. Kur të zotëroni bazat dhe të mësoni të gjitha rregullat, atëherë do të argëtoheni shumë.

Turnetë WSOP ofrojnë çmime masive për të gjithë pjesëmarrësit dhe shumë lojtarë të pokerit ëndërrojnë të fitojnë miliona dollarë atje. Megjithatë, në një konkurs online, fitorja më e madhe ishte WCOOP, ku Tyson, i njohur ndryshe si POTTERPOKER fitoi çmimin kryesor të konkursit prej 2.3 milionë dollarësh.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme