Lajme

October 16, 2023

SOFTSWISS publikon raportin mbi karakteristikat e përbashkëta midis lojtarëve të kazinosë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

SOFTSWISS, një furnizues kryesor i teknologjisë iGaming, ka publikuar një raport mbi modelet e sjelljes për lojtarët e kazinove në internet. Ky njoftim mbështetet nga analiza e të dhënave të Platformës së Kazinove të kompanisë pas shqyrtimit të plotë të lojtarëve nga Azia, Evropa dhe Amerika Latine. Hulumtimi u krye midis shtatorit 2022 dhe gushtit 2023. 

SOFTSWISS publikon raportin mbi karakteristikat e përbashkëta midis lojtarëve të kazinosë

Duke filluar me Evropën, rajoni zakonisht kryeson për sa i përket krijimit të të ardhurave dhe suksesit financiar në tregun e iGaming. Të dhënat nga Platforma e Kazinove SOFTSWISS tregojnë se Evropa ka tetë herë më shumë lojtarë aktivë se Amerika Latine dhe 18 herë më shumë lojtarë se Azia. Për më tepër, 68.3% e lojtarëve evropianë preferojnë të përdorin telefonat e tyre celularë për të luajtur, me madhësinë mesatare të basteve gati trefishuar atë të Amerikës Latine, por është më pak se mesatarja aziatike.

Hulumtimi shton se meshkujt përbëjnë 47% të të gjithë lojtarëve në Evropë, me rajonin që ka përqindjen më të lartë të lojtarëve femra (18.11%), të ndjekur nga afër nga Amerika Latine. Sipas SOFTSWISS specialistëve, kjo është për shkak të rritjes së pjesëmarrjes së grave në ekonominë evropiane, falë arritjeve më të larta arsimore dhe të ardhurave personale. 

Darya Avtukhovich, Shef i Platformës së Kazinove SOFTSWISS, tha: 

"Një nga aspektet e rëndësishme për tregun evropian janë sistemet e pagesave. Për shkak të vendndodhjeve të ndryshme të lojtarëve, operatorët kanë nevojë për opsione të shumta pagese, të cilat bëhen edhe më komplekse në tregjet e rregulluara. SOFTSWISS po e trajton këtë në mënyrë aktive duke marrë licenca dhe certifikata. Ne gjithashtu integrojmë pagesat sistemet në platformën e kazinosë, duke siguruar fleksibilitet për operatorët që hyjnë në tregje specifike."

Në LatAm, 69.2% e lojtarëve përdorin aplikacionet e kazinosë celulare për të luajtur, pak më shumë se përqindja përkatëse në Evropë. Shumica kazino online lojtarët në rajon janë meshkuj dhe vetëm 17.4% e përdoruesve janë femra. Demografia më e madhe e lojtarëve është ajo e moshës 31 deri në 40 vjeç, të cilat përbëjnë 20.8% të totalit. 

Së fundmi, 71.6% e lojtarëve në Azi e favorizojnë lojën lojra kazino në telefonat celularë, duke zënë vendin e parë të të gjitha rajoneve të mostrës. Për më tepër, vetëm 6.2% e lojtarëve në Azi janë gra, një përqindje dukshëm më e vogël në krahasim me Evropën dhe LatAm. Lojtarët e moshës 31 deri në 40 vjeç luajnë më shumë në Azi, me lojëra elektronike në internet që përbëjnë më shumë se 80% të të gjitha lojërave në rajon.

Përpara publikimit të raportit, ofruesi i softuerit publikoi së fundmi një raport në lidhje me Popullariteti i lojërave elektronike në të gjithë botën. Në shtator, kompania njoftoi se 85% e të gjitha basteve të bëra në kazinotë kripto përdorin bastet e kompanisë Funksioni i konvertimit të monedhës në lojë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme