Curacao

October 24, 2022

Pse licenca e lojërave të fatit Curacao është kaq popullore

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Licencimi është një konsideratë thelbësore midis lojtarëve të kazinosë në internet. Ky dokument dëshmon se kazinoja është e licencuar dhe e rregulluar nga një organ i besueshëm licencues. Kjo dëshmon se lojërat janë të drejta dhe organi rregullator do të ndërhyjë nëse kazinoja fillon të sillet keq me fondet dhe informacionin e lojtarëve. 

Pse licenca e lojërave të fatit Curacao është kaq popullore

Me këtë në mendje, licenca e lojërave të fatit Curacao është një nga më të kërkuarat nga operatorët. Është më e përballueshme se licencat e tjera si MGA dhe UKGC dhe i lejon kazinosë të ofrojë disa shërbime, duke përfshirë bingo dhe baste sportive. Pra, ky udhëzues i shkurtër diskuton se si të merrni një licencë curacao dhe pse ky akreditim është shumë i kërkuar. 

Kërkesat për marrjen e licencës së lojërave të fatit Curacao

Besoni apo jo, Curacao ishte vendi i parë që legalizoi lojërat e fatit të ditëve moderne në internet në vitin 1996. Që atëherë, hapësira legale e lojërave të fatit në internet në vend është zgjeruar, falë mjedisit të qetë dhe të kthjellët politik. Industria e lojërave të fatit në Curacao rregullohet nga Ministria e Financave e vendit, e cila kërkon që një kompani të licencohet në ishull për të marrë licencën. 

Është interesante se ekzistojnë dy lloje licencash të lëshuara nga qeveria; master licencë dhe nënlicencë. Ministria e Drejtësisë e jep masterlicencën nëpërmjet kompetencave të saj ekzekutive dhe leja ka një vlefshmëri 5-vjeçare me mundësi vazhdimi. Nga ana tjetër, mbajtësi i licencës kryesore mund të lëshojë nënlicenca të pakufizuara të vlefshme për aq kohë sa licenca kryesore është aktive. 

Aktualisht, ka vetëm katër mbajtës të licencës kryesore, duke përfshirë Curacao e-Gaming, Gaming Curacao, Curacao Interactive Licensing NV dhe Antillephone NV. Kazino e re në internet dhe operatorët e librave sportiv mund të aplikojnë për një licencë për lojërat e fatit nga një prej këtyre zotëruesve të licencës master. 

Përpara se t'i japë një operatori nënlicencën, mbajtësi i licencës kryesore do të formojë një komitet përputhshmërie për të verifikuar dhe miratuar operatorin. Komiteti do të nxjerrë verdiktin e tij për domenin e operatorit, shërbimin, drejtësinë dhe aspekte të tjera teknike. Megjithatë, kriteret për aplikimin dhe rishikimin e licencës mund të ndryshojnë në varësi të mbajtësit të licencës kryesore. 

Avantazhet e marrjes së një licence të lojërave të fatit Curacao

Të paktën 450 operatorë të lojërave të fatit në mbarë botën kanë një licencë për lojërat e fatit nga Curacao. Kjo dëshmon se shumica e operatorëve dhe lojtarëve i besojnë kësaj licence të lojërave të fatit. Pra, çfarë e bën atë unik nga të tjerët licencat e lojërave të fatit në internet?

Procesi i aplikimit pa probleme

Shumica e operatorëve pajtohen se aplikimi dhe marrja e një licence mund të jetë e gjatë dhe e lodhshme në shumicën e vendeve. Shumica e rregullatorëve do t'u kërkojnë operatorëve të kryejnë procedura të gjata dhe të shtrenjta për t'u kualifikuar për licencë. Akoma më keq, shumica e shteteve licencojnë vetëm disa operatorë në SHBA, me përparësi librave sportive dhe kazinove vendase. 

Por gjërat janë ndryshe në Curacao. Edhe pse ka disa kërkesa për ta përmbushur atë, ka më pak burokraci, që do të thotë më pak kohë pritjeje dhe frustrim. Mos harroni se operatorët nuk duhet të merren drejtpërdrejt me qeverinë e Curacao. Sot, licenca e lojërave të fatit Curacao mbetet një nga më të shpejtat për t'u marrë, për sa kohë që operatori plotëson kërkesat e licencimit. 

Licenca e lojërave të fatit me kosto efektive

Merrni parasysh këtë; Kompanitë e lojërave të fatit me një qarkullim bruto prej të paktën 30 milionë funte në vit duhet të paguajnë një tarifë aplikimi prej 14,647 £ për të marrë licencën UKGC. Sikur kjo të mos mjaftonte, licenca është e rinovueshme çdo vit për 49,219 £. Megjithatë, këto tarifa janë padyshim të larta kazinotë më të mëdha në internet dhe librat sportiv mund të përballojnë çmimin. 

Duke kaluar në Curacao, tarifa për licencën master është 34,000 dollarë, që është dukshëm më pak se tarifa vjetore e UKGC. Kjo do të thotë që operatorët do të marrin një nënlicencë për një kosto shumë më të ulët, në varësi të marrëveshjes së tyre. Gjithashtu, licenca Curacao është e rinovueshme çdo pesë vjet, megjithëse zotëruesi i licencës master duhet t'i paguajë tatimeve 2% të fitimeve neto. Faqet e basteve në internet nuk janë të detyruar të paguajnë taksat mbi të ardhurat në Curacao. 

Një licencë e vetme e lojërave të fatit

Disa juridiksione, si shumica e shteteve të SHBA-së, kanë licenca të ndryshme, në varësi të llojit të shërbimit të basteve që dëshironi. Për shembull, mund t'ju duhet një licencë e veçantë për të ofruar lojërat e kazinosë në internet, baste sportive, bingo dhe lojëra loto. Kjo mund të marrë kohë dhe e shtrenjtë.

Në Curacao, licenca e lojërave të fatit mbulon të gjitha aktivitetet e basteve në faqen e internetit të një operatori. Një licencë e vetme mund të mbulojë baste sportive, gara me kuaj, lojëra kazino në internet, bingo, loto, dhoma pokeri në internet, letra gërvishtëse dhe më shumë. Për këtë arsye, licenca Curacao është e përkryer për startup-et që kërkojnë të ndërtojnë markat e tyre përpara se të zgjerohen në tregje të tjera. 

Duhet bërë ende shumë

Licenca e lojërave të fatit Curacao nuk ka shumë disavantazhe në vetvete. Mbajtësit e licencës kryesore sigurojnë që operatorët t'i përmbahen marrëveshjes së lojës së ndershme. Por edhe si i tillë, shumica e lojtarëve modernë janë mjaft të ndritur për të ditur se kjo licencë nuk do të thotë shumë. Puna është se qeveria e Curacaos nuk ndërhyn në mosmarrëveshjet midis operatorëve dhe lojtarëve. 

Prandaj, licenca Curacao është më e përshtatshme për startup-et. Markat më të mëdha të lojërave të fatit në internet do të duan të marrin leje në vende si Malta, Suedia, MB, Holanda, Kanadaja dhe disa shtete në SHBA. Por duke folur teknikisht, Curacao është një juridiksion i sigurt dhe ligjor për të filluar një biznes të lojërave të fatit në internet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme