Lajme

November 7, 2019

Si ndikoi Kupa Botërore e Futbollit në aksionet e lojërave të fatit në Macau

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë e Macau përjetuan një rënie dramatike gjatë pjesës së dytë të 2018. Aksionet e gjashtë shtëpive më të mira shënuan një rënie të konsiderueshme në vlerësim, duke shkaktuar shqetësime te investitorët. Hetimet zbuluan se të ardhurat nga lojtarët VIP u ulën për shkak të më pak vizitorëve.

Si ndikoi Kupa Botërore e Futbollit në aksionet e lojërave të fatit në Macau

Makau është kryeqyteti botëror i lojërave të fatit dhe kazinotë që operojnë atje kanë dhënë historikisht fitime më të mira se kudo tjetër. Megjithatë, të ardhurat nga lojtarët VIP, klientët më fitimprurës, filluan të bien nga mesi i vitit të kaluar. Kjo shkaktoi një rënie të mprehtë në vlerësimin e aksioneve kryesore të kazinosë për shkak të zvogëlimit të perspektivave për rritje të të ardhurave nga lojërat VIP.

Si funksionojnë kazinotë

Shumica e kazinove në Makao kanë një model biznesi të bazuar në tërheqjen e lojtarëve VIP nga kontinenti. Këta klientë të quajtur balena, luajnë Baccarat. Në të vërtetë, VIP Baccarat është aq fitimprurës sa kontribuon me mbi 56% të të ardhurave nga lojërat. Performanca e basteve VIP baccarat ndikon drejtpërdrejt në vlerësimin e kazinove të Macau në tregjet globale të aksioneve. Lexuesit mund të pyesin veten se si VIP-at ndikojnë në kthimet e një loje, rezultati i së cilës nuk varet nga aftësia. Rezulton se shumica e tyre janë tifozë futbolli. Gjatë Kupës së Botës që u mbajt në Rusi, balenat pushuan së luajturi, duke preferuar të shikojnë futbollistët më të mirë në botë në aksion.

Pse Baccarat është popullor

Shtëpitë e lojërave grumbullojnë shanset e basteve në favor të tyre në mënyrë që ata gjithmonë fitojnë më shumë se lojtarët. Kjo dinamikë, e njohur ndryshe si 'buza e shtëpisë', është ajo që i bën bizneset e kazinove të vlejnë miliarda dollarë. Siç është, lojtarët nuk kanë gjasa të fitojnë në një shtëpi me një avantazh të madh.

Baccarat është i ngjashëm me ruletën sepse nuk kërkon shumë aftësi dhe zgjedhjet nuk ndikojnë në rezultatin e një lojtari. Thjeshtësia e tij e bën atë të preferuar për shumë lojtarë, sepse gjithçka që ata bëjnë është të vënë një bast. Tërheqja tjetër është se ka shanse më të mira se lojërat e tjera të fatit.

Biznes si zakonisht

Pozicioni i Macau si kryeqyteti i lojërave të fatit në botë mbetet i shëndoshë për shkak të fluksit të madh të klientëve nga Kina kontinentale. Sido që të jetë, numri i vizitorëve po rritet ndërsa të ardhurat e tyre të disponueshme po rriten ndërsa ekonomia kineze vazhdon të zgjerohet. Shifrat e fundit tregojnë se klientët po shpenzojnë më shumë se në të kaluarën.

Rënia e performancës së aksioneve në qershor-korrik 2018 shkaktoi shqetësime te investitorët, por ishte thjesht një lajthitje pasi të gjitha bazat janë fantastike. Megjithatë, mbështetja e tepërt tek VIP-at ka ngritur shqetësime për qëndrueshmërinë e modelit të tyre të biznesit. Ndërkohë, VIP-at janë rikthyer për të luajtur lojën e tyre të preferuar dhe aksionet janë rikuperuar.

Aksionet e kazinosë në Macau bien gjatë Kupës së Botës në Futboll

Të ardhurat nga lojtarët VIP në kazinotë e Macau ranë në fund të 2018 për shkak të volumit të zvogëluar të klientit pasi klientët kaluan në Kupën e Botës të futbollit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme