Lajme

October 9, 2021

Si e parandalojnë kazinotë numërimin e kartave?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Bëjini çdo tregtari të kazinosë këtë pyetje dhe rrezikoni të të hidhen jashtë. E shpikur nga Edward Thorp në vitet '60, numërimi i kartave ka qenë një gjemb në mishin e shumicës së kazinove. Lojtarët, veçanërisht ekipi legjendar MIT, kanë përdorur numërimin e letrave në blackjack për të bërë fitime të mëdha.

Si e parandalojnë kazinotë numërimin e kartave?

Por mos guxoni të mendoni se kazinotë janë kalimtarë. Ata kanë mekanizmat e tyre për të kapur numëruesit e kartave dhe për të mposhtur këtë strategji ligjore. Pra, a doni të dini se si një kazino i kap lojtarët me numërimin e letrave? Lexo!

Duke u mbështetur te shefi i gropës dhe tregtari

Tingëllon qartë, apo jo? Po, punësimi i një tregtari dhe një shefi grope është hapi i parë që marrin shumica e kazinove për të luftuar mashtrimin.

Zakonisht, shefi i gropës do të ecë nëpër dysheme për të vëzhguar lojën dhe për të ndihmuar lojtarët në vështirësi. Dhe nëse vërejnë përhapje të konsiderueshme të basteve, ata mund t'i numërojnë letrat në tabaka e hedhjes prapa për të gjetur ndonjë mospërputhje. Gjithashtu, në mëngët e tyre ka edhe një mashtrim tjetër 'të pisët'. Pasi ata dyshojnë se një lojtar numëron letra, shefi i pusit shkon tek lojtari, duke pretenduar se sillet miqësor.

Por, në fund, qëllimi i tyre kryesor për t'ju bërë të pakëndshëm dhe të humbni përqendrimin. Pra, tani e dini pse numëruesit profesionistë të kartave kalojnë midis basteve 1 në 3 njësi.

Përkeqësimi i rregullave

Menjëherë pasi libri Beat the Dealer u lançua në 1961 nga Edward Thorp, kazinotë filluan të krijonin rregulla të pafavorshme të lojës. Sigurisht, kjo ishte për ta bërë numërimin e kartave joprofitabile.

Sot, kazinotë më të mira në internet ofrojnë këpucë me shumë kuvertë. Gjatë ditëve të Thorp, shumica e lojërave blackjack luheshin duke përdorur një kuvertë të vetme. Vetëm kjo rrit avantazhin e shtëpisë me 1.4%.

Gjithashtu, disa tabela i lejojnë tregtarit të përmirësojë duart e tyre të buta duke goditur një Soft 17. Përsëri, kjo rrit avantazhin e shtëpisë me 0.2%. Sado pak që duket, kjo përqindje mund të jetë gjithçka që ju nevojitet për të fituar raundin.

Frikësimi i sporteleve

Sikur të mos mjaftonte mjerimi i lojës, kazinotë përdorin taktika të frikësimit për të "tërhequr" sportelet e kartave. Me fjalë të tjera, kazinoja do të bëjë gjithçka që është e mundur për të hyrë në kokën e sportelit.

Për shembull, shefi i pit mund të ecë përreth për të gjetur lojtarë që numërojnë letra. Pas kësaj, ata mund të shkojnë drejt e te tregtari dhe të fillojnë të bisedojnë duke treguar lojtarin. Ata gjithashtu mund të vijnë dhe të qëndrojnë pranë lojtarit avantazh. Kjo është për t'i bërë lojtarit të pakëndshëm.

Mbani të dhënat e lojtarëve avantazh

A po fitoni më shumë duar blackjack këto ditë? Epo, ju mund të jeni tashmë brenda librave 'të këqij' të kazinosë.

Për vite me radhë, kazinotë e kanë përsosur artin e mbajtjes së një databaze të lojtarëve të blackjack. Disa madje shkojnë deri në kontraktimin e kompanive të bazës së të dhënave të palëve të treta për të mbajtur skedat e lojtarëve avantazh. Një shembull i mirë është Hetimet Griffin, i cili është i famshëm për goditjen e ekipit të MIT. Fatkeqësisht, James Grosjean e paditi kompaninë më vonë, me Griffin International që falimentoi pas kësaj.

Në përgjithësi, çdo lojtar i synuar do ta ketë të vështirë të zërë një vend në një tavolinë blackjack. Disa kazino do t'ju bllokojnë fare.

Si të shmangni kapjen

Është jetike të theksohet se numërimi i kartave është absolutisht i ligjshëm në blackjack. Megjithatë, kazinotë rezervojnë të drejtën t'ju dëbojnë nga ambientet për përdorimin e kësaj strategjie. Përveç kësaj, kazinotë e tjera do t'ju ndalojnë, në varësi të shkallës së keqbërjes.

Për fat të mirë, ka truke të shumta për t'u përdorur nëse doni të shmangni kapjen. Ato përfshijnë:

  • Bërja e gabimeve bazë ose fillestare si goditja kur nuk duhet.
  • Bakshish shitësin më shpesh. Mbani mend, ata do të jenë të lumtur nëse ju fitoni dhe i jepni ato.
  • Zgjidhni gjithmonë kazinotë më të mira në internet pasi ato i lejojnë lojtarët të numërojnë kartat.
  • Nëse jeni duke luajtur në një kazino me bazë tokësore, kaloni mes kazinove për të mos qenë shumë i njohur në dysheme.
  • Mbaje numërimin privat. Me fjalë të tjera, mos numëroni kurrë në mënyrë të dukshme ose me zë të lartë.

konkluzioni

Tani i dini mënyrat e shumta sesi kazinotë kapin numëruesit e kartave dhe si të shmangni kapjen. Truku është të gjesh kazinonë e duhur në internet dhe të mos dukesh shumë i mençur. Hidhni shitësin e aromës së tyre duke e mbajtur të thjeshtë. Një gjë tjetër, praktikoni mjaftueshëm me lojërat falas përpara se të shkoni drejtpërdrejt.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme