Llojet popullore Mahjong

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Mahjong ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe shumë variacione të kësaj loje ikonike nuk janë të disponueshme në internet. Por, ka ende disa variacione që mund t'i gjejmë në kazinotë online.

Nëse lojtarët janë të interesuar të mësojnë më shumë rreth variacioneve mahjong, ata mund të lexojnë udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës, i cili përfshin variacionet kineze mahjong dhe ato të tjera. Variantet e tjera janë të pranishme në sasi masive, ndaj sigurohuni që t'i lexoni deri në fund.

Llojet popullore Mahjong

Variantet kineze

Changsha Mahjong

Në provincën Hunan, Changsha Mahjong luhet shpesh. Lojtarët duhet të blejnë Jong unik të bërë ekskluzivisht nga pllaka 2, 5 ose 8 në mënyrë që të luajnë Wuhan Mahjong. Kur luani Changsha Mahjong, pllakat e veçanta që zgjidhen fillimisht nga sipërfaqja e lojës janë të ndaluara, si dhe përdorimi i erërave. Fituesit e çdo raundi marrin pjesë në një speciale lotari për bonuse, e cila shpesh dyfishon rezultatin e tyre.

Mahjong klasik kinez

Lloji më i vjetër i Mahjong që luhet ende sot është mahjong klasik kinez, i cili u bë i njohur për herë të parë në Amerikë në vitet 1920 me disa tituj. Ndërsa pak njerëz e luajnë atë në Azi, ajo ka një ndjekës të vogël, por të përkushtuar në Perëndim. Çdo lojtar shënon dhe rezultati fitues mund të tejkalohet.

Konkurrenca Mahjong

Disa shoqëri mahjong kanë pranuar standardin ndërkombëtar mahjong. Ajo u krijua nga Federata e Sporteve Gjithë Kinës në korrik 1998 për gara dhe, në disa raste, për lojëra të zakonshme. Ai thekson llogaritjen dhe strategjinë duke përfshirë një gamë të gjerë rregullash alternative të rezultateve.

Variante të tjera

Mahjong filipinas

Ka gjashtëmbëdhjetë duar tjegull në mahjong filipinase. Pllakat mund të konsiderohen të egra në disa raste. Për më tepër, Nderimet shihen si përfitime shtesë.

Mahjong tajvanez

Forma më e njohur e mahjong-ut në Tajvan quhet mahjong tajvanez, i cili përdor duart e gjashtëmbëdhjetë pllakave, ofron stimuj për tregtarët dhe shitësit e përsëritur dhe u mundëson shumë lojtarëve të fitojnë nga një heqje e vetme.

Mahjong japonez

Mahjong është standardizuar në Japoni dhe Korenë e Jugut si Mahjong japonez, i cili gjithashtu shihet shpesh në lojëra video. Rregullat e Riichi dhe Dora janë tipare dalluese të këtij versioni. Gjithashtu, për të llogaritur gjatë lojës, hedhjet e pllakave vendosen me kujdes përpara çdo lojtari sipas renditjes së hedhjes. Për të rritur më në fund vlerën e tyre, disa rregulla zëvendësojnë pllakat me numër 5 me pllaka të kuqe.

Mahjong korean

Korean Mahjong është një variant fantastik për tre lojtarë që është i veçantë në shumë mënyra. Stinat dhe një veshje mungojnë krejtësisht. Loja është më e shpejtë, dhe shënimi është më i lehtë. Përdorimi i duarve të maskuara është i përhapur dhe nuk lejohen ushqime të shkrira. Riichi gjithashtu luan një rol vendimtar në lojë.

Pussers Bones

Një variacion i shpejtë i quajtur kockat e pussers u krijua nga marinarët e Marinës Mbretërore Australiane. Në vend që të përdorë termat Lindje, Jug, Perëndim dhe Veri, ai përdor terma si Eddie, Sammy, Wally dhe Normie.

Mahjong nga Singapori

Hong Kongu dhe mahjong nga Singapori janë dy varietete të lidhura ngushtë. Katër pllaka bonus kafshësh përdoren në mahjong të Singaporit, dhe ka disa metoda alternative të pikëzimit që ofrojnë shpërblime në mes të lojës nëse plotësohen kriteret specifike, si një kong. Melds mund të vijë gjithashtu në një format që është i ndryshëm nga shumica e versioneve të tjera.

Mahjong vietnamez

Tetë shakaxhinj specialistë janë paraqitur në mahjong vietnamez. Megjithatë, ka vetëm tetë lule të tjera për një total prej 160 pllakash. Në një variant bashkëkohor, shakatë trefishohen ose katërfishohen për një total prej 176 ose 184 pllakash.

Mahjong klasik perëndimor

Joseph P. Babcock, një punonjës i Standard Oil, solli mahjong në Amerikë në vitet 1920 dhe mahjong-u klasik perëndimor është një pasardhës i asaj loje. Këto ditë, fjala më së shumti i referohet rregulloreve Wright-Patterson, të cilat përdoren nga ushtria amerikane, dhe variacioneve të tjera të lidhura ngushtë të prodhuara nga Amerika.

Variacioni më i famshëm Mahjong

Varianti më i njohur Mahjong është Solitaire Mahjong, një lojë përputhëse me një lojtar që përdor një grup pllakash mahjong në vend të lojës me letra. Për dallim nga të qenit një lojë fizike në tavolinë, ajo luhet më shpesh në një kompjuter. Ndërsa është krejtësisht i ndryshëm nga loja me katër lojtarë të mahjong, ajo e merr emrin nga ajo.

konkluzioni

Llojet e mahjong janë masive, kështu që është më mirë që lojtarët të mos e provojnë secilën prej tyre. Edhe pse të gjithë nuk janë aq të ndryshëm, vetëm rezultati mund të jetë i ndryshëm.

Zgjedhja ideale është të zgjidhni një lojë ose maksimumi në dy dhe t'i zotëroni ato. Kur një lojtar është i mërzitur me atë lojë, ai mund të kalojë në versionin tjetër. Ata që duan të luajnë vetëm mund të provojnë Solitaire Mahjong.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Cilat janë llojet e ndryshme të mahjong?

Ka shumë lloje të ndryshme mahjong. Variantet kineze, si Changsha Mahjong, Klasik Kinez Mahjong, Fujian Mahjong, e kështu me radhë. Ka edhe variante të tjera përveç atyre kineze, të tilla si Mahjong Amerikan, Mahjong filipinas dhe më shumë.

Cili version i mahjong është më i mirë?

Lloji më i zakonshëm i Mahjong quhet Hong Kong Mahjong, dhe është mjaft afër traditës kineze, por ndoshta Mahjong Amerikan, Kinez dhe Japonez janë më të mirat.

A është Mahjong Amerikan i ndryshëm nga Mahjong kinez?

Ndërsa Mahjong Amerikan luhet me tetë pllaka shtesë joker dhe karta të ndryshme rezultatesh, grupet tradicionale kineze Mahjong përfshijnë 144 pllaka.

A janë Mahjong Japonez dhe Kinez i njëjtë?

Këto nuk janë të njëjta; Mahjong japonez është një variant i lojës së mirënjohur kineze me disa ndryshime.

Këshilla dhe truket Mahjong - Gjëra për t'u mbajtur mend

Këshilla dhe truket Mahjong - Gjëra për t'u mbajtur mend

Mahjong nuk është një lojë e fatit të pastër. Lojtarët duhet të mësojnë përmendësh rregullat dhe strategjitë në mënyrë që të luajnë lojën. Por, ka një gjë tjetër thelbësore që shumica e lojtarëve injorojnë. Kur një lojtar ka mësuar se si të luajë Mahjong, hapi tjetër është të dini për të gjitha këshillat dhe truket kryesore.

Mahjong Melds Essentials

Mahjong Melds Essentials

Mahjong është një lojë e thjeshtë që përbëhet nga 144 pllaka. Çdo lojtar merr 13 pllaka, ndërsa tregtari do të marrë 14. Lojtarët duhet të formojnë bashkim duke plotësuar një dorë ligjore. Shumë lojtarë ende nuk dinë se si të formojnë një bashkim, kështu që ne po hartojmë këtë udhëzues për t'u treguar atyre më shumë rreth tij.

Pllaka Mahjong - Gjithçka që duhet ditur

Pllaka Mahjong - Gjithçka që duhet ditur

Mahjong është një nga lojërat më të luajtura në kazinotë online dhe është unike. Por çfarë e bën Mahjong këtë interesant? Përgjigja është e thjeshtë. Me pllaka Mahjong, është më tërheqëse të luash. 

Shënimi në Mahjong

Shënimi në Mahjong

Mahjong nuk është një lojë e vështirë, por informacioni që duhet mbajtur mend ndonjëherë mund të jetë pak i tepërt. Pra, kjo është arsyeja pse disa njerëz nuk janë të vetëdijshëm se si të shënojnë në mahjong. Ka vetëm disa gjëra që duhen mbajtur mend nëse lojtarët duan të luajnë vetëm një variant.