Bingo

March 30, 2022

10 fakte interesante rreth Bingos që ndoshta nuk i dinit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

A ju pëlqen të luani lojëra kazino? Atëherë nuk keni nevojë të njiheni me Bingo. Për ata që ende nuk e kanë luajtur këtë lojë, është një lojë argëtuese "ulëse" ku lojtarët përputhen me numrat në një kartë të printuar. Por nëse doni të fitoni më shpesh, të mësoni disa fakte rreth kësaj loje është një fillim i mrekullueshëm. Pra, sa dini për Bingo? Më poshtë janë disa fakte argëtuese në lidhje me këtë lojë emocionuese të kazinosë.

10 fakte interesante rreth Bingos që ndoshta nuk i dinit

Bingo filloi në Itali në vitet 1530

Besohet se Bingo u shpik në Itali në vitet 1530. Në atë kohë, kjo lojë luhej si një lojë llotarie e quajtur II Giuoco del Lotto d'Italia. Loja u pjekur në Gjermani dhe Francë, duke u bërë me të drejta autori në 1933. Që atëherë, Bingo është bërë e njohur në kazinotë tokësore dhe kazinotë online. Disa njerëz luajnë Bingo për argëtim, ndërsa të tjerët luajnë për para.

Bingo quhej 'Beano'

Në shekullin e 20-të, Bingo quhej "Beano" - një emër i dhënë nga Edwin Lowe, një sipërmarrës amerikan. Tabela e lojës bingo kishte 5 rreshta dhe 5 kolona, me vetëm katrorin në qendër të rrjetit që nuk kishte një numër të printuar. Pas përfundimit të një rreshti fitues, fituesit bërtasin "Beano", prandaj emri Beano. Por kjo ndryshoi kur një lojtar aksidentalisht bërtiti "Bingo!"

Versioni në Mbretërinë e Bashkuar ka më shumë topa

Një version standard bingo në MB ka 9 kolona dhe 3 rreshta, me fitimet e paguara pas plotësimit të të paktën një rreshti të vetëm. Gjithashtu, loja luhet duke përdorur 90 topa. Nga ana tjetër, versioni amerikan luhet në një rrjet 5x5, me 75 topa. Është interesante se mund të gjeni edhe variante bingo me 80 dhe 30 topa. Sidoqoftë, variantet e Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-së janë më të njohurit. 

Skocezët e duan Bingon më shumë në MB

Besoni apo jo, lojtarët skocezë duan të luajnë Bingo më shumë se lojtarët e tjerë në Mbretërinë e Bashkuar. Hulumtimet tregojnë se një në pesë skocezë luan Bingo. Në jug të Anglisë, vetëm një në njëzet luan Bingo. Pra, ndoshta duhet të mendoni të lëvizni në veri për të zbuluar sekretin e të luajturit Bingo më shpesh.

Bingo ka më shumë fitues se çdo lojë

Këtu është një arsye e fortë për të filluar të luani Bingo si dje. Sipas statistikave, lojtarët e bingos regjistrojnë norma të larta të përgjithshme fituese sesa lojtarët e tjerë të kazinosë. Në fakt, rreth 96% e lojtarëve të bingos kanë raportuar se kanë fituar disa herë. Nëse luani Bingo në internet, probabiliteti për të bërë një fitim është i lartë sepse loja ka disa mënyra fituese. 

Shumica e njerëzve luajnë Bingo në internet

Një tjetër fakt argëtues për Bingo është se Bingo luhet kryesisht në internet. Por kjo nuk është befasuese, duke pasur parasysh se loja është e popullarizuar në mesin e të rinjve, të cilëve nuk u pëlqen ato sallat dhe klubet e mbushura me bingo. Gjithashtu, faqet e bingos në internet mbështesin lojën falas duke u ofruar lojtarëve bonuse të mirëseardhjes dhe besnikërisë. Pra, luaj online sa herë që të mundesh!

Bingo i bën thirrje brezit të ri

Sipas studimeve të shumta, lojtari mesatar i bingos është 25 deri në 34 vjeç. Kjo është mjaft surprizë duke pasur parasysh se ka lojëra më moderne në tregun e lojërave të fatit. Por suksesi i Bingo mund të lidhet me aftësinë e tij për të metamorfozuar gjatë dekadave. Bingo ka arritur të tërheqë adhuruesit që ngrohën sallat e teatrit në vitet '30 dhe djemtë e rinj që kryesisht luajnë bixhoz në internet.

Variacione Bingo

Variacioni më i zakonshëm i Bingo quhet U-Pick'Em. Lojtarët marrin 3 letra me 25 numra me të gjitha 75 rezultatet e mundshme në këtë lojë. Një tjetër variacion bingo që ia vlen të luhet është A Roving L. Këtu lojtarët duhet të mbulojnë rreshtin lart/poshtë dhe B-të ose rreshtin lart/poshtë dhe O-në. Variacione të tjera të zakonshme përfshijnë Facebook Bingo, Bonanza Bingo, Death Bingo dhe Table Bingo.

Slotet Bingo po bëhen të njohura

Slot machines janë padyshim lojërat më inovative për t'u luajtur. Zhvilluesit shpesh përpiqen të prezantojnë veçori dhe mekanika të reja për ta bërë lojën edhe më argëtuese. Me këtë tha, ju mund të luani lojëra elektronike bingo dhe të shijoni një përvojë slot-bingo. Për shembull, luani Bingo Billions nga NextGen Gaming në një tabelë loje 5x5 dhe fitoni xhekpotin prej 5000 monedhash.

Zonjat luajnë Bingo më shumë se meshkujt

Hulumtimet e fundit nga YouGov tregojnë se gratë preferojnë më shumë Bingo lojëra të tjera të kazinosë live. Studimi zbulon se 62% e lojtarëve të bingos në internet janë zonja. Gjithashtu, studimi thotë se të paktën 12% e grave në Mbretërinë e Bashkuar kënaqen duke luajtur lojën, që është dyfishi i numrit të meshkujve. Pra, është e sigurt të thuhet se Bingo është për gratë ajo që janë blackjack dhe poker për burrat. 

konkluzioni

Tani ju dini disa fakte emocionuese rreth lojës. Mbani mend, kartat Bingo mund të ndryshojnë, në varësi të demografisë suaj. Gjithashtu, gjithmonë mund të bërtisni "Beano!" sa herë që krijoni një linjë fituese dhe ia dilni me të. Dhe doni të dini diçka tjetër? Margaret është emri fitues më popullor në Bingo. Interesante!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme