Lajme

April 22, 2020

Varësia nga kumari: Çfarë është saktësisht dhe si ta njohim atë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Bixhozi është një pasion, argëtim argëtues, madje një mënyrë e zgjuar për të takuar njerëz të rinj, duke marrë pjesë në ndeshje dhe turne dalës. Sfida dhe emocioni pompojnë adrenalinën, për kënaqësinë e lojtarit. Është pa dyshim një slitë me ndjenja magjepsëse. 

Varësia nga kumari: Çfarë është saktësisht dhe si ta njohim atë

Por kur një aktivitet i kohës së lirë bëhet një praktikë e vazhdueshme dhe lojtari vendos bastet në qendër të rutinës së tij të përditshme, atëherë ka shumë mundësi që ai të zhvillojë kumar kompulsiv. Ky çrregullim psikologjik mund të çojë në shumë probleme, duke përfshirë humbjen e kursimeve personale dhe familjare, me pasojë shfaqjen e ankthit patologjik dhe depresionit.

Kur kumari bëhet problem

Njohja e një problemi të lojërave të fatit nuk është e lehtë, pasi personi i përfshirë tenton të fshehë dhe të fshehë çdo sjellje problematike. Për fat të mirë, ka shumë shenja që mund të merren parasysh për të përcaktuar nëse një hobi i padëmshëm është kthyer ngadalë në një varësi. Kjo e bën më të lehtë marrjen e ndihmës përpara se të përkeqësohet. 

Duke folur klinikisht, një kumarxhi kompulsiv nuk mund të kontrollojë impulsin e tij për të vënë bast edhe nëse kjo ndikon negativisht në jetën e tij. Për shembull, kalimi i tepërt i kohës duke luajtur mund të ndërhyjë në angazhimet e punës ose familjes. Personi i prekur nga kjo gjendje është totalisht i përqendruar në rutinën e tij të lojërave të fatit, duke lënë pas dore pjesën tjetër të aktiviteteve të tij të përditshme.

Simptomat më të zakonshme të varësisë

Cilat zile alarmi duhen marrë si shenjë e një problemi të lojërave të fatit? Më të zakonshmet janë: mbajtja e basteve edhe pasi buxheti i ndarë për të luajtur ka humbur, huamarrja e parave nga familja ose miqtë. Kur gjërat përkeqësohen, lojtarët mund të fshihen ose të gënjejnë për aktivitetin e tyre të lojërave të fatit. 

Në shumë raste, anëtarët e ngushtë të familjes së lojtarit mund t'i njohin këto simptoma përpara se personi i përfshirë të kuptojë se çfarë po ndodh me të. Mund të jetë e dhimbshme të përpiqesh të bindësh dikë që ka nevojë për këshilla profesionale. Sidoqoftë, është thelbësore të bëni gjithçka që është e mundur për të zgjidhur këtë problem para se të jetë tepër vonë.

Si të trajtoni problemet e varësisë

Le të kemi parasysh se kumari kompulsiv është një çrregullim psikologjik dhe duhet trajtuar në përputhje me rrethanat. Kjo do të thotë që personi që mendon se ka krijuar një varësi duhet të kërkojë këshillën e duhur mjekësore dhe mbështetjen psikologjike, duke ndjekur një sërë hapash që do të ndihmojnë në tejkalimin e këtij problemi. 

Është thelbësore të mbash një qëndrim pozitiv; kumari kompulsiv mund të kurohet. Veç kësaj, le ta bëjmë të qartë se të kesh pasion për lojërat e kazinosë nuk është absolutisht një problem në vetvete, por thjesht një hobi emocionues dhe një mënyrë për t'u çlodhur ndërsa provon fatin me një lojë letrash, një slot ose ndoshta një bast sportiv.

Lexoni më shumë rreth varësive nga kumari këtu.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme