Pai Gow

October 22, 2022

Si të luani Pai Gow Poker

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Lojtarët me përvojë të pokerit e dinë se loja vjen në shumë variacione. Një nga variantet më të pëlqyera të pokerit sot është Pai Gow. Kjo lojë luhet duke përdorur domino kineze në vend të Pai Gow. Por, megjithëse pokeri Pai Gow është argëtues dhe shpërblyes për t'u luajtur, mund t'ju duhet një dorë ndihmëse për të kuptuar bazat e lojës përpara se të hyni plotësisht. Kjo është pikërisht ajo që ju nevojitet. Në këtë udhëzues të shkurtër, do të mësoni se si të luani Pai Gow dhe çfarë të bëni në tryezë për të krijuar situata të mira. 

Si të luani Pai Gow Poker

Rregullat themelore të pokerit Pai Gow

Nëse keni luajtur poker kinez më parë, nuk duhet të keni probleme të futeni në një tavolinë Pai Gow. Edhe kushdo me njohuri bazë për pokerin duhet ta mësojë shpejt këtë lojë. Në Pai Gow, ideja është të krijosh një dorë që mundet dorën e tregtarit, ashtu si në çdo lojë pokeri në kazino online. Por ndryshe nga lojërat tradicionale të pokerit që përdorin një dorë të vetme, lojtarët e Pai Gow dhe tregtari krijojnë dy duar. Interesante!

Kjo lojë përdor kuvertën standarde me 52 letra me një Joker shtesë, duke e bërë atë 53 në total. Në këtë lojë, Joker është një kartë wild që mund të përfundojë një flush ose straight kur shpërndahet. Por nëse nuk mund t'i plotësojë këto dy duar fituese, letra Joker llogaritet si një Ace. Xhokeri llogaritet gjithashtu si një Ace në dorën me dy letra. 

Pokeri Pai Gow fillon me lojtarët që bëjnë një bast ante. Më pas, shtatë letra me fytyrë poshtë shpërndahen në pozicionet e lojtarit dhe të tregtarit. Pas kësaj, lojtarët i rregullojnë letrat e tyre në duar me 5 letra (të larta) dhe me 2 letra (të ulëta). Mos harroni se dora me 5 letra duhet të renditet më lart se dora me 2 letra. Nëse duart tuaja mundin të dyja duart e tregtarit, një konsideratë pagese bëhet duke përdorur renditjen standarde të dorës së pokerit. 

Nëse jeni ende një dashamirës në poker, më poshtë janë kombinimet kryesore të duarve të pokerit:

 • Flush mbretëror: 10, Jack, Queen, King dhe Ace me një kostum të ngjashëm.
 • Drejt flush: pesë letra të njëpasnjëshme si 3-4-5-6-7 të një kostumi të ngjashëm.
 • Katër të një lloji: katër vlera të ngjashme të kartave të kostumeve të ndryshme.
 • Full house: këto janë dy letra me të njëjtën vlerë dhe tre letra me të njëjtën vlerë.
 • Flush: pesë letra të një kostum të ngjashëm.
 • Straight: pesë letra të njëpasnjëshme, por me kostume të ndryshme.
 • Tre të një lloji: tre vlera të ngjashme të kartave të kostumeve të ndryshme.
 • Dy palë: dy letra me vlerë të njëjtë dhe dy letra të tjera me të njëjtën vlerë të gradave të ndryshme.
 • Një palë: dy letra që përputhen.
 • Kartë e lartë: kjo është letra e rangut më të lartë në një dorë pokeri.

Një barazim ose shtytje është një tjetër rezultat i mundshëm në pokerin Pai Gow. Kjo ndodh nëse ju fitoni një dorë të vetme dhe tregtari fiton një dorë nga ana e tyre. Për shembull, nëse dora juaj me 2 letra mposht dorën me 2 letra të tregtarit dhe dora juaj me 5 letra mundet tuajën, loja kalon në raundin tjetër. 

Mësimi për të vendosur duart Pai Gow është gjithashtu i rëndësishëm pasi këtu do të keni të bëni me dy duar. Siç u tha më parë, dora e lartë duhet të tejkalojë dorën e ulët. Pra, nëse dora e ulët ka një palë mbretër, dora e lartë duhet të ketë një vlerë totale më të lartë se 10. Vini re se letrat e tjera si Jack dhe Queen gjithashtu kanë vlera nominale prej 10.

Ndërsa mund të mos mendoni ta ktheni lojën tuaj në një specialitet, nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth Pai Gow Poker, mund të gjeni udhëzues i detajuar për të luajtur Pai Gow Poker në internet.  

Pai Gow Poker House Edge dhe Tabela e Pagave

Tani duhet të pyesni veten se si paguan Pai Gow. Lajmi i mirë është; kjo lojë ka një nga avantazhet më të ulëta të shtëpisë në poker. Këtu, kazinoja online mban një avantazh prej 2.8%, që është shumë më e ulët se 5.22% për Pokerin Caribbean Stud. Buza e shtëpisë duket më e lartë se ajo që është në shumicën e lojërave të pokerit në internet për shkak të komisionit prej 5% për shtëpinë për të gjitha fitimet. Pa komision, shtëpia ka një avantazh të vlerësuar prej 1.3%. 

Sa i përket pagesës, kjo lojë pokeri në internet ka disa variante të cilat vijnë me pagesa të basteve anësore që mund të arrijnë 8,000 herë shumën. Ja se si duket tabela e pagave Pai Gow:

Strategjia e Pokerit Pai Gow

Dikush duhet të vendosë me kujdes duart e tij për të pasur sukses në një tryezë pokeri Pai Gow. Mos harroni, kjo lojë nuk ka raunde bastesh. Megjithatë, rregullat për vendosjen e një dore Pai Gow Poker mund të varen nga kazinoja online. Zakonisht, dy palë ndahen në të ulët, të mesëm ose të lartë. Çiftet e ulëta janë një palë 2-sh në 6, ndërsa çiftet e mesme janë një palë 7-10-she. Çiftet e larta përbëhen nga Aces, Kings, Queens dhe Jacks. 

Më poshtë janë strategjitë e Pai Gow për t'u përdorur në lidhje me dy çiftet:

 • Pa çift: Përdorni kartën e renditjes më të lartë në dorën e lartë dhe kartën e dytë dhe të tretë më të lartë në dorën e ulët. 
 • Një palë: Nëse shtatë duart kanë një palë, përdorni atë në dorën e lartë dhe letrat e dyta dhe të treta më të larta në dorën e ulët. Për shembull, nëse ju jepet 5-5-8-9-JQK, 5-at do të mbeten në dorën e lartë dhe Mbreti dhe Mbretëresha do të bëjnë dorën e ulët. 
 • Çifti i ulët + çifti i ulët: Mbani çiftet në dorën e lartë dhe luani dy letrat e ardhshme më të larta në dorën e ulët.
 • Çift i ulët + çift i mesëm: Gjithmonë ndaheni nëse nuk keni një Mbret ose më të lartë. Më pas, luani dy-çiftet në dorën e lartë. 
 • Çift i ulët + çift i lartë: Ndani nëse nuk keni një Ace ose Joker. Më pas, luani dy-çiftet në dorën e lartë.
 • Çift i mesëm + çift i mesëm: Ndani nëse nuk keni një Joker ose Ace, më pas luani dy çiftet në dorën e lartë. 
 • Çift i mesëm + çift i lartë: Ndani nëse nuk keni një Mbret ose Ace, më pas shtoni dy palët në dorën e lartë.
 • Çift i lartë + çift i lartë: Gjithmonë i ndarë.

Është gjithashtu e zakonshme të gjesh veten në një situatë komplekse, si p.sh. të marrësh dy tre të një lloji. Këtu, luani kombinimin më të lartë tre të një lloji në dorën e ulët dhe më të ulëtin tre të një lloji në dorën e lartë. Nëse shtatë letrat kanë tre palë, shtoni çiftin më të lartë në dorën e ulët dhe çiftin më të ulët në dorën e lartë. Sa për pesë Aces, ata gjithmonë ndahen dhe më pas luajnë një palë Ace në dorën e ulët. 

Vepro si bankier nëse është e mundur

Komisioni 5% për pokerin Pai Gow mund të jetë një pengesë në shumicën e rasteve. Pra, për të luajtur pa komision, do t'ju duhet të gjeni një lojë Pai Gow që ju lejon të luani si bankier. Me fjalë të tjera, ju do të luani kundër lojtarëve të tjerë dhe jo kundër shtëpisë. Në këmbim, ju do të fitoni të gjitha bastet e barazimit ashtu si tregtari kur luani kundër jush. 

Megjithatë, komisioni prej 5% do të vazhdojë të zbatohet për të gjitha fitimet tuaja, megjithëse avantazhi i shtëpisë tani do të ulet në 1.46% për shkak të basteve fituese të barazimit. Përveç kësaj, shumica e kazinove do t'i lejojnë lojtarët të luajnë rolin e bankierit vetëm një herë në çdo shtatë duar. Për më tepër, do t'ju duhet një bankroll i arsyeshëm për të luajtur bankierin. Për shembull, nëse luani kundër dhjetë lojtarëve të pokerit që vënë bast 20 dollarë për dorë, do t'ju duhen 200 dollarë për ta mbuluar këtë. Tani e dini pse disa lojtarë refuzojnë një ofertë për të qenë bankier. 

Por bota e lojërave të fatit në internet është një vend me shumë mundësi. Në disa raste të rralla, lojtarët mund të gjejnë Pai Gow Poker pa komision. Kazinoja nuk do të marrë një ulje prej 5% nga të gjitha fitimet tuaja në këto lojëra. Por kapja është se lojtarët nuk mund të luajnë bankierin, gjë që është mjaft e drejtë. Një shembull i mirë është EZ Pai Gow Poker, ku dora e lartë e tregtarit me një mbretëreshë rezulton në një shtytje. Ky është çmimi që duhet paguar. 

Variantet e Pokerit Pai Gow

Pai Gow Poker ka disa variante për të luani në kazinonë tuaj të preferuar në internet. Më poshtë janë ato kryesore:

6-Card Fortune Pai Gow

Objektivi i këtij varianti në internet Pai Gow mbetet i njëjtë – mundi dy duart e tregtarit! Por në vend që të marrin shtatë letra për të bërë dy duar, tregtari dhe lojtari marrin secili nga gjashtë letra. Rregulli i përgjithshëm është të kesh një dorë me 5 letra që ka vlerë më të madhe se dora me 1 letra. Në këtë lojë, ju nuk keni nevojë të paguani asnjë komision në shtëpi për fitimet tuaja. Sidoqoftë, loja nuk ofron banking për lojtarët. Nëse e mposhtni krupierin në të dyja duart, do të merrni një pagesë prej 1:1.

Fortune Pai Gow Poker pa komision

Siç sugjeron edhe emri, lojtarët nuk paguajnë komisionin e zakonshëm prej 5% kur i vënë tregtarin. Në vend të kësaj, lojtarët shtyjnë automatikisht nëse tregtari ka një 9-të lartë në dorën e tyre të ulët. Por ajo që e bën këtë variant Pai Gow të dallohet janë dy bastet emocionuese të bonusit. Basti i Bonusit të Pasurisë fiton nëse dora më e mirë e mundshme e lojtarit është të paktën tre. Lojtarët mund të kërkojnë gjithashtu bastin e bonusit të tregtarit, i cili zbatohet për dorën me 7 letra të krupierit. 

EZ Pai Gow Poker

Në këtë variant pa komision, basti bazë bëhet shtytje nëse dora e lartë e tregtarit ka një mbretëreshë. Loja gjithashtu paketon baste të shumta anësore, duke përfshirë Bonusin e Dinastisë, i cili paguhet nëse dora e lartë e lojtarit është tre e një lloji. Nëse një lojtar tjetër krijon të paktën katër të një lloji, ata fitojnë "Bonusin e zilisë". Loja gjithashtu ofron bastin e Mbrojtjes, i cili vepron si sigurim Pai Gow. Ky bast paguhet nëse dora më e mirë e lojtarit ka një Ace ose më të ulët. 

Face Up Pai Gow Poker

Dëshironi të shihni se çfarë është në dorën e tregtarit? Luaj Face Up Pai Gow Poker. Kjo lojë përdor të njëjtat rregulla të lojës si loja standarde Pai Gow, me përjashtim të faktit që të gjitha letrat shpërndahen përballë. Face Up Pai Gow gjithashtu vjen me baste anësore të Bonusit Ace dhe Bonus Fortune. Në bastin anësor të Bonusit të Fortune, ju do të merrni një pagesë 7000:1 nëse shënoni një flush natyral direkt me shtatë letrat.

Shijoni lojën!

Pasi të keni lexuar këtë udhëzues, tani duhet të jeni gati të filloni të luani Pai Gow Poker. Siç mund ta shihni, nuk ka asgjë komplekse në lojë. Thjesht njihni ato renditje tipike të duarve të pokerit dhe si t'i rregulloni duart tuaja për të krijuar situata të mira. Por mbani mend se loja nuk është e përhapur si variantet e tjera të pokerit si Texas Hold'em, Omaha, Jacks or Better dhe Caribbean Stud. Pra, bëni detyrat e shtëpisë tuaj.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme