Lajme

July 30, 2022

Strategjia e Ruletës: Cila është Strategjia më e Mirë për Ruletën?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

A ka një strategji ruletë që funksionon ende në 2022? Kjo është ajo që ju jeni gati për të gjetur. Roulette është një lojë klasike tavoline që ka qenë e preferuara e fansave për më shumë se 300 vjet. Është një lojë e bazuar në fat, ku lojtarët duhet vetëm të parashikojnë numrin, ngjyrën ose kombinimin e duhur në timon.

Strategjia e Ruletës: Cila është Strategjia më e Mirë për Ruletën?

Sa më shumë që ruleta ka të bëjë me fatin, ka shumë gjëra që lojtarët mund të bëjnë për të përmirësuar shanset ose fatin e tyre për të fituar. Kështu që sot do të mësoni për disa të testuara dhe të vërtetuara strategjitë e basteve në ruletë që mund ta përdorni herën tjetër kur luani ruletë në internet. 

Progresive vs. Strategjitë Jo-Progresive të Ruletës

Së pari, është jetike të theksohet se strategjitë ndahen në progresive dhe jo progresive. Strategjia e ruletës së progresionit progresiv ose pozitiv është më e popullarizuara dhe më e thjeshta për t'u kuptuar. Këtu, lojtarët vazhdojnë të dyfishojnë bastin e tyre fillestar pas një humbjeje derisa të regjistrojnë një fitore. Strategjia progresive më e përdorur është sistemi Martingale.

Por nëse shqetësoheni për ngritjen e parave tuaja pas çdo basti, mund të merrni parasysh strategjitë e ruletës së progresionit jo-progresiv ose negativ. Lojtarët ruajnë bastin fillestar ante gjatë gjithë seancës së lojës me këtë koncept bastesh. Shembuj të mirë janë bastet James Bond dhe Flat.

Sistemet kryesore të basteve në ruletë

1: Martingale (Përparimtare)

Sistemi Martingale është padyshim strategjia më e zakonshme e basteve në ruletë. I shpikur në shekullin e 18-të në Francë, sistemi Martingale përfshin dyfishimin e bastit fillestar pas çdo humbjeje. Ideja është të rikuperoni të gjitha humbjet tuaja të mëparshme pasi të keni regjistruar një fitore. Përdorimi i këtij sistemi në baste të jashtme është i këshillueshëm kur keni një shans pothuajse 50% për të fituar një bast.

Këtu është një shembull: 

 • 1 $ bast = humbje
 • 2 $ bast = humbje
 • Bast 4 dollarë = humbje
 • 8 $ bast = humbje
 • 16 dollarë bast = fitim

Nga ky shembull, është e qartë se ju nuk humbni asgjë pas fitores. Në fakt, ju do të shtoni një dollar mbi bankrollin tuaj fillestar. Mos harroni se strategjia e ruletës Martingale dikton që të ktheheni në bastin fillestar 1$ pas çdo fitoreje. 

2: D'Alembert (Përparimtar)

D'Alembert është një strategji ruletë e shpikur nga një matematikan francez, Jean Baptiste d'Alembert. Ashtu si Martingale, D'Alembert arsyetoi në rast të një propozimi 50/50 me një hedhje monedhë. Përveç kësaj, ky sistem ruletë përfshin baste me para të barabarta dhe bastorët vazhdimisht rrisin bastet e tyre fillestare pas një humbjeje. Por këtë herë, ju e rritni bastin tuaj fillestar me një njësi të vetme në vend që ta dyfishoni atë pas një humbjeje. Gjithashtu, ju e ulni atë me një njësi të vetme pas një fitoreje. 

Më poshtë është se si funksionon sistemi D'Alembert:

 • 1 $ bast = humbje
 • 2 $ bast = humbje
 • 3 $ bast = humbje
 • Bast 4 dollarë = humbje
 • 5 dollarë bast = fitim
 • Bast 4 dollarë = fitim
 • 3 $ bast = fitim
 • Dhe kështu me radhë.

Duke ndjekur shembullin e mësipërm, ju do të rikuperoni të gjitha bastet tuaja të humbura plus një fitim prej 2 dollarësh. Sistemi D'Alembert rekomandohet sepse funksionon më mirë për lojtarët me buxhet. Megjithatë, mos prisni përfitime të rëndësishme prej tij.

3: Sistemi Paroli (Progresiv)

Sistemi Paroli ose Reverse Martingale është një sistem progresi pozitiv ku lojtarët rrisin dhe ulin bastin e tyre fillestar në varësi të rezultatit të mëparshëm. Në këtë strategji, lojtarët ruajnë gjendjen fillestare pas një humbjeje. Pastaj, ju dyfishoni bastin pas një basti fitues. Gjithashtu, sistemi dikton që ju duhet të ndaloni pas tre fitoreve radhazi. 

Ende nuk e kuptoni? Më poshtë është një shembull:

 • 1 $ bast = humbje
 • 1 $ bast = humbje
 • 1 $ bast = humbje
 • 1 $ bast = fitim
 • 2 $ bast = fitim

Siç mund ta shihni, ju do të thyeni edhe pas vetëm dy fitoreve radhazi. Nëse fitoni bastin tuaj të tretë me para të barabarta, do të keni një fitim prej 4 dollarësh. Më pas, ju do të ktheheni në bast 1$ dhe do të keni ende një fitim nëse fitoni apo humbisni. 

4: Sistemi Fibonacci (Progresiv)

A jeni një lojtar konservator i ruletit? Mos kërkoni më larg se sistemi Fibonacci! Kjo strategji ruletë konsiderohet si një nga më të sigurtat pasi përdor sekuencën e numrave Fibonacci. Në këtë sekuencë matematikore, numri tjetër është totali i dy shifrave të mëparshme. Ajo shkon kështu: 0-1-1-2-3-5-8-13-21-34-55-89-144-233-377-610. Mbani mend, sekuenca vlen për çdo bast paraprak dhe mund të vazhdojë pafundësisht. 

Përdorimi i sistemit Fibonacci në bastet tuaja të ruletit është shumë i lehtë. Ndiqni këtë shembull:

 • 1$ bast = humb
 • 1$ bast = humb
 • 2 $ bast = humb
 • 3 $ bast = humb
 • 5 dollarë bast = humb
 • 8 dollarë bast = fitim
 • 6 dollarë bast = fitim
 • 8 dollarë bast = humb
 • Bast 14 dollarë = fitim

Në këtë shembull, nëse humbni, ju rritni bastin tuaj me shumën e dy numrave të fundit. Pastaj, ju e ulni atë me dy njësi nëse fitoni. Në fund, do të keni një fitim prej 7 dollarësh, pavarësisht se keni regjistruar më shumë humbje sesa fitore. 

5: Strategjia e James Bond (jo progresive)

Nëse nuk jeni adhurues i basteve të diktuara progresive, mund të zgjidhni strategjinë pak të njohur të ruletës James Bond. I shpikur nga Ian Fleming, vetë James Bond frymëzon këtë strategji. Është një sistem i sheshtë bastesh që nuk është për ata me zemër të dobët. Këtu, do të vini bast të njëjtën shumë në numrat nga 19 në 36, nga 13 në 18 dhe nga 0 në 5. 

Për shembull, mund të mbani një aksion prej 15 dollarësh në numra të lartë ose 19 deri në 36. Më pas, mund të vendosni 5 dollarë për numrat që bien midis 13 dhe 18. Dhe së fundi, vendosni një dollar të vetëm në të gjelbër, zero ose ndonjë gjë tjetër, dhe 5. Përsëriteni këtë bast sa herë të dëshironi pas rrotullimit tuaj të fundit. Shpresojmë, kjo ndihmon!

A funksionojnë këto strategji?

Siç u tha në fillim, rezultatet e ruletit janë thjesht të bazuara në fat. Prandaj, kazinoja online do të ketë gjithmonë avantazhin, pavarësisht nga strategjia juaj. Ju madje mund të përfundoni duke shpenzuar më shumë nëse i kushtoni vëmendje këtyre strategjive. 

Por kjo nuk do të thotë se këto strategji nuk janë të mira. Nëse i përdorni ato në baste me para çift si të larta/të ulëta, tek/çift dhe të kuqe/mbrapa, ju mund të kufizoni humbjet tuaja sepse jeni duke luajtur me një plan. A jeni gati të provoni njohuritë tuaja të reja? Shikoni listën tonë të kazinotë më të mira në internet për të luajtur ruletë sot. Megjithatë, përgatitni një bankroll mjaft të madh për t'ju mbrojtur nga brezi i humbjeve. Paç fat!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme