Poker

December 28, 2021

Lingo dhe zhargon popullor i Pokerit dhe kuptimi i tyre

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

A po kërkoni të filloni me pokerin online? Filloni duke mësuar të gjitha termat bazë të pokerit dhe zhargonin e pokerit. Pokeri përfshin shumë zhargon që mund të frikësojnë lehtësisht një fillestar.

Lingo dhe zhargon popullor i Pokerit dhe kuptimi i tyre

Por çuditërisht, shumica e këtyre zhargonave të pokerit janë shumë të lehta për t'u deshifruar. Pra, ky artikull shikon fjalët më të përdorura në lojën e pokerit.

Lista e plotë e zhargonit të Pokerit

 • Asi - Një ACE është letra e pokerit me renditjen më të lartë. Sidoqoftë, një as mund të përfaqësojë gjithashtu kartën e renditjes më të ulët me një vlerë nominale 1.

 • Veprimi - Ky term i referohet radhës së lojtarit për të vepruar. Mund t'ju thuhet, "është veprimi juaj"

 • Shtoni në - Kjo i referohet një riblerjeje në turnetë e pokerit. Në garat e riblerjes, lojtarët mund të blejnë më shumë çipa, pavarësisht nga madhësia e stivës.

 • All-in - Të jesh all-in është kur lojtari i ka të gjitha pirgjet e tij brenda në tenxhere. Me fjalë të tjera, lojtari vë bast të gjitha çipat në njërën dorë.

 • Lojë e keqe - Kjo është një lojë ku ju vini kundër kundërshtarëve të jashtëzakonshëm. Në një lojë të keqe, lojtari është i dobët.

 • I verber i madh - Një blind i madh është një bast i detyrueshëm në internet i pokerit i përdorur në variante si Texas Hold'em, ku një bast ante nuk zbatohet.

 • Gjakderdhje - Një lojtar me gjakderdhje është kushdo që humbet patatet e tij vazhdimisht gjatë lojës.

 • Bllof - Të bësh bllof është të bësh një dorë të dobët të duket e fortë dhe anasjelltas. Me fjalë të thjeshta, bllofi përfshin luajtjen e një dore të dobët, duke shpresuar të palosësh një dorë më të fortë.

 • Kartë në kuti - Një kartë pokeri e përzier me kokë poshtë në kuvertë.

 • Busti - Humbni gjithçka që luani patate të skuqura.

 • Blini - Fondet fillestare të përdorura për të blerë patate të skuqura dhe për të filluar të luani.

 • Thirrni - Kjo është kur lojtari i veprimit përputhet me bastin e bërë nga një lojtar i mëparshëm.

 • Kontrollo - Refuzimi për të vënë bast ose rritje kur është veprimi juaj.

 • Çek-rritje - Një lojë mashtruese ku një lojtar kontrollon përpara se të ringjallet pas basteve të një lojtari tjetër.

 • Prerje - Lojtari i veprimit që i paraprin shitësit ose butonit.

 • Dorë e vdekur - Kjo është çdo dorë pokeri që nuk mund të fitojë më vatin.

 • Para të vdekura - Ky term përdoret zakonisht në antes dhe blinds për t'iu referuar parave në tenxhere, por jo bastit të askujt. Një shembull i mirë janë fondet e kontribuar nga lojtarët që kanë palosur.

 • Marreveshje - Për t'u dhënë lojtarëve letra sipas rregullave të lojës. Personi që shpërndan letra quhet tregtar.

 • Gomari - Një lojtar i dobët në tavolinë ose i dobët.

 • Pozicioni i hershëm - Lojtarët e pokerit që supozohet të veprojnë të parët janë në një "pozicion të hershëm". Lojtarët e "pozitës së vonë" veprojnë më vonë.

 • Kapitali - Ky është probabiliteti i lojtarit për të fituar tenxheren. Për shembull, supozoni se një tenxhere ka 100 dollarë dhe ju kontribuoni me 50 dollarë, kjo do të thotë se keni një shans 50% për ta fituar atë.

 • Karta e ekspozuar - Një kartë e ekspozuar është një kartë që është zbuluar qëllimisht ose aksidentalisht.

 • Kartat e fytyrës - Kartat me gradën Mbreti, Mbretëresha dhe Jack.

 • Pesë të një lloji - Kjo është një dorë pokeri me letra të rangut të ngjashëm. Është dora më e mirë e mundshme e pokerit, duke mposhtur edhe flushin mbretëror.

 • Flop - Tre letrat e para të zbuluara të komunitetit të shpërndara njëkohësisht.

 • Palos - Kjo është kur një lojtar zgjedh të largohet nga tenxherja në vend që të ngrejë ose të thërrasë.

 • Shtëpi e plotë - Një dorë pokeri me dy dhe tre letra të rangut të ngjashëm. Për shembull, një dorë pokeri mund të ketë AA-8-8-8.

 • Lojë të mirë - Kjo është një lojë ku shumica e lojtarëve në tavolinë janë më të dobët se ju.

 • Kokat lart - Një tenxhere e kontestuar vetëm nga dy lojtarë.

 • Kartë me vrima - Letra e kthyer me fytyrë poshtë lojtarit.

 • Grepa - Një palë fole.

 • Sigurimi - Këto janë marrëveshje të lidhura ndërmjet lojtarëve përpara se të zgjidhet një dorë. Shpesh, lojtarët bien dakord të ndajnë ose të zvogëlojnë tenxheren.

 • Jackpot - Një çmim i parë është një bonus i paguar për lojtarin që humbet me një dorë të fortë. Në lojëra si Hold'em, lojtari do të duhet të humbasë me aset e plotë ose më mirë për t'u kualifikuar.

 • Goditës - Nganjëherë quhet një kartë anësore, një goditje është një kartë që nuk përcakton renditjen e dorës. Megjithatë, ai mund të vendosë dorën më të mirë midis dy duarve që përputhen ngushtë.

 • Çalë - Të bashkosh një tenxhere thjesht duke thirrur. Lojtarë të tillë fillimisht do të kishin palosur në një rritje.

 • Përbindësh - Një dorë e madhe.

 • Nit - Një lojtar i ngushtë dhe pasiv që shmang përballjet në tavolinë.

 • Mbi bast - Një madhësi bast më shumë se vazoja gjatë një loje pa limit.

 • Çift - Dy letra pokeri me rang të ngjashëm.

 • Kaloni - Për të kontrolluar ose për të palosur.

 • Xhepi - Kartat unike të lojtarit që vetëm ata mund t'i shohin.

 • Ngritja - Për të vënë bast më shumë në krahasim me bastin fillestar.

 • Riblej - Blini çipa shtesë pas një blerjeje. Kjo është e zakonshme në turnet e pokerit.

 • Ringritje - Për të ngritur pasi një lojtar tjetër ka ngritur.

 • Shkëmbi - Rock është një lojtar konservator që luan vetëm një grusht duar. Zakonisht, ato vazhdojnë vetëm me duar të forta.

 • Flush mbretëror - Dora më e lartë e mundshme e pokerit e së njëjtës suitë. Për shembull, AKQJ-10 e diamanteve.

 • Peshkaqeni - Një lojtar i mirë pokeri.

 • Rafte - Fondet totale që një lojtar ka në tryezë aktualisht.

 • Drejt - Pesë letra të njëpasnjëshme të kostumeve të përziera.

 • Trokit jashtë - Kur një lojtar humbet të gjitha paratë e tij.

 • Tre të një lloji - Tre letra me rang të ngjashëm.

 • Shtrënguar - Një lojtar që luan më pak duar se zakonisht.

 • Dy flush - Dy letra të një suite të ngjashme.

 • Upcard - Një kartë e shpërndarë përballë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme