Lajme

December 24, 2021

Si fiton gjithmonë shtëpia: Shpjegohet përfitimi i kazinosë në internet

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

A e keni pyetur ndonjëherë veten se si kazinotë dhe libraritë qëndrojnë në det pavarësisht atyre fitimeve të mëdha të çmimit të parë? Ashtu si çdo biznes tjetër, kazinotë supozohet të sjellin fitime maksimale pa marrë parasysh sa fitoni.

Si fiton gjithmonë shtëpia: Shpjegohet përfitimi i kazinosë në internet

Gjithçka është krijuar për të inkurajuar lojtarët të shpenzojnë më shumë fonde. Nuk është çudi që ata thonë se "shtëpia fiton gjithmonë". Pra, ky artikull zbulon intrigat pas përfitimit të kazinosë.

Si fiton gjithmonë shtëpia

Siç u tha në fillim, lojërat e kazinosë janë krijuar për t'i dhënë shtëpisë fitime të mundshme. Dhe kjo vlen nëse lojtari fiton ose humbet bastin. Është pak a shumë fitimi i integruar për kazinonë. Pra, pa marrë parasysh llojin e lojës së kazinosë në internet që zgjidhni, buza e shtëpisë është një "e keqe" e nevojshme me të cilën duhet të mësoheni.

Për ta vënë atë në një këndvështrim më të thjeshtë, merrni parasysh një automat me një skaj të shtëpisë 4%, për shembull. Një lojë e tillë jep një normë totale RTP (Kthimi te lojtari) prej 96%. Kjo është në thelb përqindja maksimale që një lojtar mund të marrë në shtëpi nëse gjërat shkojnë siç duhet. Duke iu përmbajtur tarifës së mësipërme, një lojtar që vë bast 100 dollarë do të marrë një fitore maksimale prej 96 dollarësh, me 4 dollarë që shkojnë në shtëpi. Pra, nëse e humbni bastin ose e fitoni atë, shtëpia nuk do të dalë jashtë biznesit.

Por edhe nëse jeni duke luajtur një lojë kazino me një avantazh shtëpie prej 0,5%, vini re se loja do të jetë fitimprurëse vetëm në afat të shkurtër. Të luash më gjatë vetëm do t'ju çojë në humbje. Duke e ditur këtë, shumica e kazinove në internet do të vrasin për t'i mbajtur lojtarët të luajnë më gjatë. Shumica e fillestarëve tërhiqen me baste falas, duke mos ditur që avantazhi i shtëpisë vlen.

Pse njerëzit ende luajnë bixhoz gjithsesi?

Deri në këtë pikë, është e qartë se shtëpia gjithmonë do të largohet nga fituesi. Por megjithatë, shumica e faqeve të lojërave të fatit gjenerojnë trafik masiv brenda një dite. Pse është kështu?

Së pari, nëse kumarxhinjtë nuk do të fitonin baste, industria do të kishte vdekur tashmë. Edhe pse shtëpia fiton gjithmonë, disa lojtarë fitojnë para nga bastet. Disa madje financojnë stilin e tyre bujar të jetesës nga një karrierë bastesh. Puna është se kumari ka të bëjë kryesisht me fat dhe pak aftësi. Pra, prisni një fitim të papritur të Mega Moolah për aq kohë sa keni vënë një bast.

Një arsye tjetër pse njerëzit vënë bast është të argëtohen. Kazinotë njihen për lakminë e tyre të pangopur, e cila nuk është e keqe në fund të fundit. Është thjesht biznes! Ata përdorin taktika efektive të marketingut për të ndihmuar në tërheqjen dhe mbajtjen e lojtarëve. Çdo aspekt i lojërave të tyre, duke përfshirë efektet zanore, cilësinë e imazhit dhe promovimet bonus, është krijuar për të krijuar varësi.

Diçka në lidhje me teorinë e probabilitetit

Dëshironi të dini se si lojtarët i bëjnë fitoret e tyre, nga ana tjetër? Pastaj mësoni diçka rreth konceptit të probabilitetit në lojërat e fatit. Probabiliteti është raporti i rezultatit të parashikuar kundrejt rezultatit total. Për shembull, ju dëshironi të zgjidhni një portokall nga një qese me gjashtë banane dhe një portokall. Nëse është kështu, raporti i marrjes së një portokalli është 1 në 7.

Por si zbatohet probabiliteti në lojërat e fatit? Nëse jeni duke luajtur në një rrotë ruletë evropiane, do të merrni 37 xhepa me numër 1-36. Ekziston edhe një xhep i vetëm zero. Në atë rast, probabiliteti i uljes në një nga xhepat është 1 në 37 ose 2.7%. Supozoni se zgjidhni Kuq/Zi, probabiliteti i rezultatit është 18/37 x 100%. Kjo ju jep një normë probabiliteti prej 48.65%.

Si të fitoni në lojërat e fatit në internet

Nëse keni vendosur të luani lojëra kazino, të mësoni se si të fitoni është parësore. Së pari, praktikoni gjithmonë menaxhimin e bankrollit. Ndërsa të shkosh në një zbavitje fituese është padyshim argëtuese, mbani mend se humbjet janë më të zakonshme se fitoret. Për këtë arsye, krijoni një bankroll të lojërave të fatit dhe ndajeni atë në njësi më të vogla. Ideja kryesore është të vendosni bast vetëm me rreth 5% të bankrollit për seancë. Tejkalimi i kësaj norme mund t'ju bëjë të humbisni në vetëm disa duar.

Së dyti, hiqni dorë ndërsa jeni akoma përpara. Siç u diskutua më lart, skaji i shtëpisë gjithmonë do t'ju sigurojë të humbni në planin afatgjatë. Pra, për të qenë të sigurt, largohuni pasi të keni shtuar një përqindje të caktuar në bankrollin tuaj. Kjo mund të jetë 10%, 20%, 30%, e kështu me radhë. Është e vetmja mënyrë për të lënë kazinonë me një fitore. Mos u tundoni të dyfishoni bastet tuaja, duke shpresuar të rikuperoni humbjet.

Mbi çdo gjë tjetër, zgjidhni lojërat me mençuri. Është më mirë të luash një lojë me një avantazh të ulët të shtëpisë sesa një lojë që do të kalojë shpejt të gjithë bankrollin tënd. Një shembull i mirë është një rrotë ruletë.

Shumica e kumarxhinjve preferojnë rrotën evropiane sepse ajo ofron një avantazh më të ulët se varianti amerikan. Dhe nëse është e mundur, mësoni të luani lojëra të bazuara në aftësi si poker dhe blackjack, pasi ato lejojnë hapësirë për të zvogëluar avantazhin e shtëpisë me një strategji optimale. Sidoqoftë, luani për argëtim.

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme