Gjithçka rreth kartave dhe telefonatave Bingo Online

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerDylan ThomasFact Checker

Bingo është një nga lojërat më të famshme të luajtura në mbarë botën dhe për të luajtur bingo përdoren letra. Bingo në internet mund të përdorë kartat e bingos në internet dhe lojtarët gjithashtu mund të gjenerojnë kartat e tyre të bingos me një gjenerues falas të kartave bingo. Përdorimi i kartave virtuale bingo nuk është aspak i komplikuar, pasi lojtarët do të gjejnë udhëzime ndërsa gjenerojnë kartën.

Gjëja tjetër që vlen të vihet re janë numrat e bingos, të cilët njihen edhe si thirrjet bingo. Lojtarët mund të kenë dëgjuar për termat numrat me fat bingo, numrat fitues bingo, numrat e lojërave bingo dhe numrat e thirrjeve bingo. Këta numra përfaqësojnë listën e madhe të thirrjeve bingo që do të përshkruajmë në këtë artikull.

Gjithçka rreth kartave dhe telefonatave Bingo Online

Kartat Bingo

Kartat Bingo janë në thelb kartat e përdorura për të luaj online bingo. Ka gjithsej 2 lloje kartash. Njëri prej tyre është një rrjet 5x5 i projektuar për bingo me 75 topa, i cili është i popullarizuar në Shtetet e Bashkuara. Tjetri përdor një rrjet 9x3 për bingo me 90 topa ose Housie në Mbretërinë e Bashkuar.

75 karta bingo

Lojtarët përdorin letra me pesë kolona me nga pesë katrorë secila, me katrorin qendror të specifikuar si hapësirë të lirë dhe katrorët e tjerë me numra. Numrat e kolonave janë:

 • B 1 deri në 15
 • Unë 16 deri në 30
 • N 31 deri në 45
 • G 46 deri në 60
 • O 61 deri në 75

90 karta bingo

Kartat zakonisht quhen bileta në bingo në Mbretërinë e Bashkuar, të njohura edhe si Housie. Tre rreshta dhe nëntë kolona janë të pranishme në karta. Pesë numra dhe katër hapësira boshe janë rregulluar rastësisht në çdo rresht. Shumat shpërndahen për kolonë (1–9, 10–19, 20–29, 30–39, 40–49, 50–59, 60–69, 70–79 dhe 80–90).

Bingo thërret

Thirrjet Bingo njihen gjithashtu si numra bingo ose zhargon bingo. Shumë lojtarë nuk i kuptojnë në maksimum thirrjet bingo, pasi ekziston një listë e madhe e numrave të thirrjeve bingo. Janë 90 thirrje bingo, kështu që ne do të diskutojmë çdo numër të lojës bingo. Më poshtë mund ta gjeni të gjithë listën:

 1. Syri i Kelly: Një thirrje e zakonshme bingo që ose mendohet të jetë një homazh për heroin popullor australian Ned Kelly ose të ketë rrënjë zhargone ushtarake.
 2. Një rosë e vogël: Numri 2 duket të jetë një rosë e vogël e vetmuar. Thjesht vizualizoni formularin për t'i ndihmuar lojtarët të kujtojnë këtë telefonatë bingo.
 3. Filxhan çaj: Kupa e çajit thjesht do të thotë numri 3.
 4. Trokitni në derë: Shprehja "një, dy, ma lidh këpucën, tre, katër troket në derë" është pjesë e rimës së njohur të çerdhes që frymëzoi këtë thirrje bingo. Disa nga lojtarët mund ta dinë atë nga filmat e Freddy Kruger.
 5. Njeriu i gjallë: Ky dokumentar novator i BBC-së nga viti 1965 tërhoqi audiencë të madhe dhe u bë një thirrje bingo e pëlqyer në MB.
 6. Tom Mix / Gjysmë duzine: Një figurë pioniere kauboji në filmat pa zë, i cili u bë i njohur për realizimin e marifeteve të tij. Midis 1909 dhe 1935, Tom Mix prodhoi mbi 336 filma artistikë.
 7. Me fat shtatë: Është një tjetër thirrje e zakonshme bingo që është me fat dhe e njohur në dhomat e bingos dhe të lojërave të fatit në mbarë botën.
 8. Porta e kopshtit: Kjo thirrje bingo mishëron rimën dhe fjalorin e Cockney.
 9. Urdhrat e mjekut: Një pilulë numër 9, e cila daton që nga Lufta e Dytë Botërore, ishte një laksativ i fuqishëm që përdorej për të çliruar trupin nga sëmundjet kur një diagnozë e saktë nuk ishte e mundur.
 10. [Emri i Kryeministrit]strofull: Kjo tani pasqyron 10 Downing Street dhe ndryshimet e Kryeministrit. Numri 10, Den e Cameron-it, bazohet në rimë.
 11. Këmbët e njëmbëdhjetë: Kjo thirrje bingo është një tjetër që është tërheqëse vizualisht, pasi numri 11 i ngjan një palë këmbësh. Në dhomat e vërteta të bingos, mund të dëgjoni një lojtar që fishkëllen si përgjigje ndaj kësaj thirrjeje.
 12. Një duzina: Një duzinë.
 13. E pafat për disa: Në Itali, është një simbol i fatit, megjithëse konsiderohet si fatkeq në vendet e tjera perëndimore.
 14. Dita e Shën Valentinit: Dita e dashurise.
 15. Të rinj dhe të etur: Përndryshe, provoni "Rugby Team" nëse nuk jeni.
 16. Sweet 16 dhe nuk u puth kurrë: Një ditëlindje historike në të gjithë botën.
 17. Mbretëresha e kërcimit: Për të kuptuar këtë telefonatë bingo, e cila i bën homazh kulmit të klasikëve Abba, shkoni në YouTube tani dhe luani këtë melodi të përjetshme.
 18. Arritja e moshës: Kjo frazë mund të përdoret gjithashtu për të nënkuptuar "tani mund të votoni", duke iu referuar moshës në të cilën adoleshentët bëhen të rritur.
 19. Mirupafshim adoleshentët: Ditëlindja e fundit e adoleshencës para se të mbushë 20 vjeç dhe të bëhesh i rritur.
 20. Një pikë: Një pikë është fjalë më e vjetër për 20. Konkretisht, shprehja "katër pikë dhe shtatë vjet më parë" përdoret në këtë thirrje bingo për të aluduar në adresën e Gettysburg të Abraham Lincoln.
 21. Përshëndetje mbretërore/Çelësi i derës: Një përshëndetje prej 21 armësh qëlluan në parada ushtarake dhe mbretërore.
 22. Dy rosa të vogla: Një thirrje bingo vizuale e bazuar në formë; rosa juaj e parë e vogël ka një mik tani.
 23. Ti dhe unë.
 24. Dy duzina.
 25. Duck dhe zhytje: Kjo është e thjeshtë për t'u marrë nëse numri 2 përfaqësohet nga një rosë dhe numri 5 pason si një gjarpër. Një gjarpër do të bënte një rosë të zhytej për t'u mbuluar.
 26. Zgjidheni dhe përzieni.
 27. Porta e parajsës.
 28. Në gjendje/mbipeshë.
 29. Ngrihuni dhe shkëlqeni.
 30. Gertie e pistë: E njohur gjithashtu si Dirty Gertie nga Bizerte, kjo këngë e Luftës së Dytë Botërore ka duruar shekuj për t'u luajtur në sallone bingo në të gjithë botën.
 31. Ngrihu dhe vrapo.
 32. Mbërthe këpucën time: Kjo thirrje bingo është një zgjatim i rimës së fëmijëve nga numri katër. Jimmy Choo është një stilist i njohur këpucësh.
 33. Gju i pistë/Të gjitha treshe/Peshq, patatina dhe bizele.
 34. Pyet per me shume: Referenca e Oliver Twist.
 35. Kërce dhe kërce.
 36. Tre duzina.
 37. Më shumë se njëmbëdhjetë.
 38. Torta e Krishtlindjes.
 39. 39 hapa: Fotoja e Hitchcock-ut The 39 Steps, e vitit 1935, po shihet sot.
 40. Jeta fillon: Një tjetër thirrje bingo për të nderuar një ditëlindje të rëndësishme kur gjërat fillojnë të bëhen të liga.
 41. Koha për argëtim: Jeta ka filluar.
 42. Winnie the Pooh: Kjo thirrje bingo nderon AA Milne, krijuesin e fabulës së ariut të mjaltit dhe të preferuarin e përjetshëm të fëmijërisë britanike, Winnie the Pooh.
 43. Poshtë në gjunjë.
 44. Sirtarë të varur.
 45. Në gjysmë të rrugës.
 46. Deri në truket.
 47. Katër dhe shtatë.
 48. Katër duzina.
 49. PC: Kjo thirrje bingo i referohet shfaqjes së viteve 1946-53 të përqendruar në shfrytëzimet e një bakri joortodoks, i cili shpiku termin "ngrihu dhe shkëlqe". Aventurat e PC 49 janë ende duke u përdorur si thirrje bingo vite pasi u transmetuan fillimisht.
 50. Gjysmë shekulli.
 51. Shtrëngimi i gishtit të madh: Unë e dua mamin tim
 52. Danny La Rue: një telefonatë bingo që i bën homazh muzikantit irlandez të njohur për pasionin e tij për veshjen e kryqëzuar, Danny La Rue.
 53. Këtu vjen Herbie/Mbërthyer në një pemë.
 54. Pastro dyshemenë.
 55. Gjarpërinjtë e gjallë: Lidhur me formën e numrit: Pesëdhjetë e pesë (dhe përmendet në 25, rosë dhe zhytje).
 56. Autobusi Shots: A ia vlente ajo?
 57. Varietetet e Heinz: Pavarësisht se kishte shumë më tepër receta, zoti Heinz zgjodhi të ndalonte zhvillimin e varianteve të numrit të tij të preferuar, 57, në mënyrë që fasulet e pjekura Heinz të shiteshin vetëm në 57 kanaçe të ndryshme.
 58. Lërini të presin.
 59. Brighton Line.
 60. Pesë duzina.
 61. Simite buke.
 62. Kthejeni vidën/Tickety-boo: I njohur shpesh si biletë-boo në bingo, është zhargon i ushtrisë për çdo gjë në rregull.
 63. Më gudulis 63.
 64. Rivizato.
 65. Pensioni i pleqërisë: Kjo thirrje bingo tregon moshën e zakonshme të daljes në pension në Mbretërinë e Bashkuar.
 66. Klikimi me klikim.
 67. Shkallët për në parajsë.
 68. Shpëtimi i hirit.
 69. E preferuara ime / sido që të jetë: Nëse lojtarët i shikojnë numrat nga poshtë lart, ata tregojnë të kundërtën. Kjo referohet gjithashtu si "Vak për dy" dhe porosia me numër 69 në një meny ushqimi ose restoranti e përcakton si të tillë.
 70. Tre pikë dhe dhjetë.
 71. Shpërthim në daulle.
 72. Gjashtë duzina.
 73. mbretëreshë Bletë.
 74. Goditi dyshemenë.
 75. Përpiquni dhe përpiquni.
 76. Trombonet.
 77. Rripi i perëndimit të diellit: Kjo thirrje bingo bazohet në një serial detektivi amerikan të prodhuar nga Warner Brothers midis 1958 dhe 1964, i cili u shfaq në kohën kryesore të shtunave mbrëma në MB.
 78. 39 hapa të tjerë.
 79. Edhe një herë.
 80. Tetë dhe bosh: Ky është i thjeshtë për t'u gjetur, por mund ta shihni gjithashtu të referuar si "Mëngjesi i Gandit", pasi numri 8 është menduar të simbolizojë një Gandh këmbëkryq, të ulur.
 81. Ndaloni dhe vraponi.
 82. Drejtpërsëdrejti përmes: E lidhur me udhëtimin, por e njohur edhe si një "zonjë e trashë me një rosë", e cila i referohet fotografive që numrat mund dhe kanë portretizuar më parë.
 83. Koha për çaj.
 84. Shtatë duzina.
 85. Qëndruar gjallë: Përplasja globale e Bee Gees e vitit 1977 që u shfaq në filmin "Ethet e natës së së shtunës".
 86. Midis shkopinjve: Gjuha e portierit përdoret në futboll.
 87. Torquay në Devon.
 88. Dy zonja të trasha: Dy femra të trasha Duke iu rikthyer grafikës, numri 88 i ngjan kthesave të dy femrave me kurba.
 89. Pothuajse atje.
 90. Në krye të dyqanit.

Këta janë të gjithë numrat e bingos, kështu që lojtarët mund t'i lexojnë ato një herë dhe të mësojnë për origjinën. Megjithatë, disa telefonata janë thjesht të thjeshta, kështu që nuk ka asnjë shpjegim për to.

Mësoni thirrje Bingo

Thirrjet Bingo mund të mësohen lehtësisht pasi lojtarët mund t'i mësojnë ato thjesht në internet duke marrë kuize. Thjesht google "bingo call quiz", dhe kështu lojtarët do të jenë në gjendje të testojnë njohuritë e tyre. Nëse ata nuk mund të mbajnë mend çdo të vetme, atëherë duke marrë kuize, lojtarët do të jenë në gjendje t'i mësojnë ato në mënyrë shumë më efektive.

Tabela e thirrjeve të Bingos

Është e thjeshtë të përdoret grafiku për të zbuluar emrat e thirrjeve të numrave të bingos dhe origjinën e tyre; gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në topin me numër që dëshironi të mësoni dhe do të shfaqet një Kuti Përgjigje me informacionin. Më pas, mund të klikoni kudo jashtë Kutisë së Përgjigjeve për t'u rikthyer në grafikun kryesor, ose të përdorni shigjetat e radhës dhe të mëparshme brenda kutisë së përgjigjeve për të kaluar çdo shpjegim të thirrjes së numrit një nga një.

konkluzioni

Bingo është një nga lojërat më të luajtura në mbarë botën, dhe kartat bingo përdoren për të luajtur këtë lojë kazinotë më të mira në internet. Lojtarët mund të gjenerojnë gjithashtu karta bingo në internet me një gjenerues falas të kartave bingo, pasi nuk është aspak e vështirë. Në artikull, lojtarët do të gjejnë një listë të madhe të thirrjeve bingo që janë të vështira për t'u mësuar përmendësh, por ata mund të bëjnë kuize për t'i mësuar ato.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

A duhet të jenë kartat e bingos të ndryshme?

Numri i letrave fituese nuk është unik, edhe pse numri i kombinimit të secilës kartë është.

Sa karta bingo ka?

Minimumi i nevojshëm për të luajtur lojën është një paketë hyrje letrash. Për çdo lojë të rregullt dhe herë pas here një lojë të veçantë, paketa e hyrjes zakonisht përmban gjashtë deri në dymbëdhjetë letra. Çdo sallë bingo përcakton çmimet dhe përmbajtjen e saj të paketës së hyrjes.

A janë kartat e bingos të rastësishme?

Po, numrat e përdorur për të krijuar karta bingo zgjidhen në mënyrë të rastësishme. Ka kombinime numrash të mundshëm 5,5x1026 dhe sa më shumë letra të mundshme të lojës.

A ka një gjenerator kartash bingo?

Po, ka shumë gjeneratorë të kartave bingo. Gjeneruesi i kartave bingo të Canva është falas për t'u përdorur dhe ju lejon të gjeneroni sa më shumë karta bingo që dëshironi.

Nga vijnë numrat e bingos?

Në gjysmën e dytë të viteve 1770, loja arriti në Francë, ku një francez i ri krijoi një variacion të ndryshëm. Ai renditi rastësisht numrat nga një deri në 90 në letra, duke i shtypur ato në tre rreshta përgjatë dhe nëntë vertikalisht.

Sa numra janë në bingo?

Në një lojë konvencionale bingo, përdoren numrat 1 deri në 75. Nga e majta në të djathtë, pesë kolonat e kartës emërtohen B, I, N, G dhe O. Zona e lirë në mes, e cila shpesh tregohet me një, merret si e mbushur automatikisht.

Si mund të marr një numër bingo?

Thjesht klikoni Zgjidhni një top Bingo në gjenerator për të zgjedhur një numër dhe numri i rastësishëm do të shfaqet.

Cilët numra bingo quhen më shumë?

Numrat e bingos që quheshin më shpesh ishin gjashtë dhe katër, por gjithashtu u zbulua se 42, 62, 72, 51, 64, 81, 47 dhe 57 thirreshin më shpesh se zakonisht.

Cili është numri më me fat në bingo?

Numri më i zakonshëm fitues është 6, i cili është edhe më me fat, pavarësisht se bingo është thjesht një lojë fati.

5 bonuse që mund ta bëjnë Bingon në internet edhe më emocionues

5 bonuse që mund ta bëjnë Bingon në internet edhe më emocionues

Bingoja në internet sjell argëtim në majë të gishtave tuaj, duke ndërthurur eksitimin klasik me komoditetin e lojës dixhitale. Çfarë e rrit këtë emocion? Bonuset! Ata janë si përbërës të fshehtë që e zbukurojnë lojën tuaj. Nga mirëseardhja në bord me oferta speciale deri te shpërblimi i besnikërisë suaj, këto bonuse janë qershia shtesë në krye. Ata e bëjnë çdo seancë bingo unike, duke ofruar më shumë shanse për të luajtur dhe për të fituar. Pra, bëhuni gati të zhyteni në pesë bonuset e mahnitshme që e shndërrojnë bingon në internet nga e mrekullueshme në absolutisht fantastike. Le të eksplorojmë se si këto shpërblime mund të lartësojnë aventurën tuaj të bingos në internet!

Cilat janë shanset e Bingos në internet

Cilat janë shanset e Bingos në internet

Bingo është një lojë me shanse fikse, që do të thotë se çdo kartë bingo që blihet nga një lojtar ka një shans të barabartë për të fituar. Për të qenë më të saktë, nëse një lojtar blen 20 letra bingo, të gjitha 20 kanë të njëjtat shanse. 

Mësoni se si të luani Bingo në internet

Mësoni se si të luani Bingo në internet

Ka disa gjëra që lojtarët duhet të kenë parasysh në mënyrë që të luajnë Bingo. Gjëja më e rëndësishme nga të gjitha është të zgjidhni kartën me kujdes, pasi kjo do të rrisë shanset e lojtarëve për të fituar. Por si do të jetë e mundur kjo? Përgjigja është e thjeshtë. Lojtarët duhet të kuptojnë rregullat.

Sa lloje Bingo në internet janë në kazinotë në internet

Sa lloje Bingo në internet janë në kazinotë në internet

Çuditërisht, nuk ka vetëm një bingo në internet. Ka lloje të ndryshme lojtarësh bingo që mund të kënaqen duke luajtur. Në këtë udhëzues, ne do të diskutojmë të gjitha llojet e bingos ku lojtarët mund të luajnë, kështu që le të fillojmë menjëherë.

Si të fitoni më shumë në Bingo

Si të fitoni më shumë në Bingo

Bingo online është një lojë jashtëzakonisht e famshme e kazinosë në internet, kështu që lojtarët duhet të dinë për disa këshilla për bingo përpara se të fillojnë të luajnë. Ka lojtarë që janë të vetëdijshëm për këshillat dhe truket e bingos në internet, por ata nuk arrijnë t'i zbatojnë ato pasi mund të mos e kuptojnë. 

Zhdukja e miteve dhe stereotipeve më të mëdha të Bingos në internet

Zhdukja e miteve dhe stereotipeve më të mëdha të Bingos në internet

Bingo online ka pushtuar botën e lojërave, duke tërhequr lojtarë nga të gjitha sferat e jetës me formatin e tij të lehtë për t'u luajtur dhe lojën emocionuese. Megjithatë, krahas popullaritetit në rritje të tij, janë shfaqur disa mite dhe stereotipe rreth bingos në internet, shpesh duke paraqitur një pamje mashtruese të kësaj loje të gjallë. Në këtë artikull, ne do të trajtojmë dhe zhvlerësojmë keqkuptimet më të zakonshme rreth bingos në internet. Nga kush e luan atë deri tek mënyra se si funksionojnë fitimet, ne jemi këtu për të dhënë të gjitha njohuritë. Pra, le të zhytemi dhe të ndajmë faktin nga trillimi.