Lajme

July 6, 2022

Si fitojnë para kazinotë në poker?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Pokeri është një shtyllë në shumicën e kazinove online. Është një lojë e bazuar në aftësi ku lojtarët përballen me tregtarin ose lojtarë të tjerë në vend të rezultateve të krijuara nga RNG. Por për shkak se loja nuk luhet kundër shtëpisë, kazinotë krijojnë mënyrat e tyre për të fituar para nga lojërat e pokerit. Këtu lind pyetja; si fitojnë para kazinotë në poker? Ky lexim i shpejtë zbulon!

Si fitojnë para kazinotë në poker?

Fjala është grabujë!

Keni dëgjuar ndonjëherë për fjalën "rake?" Jo, nuk është mjeti i kopshtit për të mbledhur gjethe dhe letra në oborrin e shtëpisë tuaj. Në vend të kësaj, një grabujë në lojëra të fatit është një pjesë që shkon në shtëpi sa herë që një lojtar fiton një bast me para të vërteta. Në thelb është kostoja e menaxhimit të tabelës. Kjo tregon qartë se shtëpia nuk ka punë se kush fiton lojërat e pokerit, pasi fitimi i tyre tashmë është i garantuar. 

Siç pritej, shumica e kazinove kanë një kufi në sasinë e raketës që mund të marrin nga tenxherja. Zakonisht kjo është diçka midis 2% dhe 10%. Kjo shumë përdoret për të paguar tregtarin, për të mirëmbajtur faqen e internetit, etj. Pra, sigurohuni që të dini se sa do ta paguani shtëpinë më parë duke luajtur poker në internet ose në një kazino me bazë tokësore. 

Llojet e njohura të raketave të pokerit

Ka shumë mënyra në të cilat kazinotë mbledhin komisionin e tyre nga loja. Më poshtë janë metodat më të zakonshme:

Pot grabujë

Grumbullimi i tenxhereve është lloji më i popullarizuar i grumbullimit të gropës ku shtëpia merr një përqindje të caktuar të tenxhere totale. Megjithatë, disa dhoma të kartave të pokerit mund të kenë një sasi të caktuar raketash për të mbledhur pavarësisht nga madhësia e tenxhere. Kjo është e zakonshme në lojërat me aksione të larta ku 2% deri në 10% mund të jenë shumë para. Plus, disa kazino marrin grabujën e tyre vetëm pasi të jepet një dështim.

Grabujë kohore

Koha e grumbullimit ose mbledhja e kohës është një tarifë pokeri që paguhet çdo 30 minuta ose një orë pas lojës. Kjo grabujë mund të mblidhet nga një lojtar individual (grabitje lojtari) ose nga vetë tenxherja (pot me kohë). Rritjet e kohës zakonisht zbatohen në lojërat me letra me limit të lartë, ku një përqindje e komisionit mund të duket e padrejtë. 

Blerjet e turneut

Turne janë të zakonshme në lojërat poker dhe slot. Lojtarët i bashkohen garës për të konkurruar për çmimin kryesor duke luajtur me patate të skuqura. Kazinoja zakonisht shpërblen tre lojtarët kryesorë që grumbullojnë më shumë pikë, megjithëse disa mund të konsiderojnë 10 më të mirët. Por për fat të keq për kazinonë, çipat e kartave nuk kanë ndonjë vlerë monetare.

Pra, për të parandaluar humbjet, shumica e turneve kanë një blerje, të paguar përpara fillimit të lojës. Për shembull, një konkurs prej 1000 dollarësh mund të ketë një blerje prej 20 dollarësh. Duke supozuar se turneu është i hapur për 60 lojtarë dhe grabitja për secilin lojtar është 10%, kazinoja do të ketë të ardhura prej 120$ pasi të paguajë lojtarët kryesorë. Gjithmonë kushtojini vëmendje grabitjes nëse jeni adhurues i turneut të pokerit. 

Rënie e vdekur

Dead drop është një lloj rakete fikse e vendosur në butonin e tregtarit përpara se të fillojë loja e pokerit. Me pak fjalë, tregtari mbledh grabujën përpara se t'u shpërndajë letrat lojtarëve. Është interesante se çdo lojtar e paguan këtë komision ndërsa butoni vazhdon të rrotullohet në tryezë. 

Pse të luani poker në internet?

Ka 1001 arsye për të luajtur poker në një kazino online. Një nga arsyet kryesore janë shpenzimet e përfshira në funksionimin e lojërave. Siç u tha më parë, operatorët e kazinove bëjnë shumë kosto për të drejtuar dhomat e pokerit. Por këto shpenzime zvogëlohen ndjeshëm me lojërat në internet, si rrjedhim, një zbritje e ulët e raketave në vazot e lojtarëve. 

Merrni këtë shembull; shumica e kazinove në internet nuk kanë nevojë për tre ose katër tregtarë dhe një shef gropë për të monitoruar lojërat. Në vend të kësaj, softueri i kazinosë do të bëjë të gjitha punët e rënda në një turne me mijëra pjesëmarrës. Prandaj, kazino do të vazhdojë të fitojë mjaftueshëm pa u ngarkuar lojtarëve tarifa të tepruara për raketa. Por sigurisht, trafiku i lojtarëve ka rëndësi. 

Vlen gjithashtu të përmendet se shumica e kazinove në internet drejtojnë lojëra poker live këto ditë. Në këto lojëra, lojtarët thjesht zgjedhin madhësinë e çipit dhe fillojnë të luajnë kundër tregtarit ose lojtarëve të tjerë në një mjedis të drejtpërdrejtë. Lojtarët madje mund të komunikojnë duke përdorur veçorinë e bisedës. Por kini parasysh gjuhën tuaj pasi kazinotë nuk do të hezitojnë t'ju përjashtojnë nëse jeni jashtë temës ose përdorni gjuhë vulgare. 

Është e gjitha lojë e ndershme!

Nëse keni një koleg ose mik që është skeptik për të luajtur poker në internet, ky artikull duhet të largojë shqetësimet e tyre. Pokeri është paksa i ndryshëm nga lojërat e tjera të kazinosë ku kazinoja varet nga avantazhi i shtëpisë për komision. Shtëpia kryesisht merr prerjen e saj nga grabuti që paguani. Prandaj, ata nuk kanë asnjë arsye për të manipuluar rezultatin. 

Por shënojeni këtë; një grabujë më e lartë mund të ndikojë në vendimet tuaja të lojërave duke ulur vlerën tuaj të pritshme. E thënë thjesht, një raketë më e lartë do ta bëjë lojën tuaj të përgjithshme më të ngushtë, duke ju mohuar mundësinë për të shfrytëzuar disa situata. Bej kujdes!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme