Lojëra

March 21, 2023

Faktet më të mira rreth lojërave të fatit që do t'ju lënë mendjen

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

A e dini se Las Vegas nuk është kryeqyteti botëror i lojërave të fatit? Epo, nëse mendoni se kjo është befasuese, faktet e tjera që kemi rezervuar për ju do t'ju lënë mendjen. Këtu është këndvështrimi ynë mbi faktet kryesore më interesante rreth lojërave të fatit dhe kazinove që mund të mos i keni dëgjuar kurrë.

Faktet më të mira rreth lojërave të fatit që do t'ju lënë mendjen

Lojëra me lojëra elektronike Më parë ishin makineri për çamçakëz frutash

Nëse keni luajtur ndonjëherë lojëra elektronike ose në një automat në kazinotë tokësore ose në lojëra elektronike virtuale në kazinotë më të mira në internet, mund të keni vënë re se shumica e këtyre lojërave janë me temë frutash. A keni menduar ndonjëherë pse është kështu?

Në vitet 1880, makinat e fatit ishin në fakt makineri për shpërndarjen e çamçakëzit me shije frutash. Njerëzit mund të shtonin para në makineri dhe më pas të merrnin çamçakëz me shije frutash. Simbolet e frutave të shfaqura në makinë përfaqësonin shijen e çamçakëzit. Disa nga ato makineri shpërndanin edhe tokenat që njerëzit i këmbyen me pije ose puro.

Humbja më e madhe e lojërave të fatit arriti në 127 milionë dollarë

Ju mund të keni dëgjuar për njerëz që fitojnë çmime të çmendura nga jackpotet e lotarisë ose makinat e fatit. Megjithatë, është gjithashtu e vërtetë se shumë njerëz kanë humbur shuma të mëdha parash në aktivitetet e lojërave të fatit. Personi që ka humbur shumën më të madhe të parave në historinë e lojërave të fatit është Terrance Watanabe.

Terrance Watanabe ishte djali i një biznesmeni të pasur dhe ai trashëgoi Oriental Trading Company në 1977 kur i ati i vdiq. Pasi trashëgoi kompaninë, Terrance Watanabe e shiti atë në vitin 2000 dhe shkoi në një lojë kumari në Las Vegas që zgjati rreth një vit. Brenda një viti, Terrance Watanabe luajti kumar 835 milionë dollarë dhe humbi 127 milionë dollarë.

Las Vegas nuk është kryeqyteti botëror i lojërave të fatit

Siç e kemi përmendur tashmë, Las Vegas nuk është kryeqyteti i lojërave të fatit. Është e habitshme sepse sa herë që dëgjoni për lojërat e fatit, Las Vegas është gjëja e parë që ju vjen në mendje. 

Ndërsa Las Vegas ka shumë kazino, më shumë nga sa mund ta imagjinoni, kryeqyteti botëror i lojërave të fatit është Makau. Makau është i vetmi territor në Kinë ku kumari në një kazino është i ligjshëm. 

Ka dy arsye pse konsiderohet kryeqyteti botëror i lojërave të fatit. Së pari, kazinotë në Macau gjenerojnë një ton të ardhurash. Të ardhurat e kombinuara të të gjitha kazinove në Macau janë pesë herë më shumë se ato të kazinove në Las Vegas.

Së dyti, shumica e të ardhurave të gjeneruara nga kazinotë në Las Vegas vijnë nga lojëra elektronike me qindarkë. Nga ana tjetër, më shumë se tre të katërtat e parave të gjeneruara nga kazinotë në Macau vijnë nga lojtarë të lartë që bëjnë baste të mëdha në tavolinat VIP.

Një person anonim ka luajtur 100 dollarë dhe i ka kthyer në 39.7 milion dollarë

Herë pas here, ju dëgjoni histori të njerëzve që fitojnë jackpote masive nga lojërat e fatit. Një nga aktivitetet më të njohura të lojërave të fatit ku njerëzit marrin pjesë përfshin lojëra elektronike. Një person me fat arriti të kthejë 100 dollarët e tij në 39.7 milionë dollarë në një automat.

Kush është ai person që mund të pyesni? Ashtu si shumica e fituesve të tjerë të jackpot-it, edhe ky fitues i automatit ka zgjedhur të mbetet anonim. Megjithatë, ne e dimë se automati që dha këtë shumë mbresëlënëse quhej Megabucks, i vendosur në kazinonë Excalibur në Las Vegas. Ne gjithashtu e dimë se fituesi ishte një inxhinier softuerësh.

Kazinoja më e madhe në botë është më e madhe se 10 fusha të futbollit amerikan

Industria e lojërave të fatit është masive. Kazinotë nga e gjithë bota gjenerojnë miliarda dollarë të ardhura. Këto të ardhura vijnë nga miliona kumarxhinj që marrin pjesë në aktivitete të lojërave të fatit ose rregullisht ose në raste të veçanta. 

Për të akomoduar lojtarët e fatit, qindra kazino janë të disponueshme në të gjithë globin. Duke marrë parasysh popullaritetin në rritje të lojërave të fatit, kazinotë po bëhen gjithnjë e më të mëdha. Kazinoja më e madhe në botë, WinStar World Casino, ka një sipërfaqe prej 600,000 metra katrorë. 

Për t'ju dhënë një ide se sa e madhe është 600,000 metra katrorë, fusha mesatare e futbollit amerikan ka rreth 57,600 metra katrorë. Me fjalë të tjera, dhjetë fusha futbolli do të futeshin lehtësisht brenda kazinosë WinStar World.

Një burrë dikur shiti gjithçka për të vënë bast në një rrotullim të vetëm rulete

Varësia nga kumari është një gjendje e rëndë. Njerëzit shpenzojnë të gjithë kursimet e tyre të jetës në kumar dhe përfundojnë pa asgjë. Në vitin 2004, televizioni në Mbretërinë e Bashkuar mori një seri televizive të quajtur Double or Nothing. Seriali tregoi një burrë të quajtur Ashley Revell, i cili po planifikonte të shiste gjithçka që zotëronte dhe më pas të luante të gjitha fitimet në ruletë. 

Ashley Revell arriti të mbledhë 135,300 funte pasi shiti gjithçka që zotëronte përveç rrobave që kishte veshur. Ai i vuri të gjitha ato para në një rrotullim të vetëm të rrotës së ruletit dhe i vuri të gjitha në të kuqe. 

Për fat të mirë për të, rrota e ruletës u ul në 7 Red dhe ai fitoi 270,600 £. Megjithatë, ky ishte një përjashtim dhe nuk është rregull. Ju nuk duhet të shesni të gjitha gjërat tuaja dhe të luani kumar me të gjitha paratë. Mbani gjithmonë parasysh kumarin e përgjegjshëm.

Një burg në Nevada dikur kishte një kazino ku të burgosurit mund të luanin bixhoz

Ndërkohë që nuk ka asnjë dëm në kumarin e përgjegjshëm, dhe shumë njerëz marrin pjesë në aktivitete të lojërave të fatit në raste të veçanta pa ndonjë problem, ai konsiderohet një temë e diskutueshme në disa pjesë të botës. Për më tepër, kumari është i paligjshëm në disa vende.

Megjithatë, lojërat e fatit dhe kazinotë janë mjaft të njohura në Shtetet e Bashkuara. Do të habiteshit të dinit se një burg në Nevada kishte një kazino që lejonte të burgosurit të luanin kumar. 

Kazinoja lejoi të burgosurit për të luajtur lojëra të fatit si blackjack, craps dhe poker. Të burgosurit u lejuan gjithashtu të bastnin për sportet e zgjedhura. Kazinoja ishte pjesë e burgut për 35 vjet derisa u mbyll në vitin 1967.

Qytetarët e Monakos nuk mund të hipin në një kazino të vendosur në Monako

Duke folur për vendet ku lojërat e fatit janë të ligjshme, vendi i Monakos është një prej tyre. Qytetarët e Monakos kanë akses në disa kazino ku mund të gërvishtin kruajtjen e tyre të lojërave të fatit. 

Megjithatë, ka një kazino të vendosur në Monako ku kumari nuk lejohet për qytetarët e Monakos. Qytetarët e vendeve të tjera janë të lirë të luajnë kumar atje. Po flasim për kazinonë famëkeqe Monte Carlo. 

Rreth mesit të viteve 1800, Princesha Caroline e bëri të paligjshme që qytetarët e Monakos të luanin kumar në kazinonë Monte Carlo. Ju mund të pyesni veten pse ndodhi kjo. Princesha këmbënguli që të ardhurat duhet të vijnë vetëm nga të huajt, jo nga qytetarët.

Ruleta u quajt loja e djallit

Shumë nga lojërat tona të preferuara të bixhozit nuk ishin si ne i dimë se janë sot. Ata ishin shumë të ndryshëm kur filluan të lindin. Ata kishin edhe emra të ndryshëm. Një nga lojërat më të njohura të kumarit këto ditë është ruleta, që dikur quhej rrota e djallit. 

Ju mund të pyesni veten pse ruleta u quajt rrota e djallit. Përgjigja për këtë është drithëruese. Nëse mblidhni të gjithë numrat në rrotën e ruletit, përgjigjja është 666, të cilën mund ta njihni si shenja e bishës. Një shaka e njohur rreth rrotës së ruletës është se Blaise Pascal, krijuesi i ruletës, bëri një marrëveshje me djallin.

Kumari ndihmoi themeluesin e FedEx të shpëtonte kompaninë

Siç e kemi prekur tashmë këtë temë, varësia nga bixhozi është një çështje serioze, megjithëse bixhozi në vetvete nuk është problem dhe shumë njerëz luajnë me përgjegjësi. 

Mjerisht, shumë njerëz kanë humbur një pjesë të rëndësishme të kursimeve të tyre për lojërat e fatit. Megjithatë, themeluesi i FedEx luajti gjithashtu një pjesë të rëndësishme të parave të kompanisë, dhe kjo nuk e bëri dhe keq në rastin e tij.

Në vitin 1973, FedEx po luftonte për të qëndruar në biznes. Në atë kohë, kompanisë i kishin mbetur 5000 dollarë rezerva. Themeluesi i FedEx, Frederick Smith, i mori ato para, fluturoi në Vegas dhe i rrezikoi të gjitha. Për fat të mirë, ai nuk i humbi të gjitha ato para dhe fitoi 27,000 dollarë.

Ju mund t'u kërkoni kazinove që t'ju ndalojnë dhe ata në fakt do ta bëjnë këtë

Varësia nga kumari mund të jetë e vështirë të kontrollohet. Megjithatë, ka shumë strategji që mund të përdorni që ju ndihmojnë të qëndroni larg kumarit. Çuditërisht, një nga ato strategji është t'u kërkoni kazinove që t'ju ndalojnë nga kazinotë e tyre. 

Po, është e drejtë, ju mund t'i kërkoni vullnetarisht një kazinoje që t'ju ndalojë nga kazinoja e tyre, dhe ata në fakt do ta bëjnë këtë. Sapo një kazino të ndalon, e bën krim për ty të shkelësh në dyshemenë e lojërave të fatit të asaj kazinoje. 

Ju mund të zgjidhni se sa zgjat ndalimi, duke filluar nga një vit deri në një ndalim të përjetshëm. Me fjalë të tjera, nëse zgjidhni një ndalim të përjetshëm, nuk do të mund të shkelni kurrë në dyshemenë e lojërave të fatit.

Përmbledhje

Nga kazinotë në burgje deri te historitë e çmendura të çmimeve të çmendura, ka një sërë faktesh rreth lojërave të fatit që do t'ju hanë mendjen. Tani ju njihni disa të mira dhe mund t'i përdorni për t'u bërë përshtypje miqve tuaj herën tjetër kur të hyni në një kazino me ta ose të merrni pjesë në ndonjë aktivitet tjetër kumari.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme