Blackjack

January 25, 2022

Shpjegohet - A është Blackjack një lojë fati apo aftësie?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Blackjack sundon botën e lojërat e fatit në internet për para të vërteta. Kjo lojë klasike me letra krenohet me rregulla të drejtpërdrejta të lojës që edhe lojtarët më të gjelbër të kumarit nuk do të kenë ndonjë problem t'i zotërojnë. Dhe për ta bërë atë më të lëngshëm, blackjack-u ka një avantazh të ulët të shtëpisë.

Shpjegohet - A është Blackjack një lojë fati apo aftësie?

Por megjithatë, shumica e lojtarëve nuk mund të fitojnë një dorë për të shpëtuar jetën e tyre në këtë lojë. Pra, çfarë duhet të bëjnë lojtarët për të fituar një dorë në blackjack lojërat e fatit në internet? A është gjithçka për aftësinë, siç pretendojnë shumica e njerëzve? Ky artikull shpalos të gjithë të vërtetën.

Si funksionon loja blackjack

Përpara se të zhyteni më thellë, është jetike të mësoni se si të luani këtë lojë me letra. Blackjack ka nevojë për të paktën dy pozicione, kryesisht tregtari dhe lojtari. Siç sugjeron emri i tyre, tregtari ia shpërndan letrat vetes dhe lojtarit. Objektivi kryesor i lojës? Shënoni një 21 ose afrohuni sa më shumë që të jetë e mundur pa dështuar. Një dorë blackjack fitohet nëse një lojtar shënon 21 me dy letrat e para.

Ana e aftësisë së blackjack-ut

Në lojën e blackjack, lojtarët duhet të marrin vendime të shumta që ndryshojnë lojën. Në minimum, ata duhet të vendosin nëse do të godasin, të qëndrojnë ose të dyfishojnë, përveç rasteve kur bëhet një blackjack natyral. Për shembull, këshillohet të qëndroni në çdo gjë më shumë se 17 dhe të goditni kur mbani 10 ose 12-16. Për më tepër, dyfishoni vetëm kur vlera e dorës suaj është 10 ose 11.

Numërimi i kartave

Numërimi i letrave është një nga blackjack-et më të rekomanduara këshilla për kumarin. Në thelb i referohet një sistemi matematikor ku lojtarët përfitojnë nga letra të rangut të lartë si Aces, K, Q, J dhe 10. Në të kundërt, tregtarët përfitojnë nga kartat e rangut të ulët si nga 2 deri në 6. Kur luajnë blackjack në kazinotë më të mira në internet, 9, 8 dhe 7 janë letra neutrale.

Pra, si funksionon numërimi i kartave? Në çdo lojë blackjack, numri i letrave me vlerë të ulët në lojë përputhet gjithmonë me numrin e letrave me vlerë të lartë. Por raporti ndryshon pas raundit të parë të marrëveshjes. Tani, lojtarët e zgjuar dinë se si të mbajnë gjurmët e letrave të shpërndara. Në këmbim, ata mund të parashikojnë saktë llojin e letrave të mbetura në këpucë.

Ekspertët e numërimit të letrave sugjerojnë që nëse raundi i parë i marrëveshjes ka letra me vlerë të ulët, raundi tjetër ka të ngjarë të ketë letra me vlerë të lartë. Është interesante që shanset tuaja për të fituar rriten nëse letrat që mbeten në kuvertë janë letra me vlerë të lartë. Por, siç u tha më parë, tregtari nuk fiton asgjë nga këto karta. Pra, rrisni bastet tuaja gradualisht për të përfituar sa më shumë nga letrat me vlerë të lartë.

Ana e fatit e blackjack-ut

Për të qenë i sinqertë, është pothuajse e pamundur të fitosh një dorë blackjack pa pak fat. Ju mund të zotëroni të gjitha sistemet e blackjack-ut atje, por prapëseprapë të vuani një seri të dhimbshme humbjesh. Puna është se edhe lojtarët më me përvojë të blackjack-ut nuk mund të jenë 100% të sigurt për llojin e letrave të shpërndara. Prandaj, do t'ju duhet pak fat për të arritur kombinimin më të mirë të mundshëm të kartave. 

Një pikë tjetër që nuk mund të theksohet sa duhet është se fitimi i një dore blackjack është i mundur, megjithëse shtëpia fiton gjithmonë. Çdo gjë mund të ndodhë në afatin e shkurtër të çdo loje kumari. Kjo për shkak se avantazhi vlen vetëm për shumë baste. Për shembull, në një lojë blackjack me një avantazh shtëpie 1%, do t'ju duhen të paktën 100 baste përpara se të ndjeni ndonjë ndikim të skajit të ulët të shtëpisë.

Këshilla të tjera për lojërat e fatit në internet për blackjack

Përveç numërimit të letrave, shumë këshilla të tjera për blackjack mund të ndihmojnë në arritjen e rezultateve të dëshiruara. Së pari, përpiquni të mësoni strategjitë bazë të lojërave të fatit blackjack për të qenë një lojtar më i fortë. Mos harroni se marrja e atyre vendimeve shumë të rëndësishme për blackjack mund të jetë një çështje e ndërlikuar. Pra, merrni një karrocë strategjie blackjack për të ditur se kur të goditni, të qëndroni ose të dyfishoni.

Gjithashtu, zgjidhni tabelën e pagave me mençuri. Në mënyrë tipike, shumica e tavolinave blackjack ofrojnë pagesa 3:2 dhe 6:5. Dallimi midis këtyre tabelave është i thjeshtë. Në blackjack 3:2, ju paguheni 3 dollarë për çdo bast prej 2 dollarësh. Nga ana tjetër, ju merrni 6 dollarë për çdo 5 në një tabelë pagese 6:5. Në përgjithësi, loja 3:2 ka një avantazh shtëpie prej 0.5% me një strategji optimale, krahasuar me 2% në tabelën 6:5. Një tjetër gjë, ndryshimi zmadhohet me kalimin e kohës.

Më e rëndësishmja, merrni parasysh të luani me bonuse blackjack. Me këto stimuj, ju mund të luani shumicën e lojërave të kazinosë në internet falas. Kjo ju jep më shumë kohë loje, duke rritur shanset tuaja për të fituar gjatë procesit. Për më tepër, më shumë kohë loje do të thotë vetëm më shumë përvojë në lojë dhe mësim i sistemeve më efektive të lojës. Vetëm mos harroni të lexoni termat dhe kushtet e bonusit të blackjack.

konkluzioni

Nga diskutimi i mësipërm, është e sigurt të konkludohet se blackjack është një lojë e bazuar në aftësi dhe e bazuar në fat. Luajtja me një strategji optimale dhe zgjedhja e tavolinës së duhur mund të zvogëlojë avantazhin e shtëpisë në 0.5% ose më pak. Por ashtu si me çdo aktivitet tjetër kumari, fati luan një rol të rëndësishëm në rezultatin e lojës. Kjo i jep lojës natyrën e saj unike.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme