Lajme

March 25, 2021

Situata aktuale e lojërave të fatit në internet në Afrikë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Më kryesorja kazinove online po zgjerojnë territoret e tyre drejt kontinentit të Afrikës. Tradicionalisht, Afrika është parë si një kontinent në zhvillim që fokusohet kryesisht në bujqësi dhe turizëm. Por kjo po ndryshon shpejt pasi kumari është tani një mënyrë e zakonshme argëtimi në vendet Sub-Sahariane si p.sh Nigeria, Kenia dhe Afrika e Jugut. Pra, qëllimi kryesor i këtij artikulli është të zbulojë potencialin e fshehur të lojërave të fatit në Afrikë.

Situata aktuale e lojërave të fatit në internet në Afrikë

Rritja e lojrave online në Afrikë

Nuk është gabim të thuhet se Afrika ka ardhur me vonesë në festën e lojërave të fatit në internet. Por siç qëndron tani, kontinenti do të bëhet një qendër e lojërave të fatit në internet, falë teknologjisë së përhapur të internetit dhe smartfonëve. Kontinenti është i mbushur me telefona inteligjentë dhe tabletë të përballueshëm që e bëjnë të lehtë aksesin në kazinotë online dhe librat sportiv.

Sipas një studimi të dhjetorit 2020 nga Statista, numri i përdoruesve të internetit në Nigeri është më shumë se 200 milionë. Egjipti është i dyti me më shumë se 50 milionë, me Kenia që vjen në vendin e tretë me 46 milionë përdorues. I njëjti raport shton se PC-të gjenerojnë vetëm 24% të trafikut në internet në kontinent, me 74% që vijnë nga telefonat inteligjentë. Tani, ky treg është shumë i mirë për t'u injoruar nga shumica e operatorëve të kazinove në internet.

Legaliteti i lojërave të fatit në internet në Afrikë

Siç u tha më parë, bastet online në Afrikë janë ende në hapat e tyre të vegjël. Si të tilla, shumica e librave sportiv dhe kazinove në internet funksionojnë lirshëm në kontinent. Megjithatë, shumica e vendeve këtu kanë një organ rregullator të centralizuar ose një mbikëqyrës. Por në Afrikën e Jugut, secila nga nëntë provincat ka një bord të pavarur të lojërave të fatit që mbikëqyr lojërat e fatit në juridiksionet e tyre.

Kur bëhet fjalë për moshën ligjore të lojërave të fatit në Afrikë, shumica e qeverive ende nuk e kanë përcaktuar këtë. Për shembull, ligji i Ganas për lojërat e fatit i vitit 2006 e lë lojën në internet në një zonë gri gjatë një epoke ku bota rregullon në mënyrë aktive lojërat e fatit në internet.

Por kjo nuk do të thotë se të miturit mund të përfshihen lehtësisht në lojërat e fatit. Ashtu si faqet e lojërave të fatit në pjesë të tjera të botës, kazinotë afrikane dhe librat sportiv ndalojnë lojërat e fatit për të miturit. Në shumicën e rasteve, çdo person mbi 18 vjeç mund të marrë pjesë në lojërat e fatit në internet. Për ta siguruar këtë, një kazino do t'u kërkojë lojtarëve të kryejnë një proces verifikimi të identitetit përpara se të depozitojnë ose tërheqin para.

Në vende si Kenia, ku bankingu celular është i përhapur, shumica e faqeve të lojërave të fatit do të kërkojnë që lojtarët të regjistrohen duke përdorur numrat e tyre të telefonit. Kjo përjashton çdo mundësi për kumar dhe mashtrim për të miturit.

Vatra e lojërave të fatit

Siç u tha më parë, Afrika po rezulton të jetë një treg fitimprurës i lojërave të fatit, me të gjitha kazinotë me reputacion në internet dhe librat sportiv që tashmë kanë rrëmbyer një pjesë të tregut. Afrika e Jugut, Kenia, Nigeria dhe Uganda po udhëheqin në mënyrë aktive rrugën. E njëjta gjë mund të thuhet për Tanzaninë dhe Seychelles.

Është interesante se disa nga këto vende rregullojnë në mënyrë aktive lojërat e fatit në internet për ta bërë atë më të sigurt për të gjitha palët e përfshira. Për shembull, legjislaturat keniane tashmë po diskutojnë ligje për të vendosur 1$ si shumën minimale të bastit në internet që një lojtar mund të bëjë. Qëllimi kryesor është parandalimi i varësisë ndaj lojërave të fatit, duke lënë vetëm lojtarë seriozë të marrin pjesë në bastet online.

Sfidat me të cilat përballen lojërat e fatit në Afrikë

Sigurisht, për një kontinent në zhvillim, kumari nuk është në krye të agjendës së tyre. Prandaj, kontinentit i mungojnë ligje të forta të lojërave të fatit, duke e ekspozuar atë ndaj mashtrimeve. Në shumicën e rasteve, rregullat janë ose të vjetruara, të paqarta ose thjesht të pazbatuara. Gjithashtu, shumica e kumarxhinjve nuk mund të gjejnë ekuilibrin e duhur midis lojërave të fatit dhe stilit të jetës së tyre të përditshme. Kjo mund të çojë në falimentim ose varësi ndaj lojërave të fatit.

Cila është e ardhmja e basteve në internet në Afrikë?

Afrikës i mungon një organizim tradicional i lojërave të fatit me tulla dhe llaç. Për mbrojtjen e tyre, megjithatë, ndërtimi i një kazinoje moderne ka nevojë për investime të mëdha. Për operatorët e kazinove online dhe sportive, ky është një lajm premtues. Në përgjithësi, Afrika është gati për të kapur industrinë e lojërave të fatit në internet, falë mbulimit gjithnjë në zgjerim të internetit dhe përdorimit të smartfonëve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme