Lajme

June 6, 2022

Si të luani Dragon Poker [Udhëzues për fillestarët]

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Atje ka qënë një bum në lojërat e pokerit me temë aziatike në kohët e fundit. Ndërsa disa kanë shkaktuar ndjenja të përziera, të tjerë si Dragon Poker Texas Hold'em janë pritur ngrohtësisht në shumicën e lagjeve. Pra, nëse doni të luani Pokerin ikonik Dragon në kazinotë më të mira në internet, lexoni postimin deri në fund. Do të mësoni gjithçka, nga kuvertat dhe rregullat deri te bastet dhe strategjitë anësore.

Si të luani Dragon Poker [Udhëzues për fillestarët]

Çfarë është Dragon Poker?

A e njihni lojën imagjinare të pokerit në Krijuesi i vogël i miteve libër nga Robert Asprin? Po, ky është Dragon Poker për ju. Sidoqoftë, ky udhëzues do të përmendë pak nga versioni në këtë libër dhe do të diskutojë më shumë për lojën aktuale të kazinosë. 

Dragon Poker është një variant absurdisht kompleks pokeri. Nga njëra anë, ajo ruan të njëjtat rregulla bazë si pokeri klasik me kurvar. Nga ana tjetër, kartat e fytyrës dhe kostumet kanë emra të ndryshëm. Kjo lojë merr gjithashtu një dimension krejt të ri, falë Modifikuesit e kushtëzuar. Kjo veçori i lejon lojtarët të modifikojnë rregullat e lojës bazuar në pozicionin e karriges, numrin e lojtarëve, etj.

Fatkeqësisht, libri i Asprin nuk jep shumë për këtë variant pokeri. Por gjithsesi, kjo nuk i pengoi fansat dhe zhvilluesit e lojërave të hartonin rregullat e tyre. 

Kuvertën e Pokerit të Dragoit dhe Emrat e Kartave

Para së gjithash, Dragon Poker përdor standardin 52 kuverta letrash. Një tjetër ngjashmëri me pokerin me kurvar është kostumet e letrave, duke përfshirë diamante, zemra, lopata dhe shkopinj. Ashtu si Aces në lojën tradicionale të pokerit, letra që përfaqëson këtë vlerë nominale mund të jetë më e ulëta ose më e larta.

Por këtu mbarojnë ngjashmëritë. Kuverta ka 7 letra Dragon, 7 karta Phoenix, 8 karta Tiger, 9 karta Panda dhe 10 karta Monkey. Përveç kësaj, ju do të gjeni 12 karta Lepuri. Nga 7 kartat e Dragoit, 3 janë Dragonjtë e Zjarrit, 3 janë Dragonët e Ujit dhe 1 është një Dragon i Artë, gjithashtu i egër. Sipas tabelës së pagave, Dragonët e Zjarrit dhe të Ujit kanë të njëjtën vlerë.

Si të luani Dragon Poker

A e dini pse Dragon Poker nganjëherë quhet Dragon Poker Texas Hold'em? Epo, Dragon Poker dhe Texas Hold'em kanë rregulla disi të ngjashme të lojës. Pra, nëse jeni mjeshtër në të luajturit Texas Hold'em, nuk do të keni asnjë problem për të filluar me Dragon Poker. 

Me këtë në mendje, loja fillon kur tregtari u shpërndan 3 letra lojtarëve dhe një numër të barabartë për veten e tyre. Më pas, lojtarët mund të zgjedhin të palosin ose ngritin. Por ndryshe nga Texas Hold'em ku një rritje është dyfishi i bastit ante, në këtë rast, është i barabartë me bastin ante. 

Tani tregtari dhe lojtari shfaqin letrat e tyre për të njohur duart fituese. Në këtë lojë, tre të një lloji është vlera më e lartë e dorës, e ndjekur nga një palë dhe teke. Mbani mend, Dragoi është karta me vlerën më të lartë, me Lepurin që është karta me vlerën më të ulët.

Ndërkohë, krijimi i një dore më të mirë se ai i tregtarit, u jep lojtarëve një pagesë të barabartë me para në bastin ante dhe bast ngritës ose luajtjes. Nëse tregtari krijon një dorë më të mirë, ju humbni bastin tuaj dhe fillon një raund tjetër.

Lojëra Bonus Poker Dragon

Lojtarët e Dragon Poker mund të vendosin gjithashtu dy baste anësore krahas bastit kryesor. Së pari, mund të luani lojën opsionale të bonusit me 3 karta. Këtu, zbarkimi i kartave 3 Dragon ju jep një pagesë mbresëlënëse 40:1, me 3 karta Phoenix që kanë një pagesë 30:1. Ju gjithashtu mund të merrni një pagesë 15:1 në 3 karta Tiger. 

Për më tepër, dy karta në kartat Dragon, Phoenix dhe Tiger kanë pagesa përkatësisht 4:1, 2:1 dhe 2:1. Vini re se ky bast përfshin vetëm letrat Dragon, Phoenix dhe Tiger. Megjithatë, marrja e një treshe në të gjitha kartat ju jep një pagesë 10:1. 

Një tjetër bast anësor opsional në Dragon Poker është loja Dragon Bonus. Marrja e tre letrave Fire Dragon dhe tre kartave Water Dragon ju jep një pagesë 1000:1, më e larta në këtë lojë pokeri. Ju gjithashtu mund të parashikoni dy karta Dragon dhe një Gold Dragon për të shijuar një pagesë 7:1 dhe 5:1. Më në fund, duke krijuar tre karta Dragon, duke përfshirë një Gold Dragon të vetëm, pret një pagesë 200:1. 

Dragon Poker House Edge

Edge shtëpi në këtë variant pokeri nuk është më miqësore, duke marrë parasysh atë që ofrojnë lojërat e tjera. Ju do të përballeni me një avantazh prej 3,7% të shtëpisë në lojën bazë, me bonusin me 3 karta që ndjek nga afër me 5%. Duke qenë basti më i paguar në këtë lojë, bonusi Dragon ka avantazhin më të lartë të shtëpisë me 14.4%. Por përsëri, 1000x shpërblim maksimal mund të jetë në ndryshim me bastin maksimal.

konkluzioni

Pra, nuk ka asgjë tepër komplekse në lidhje me Dragon Poker. Nëse jeni një lojtar i shpeshtë pokeri, duhet të shijoni lundrimin pa probleme në këtë lojë pasi të keni lexuar me kujdes tabelën e pagesave. Por siç u tha në fillim, gjetja e kësaj loje në kazinotë më të mira në internet mund të kërkojë pak gërmime. Pra, bëni detyrat e shtëpisë tuaj!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme