Lajme

April 18, 2023

Shqipëria propozon ligj të ri për t'i dhënë fund ndalimit të lojërave të fatit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Qeveria e Shqipëria ka propozuar një ligj të rreptë AML (Kundër pastrimit të parave) përpara legalizimit të lojërave të fatit. “Projektligji” po shqyrtohet aktualisht nga qeveria shqiptare për t'i dhënë fund ndalimit pesëvjeçar të basteve sportive dhe lojërat e kazinosë në internet.

Shqipëria propozon ligj të ri për t'i dhënë fund ndalimit të lojërave të fatit

Qeveria shqiptare ndaloi të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit jashtë kazinove shtetërore në vitin 2018. Por në fund të vitit të kaluar, kryeministri i vendit, Edi Rama, njoftoi se ndalimi i përgjithshëm do të hiqej sepse krimi i organizuar ishte ende i shfrenuar. 

Ligji i propozuar, i krijuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, synon të ngrejë një sektor të kontrolluar të lojërave të fatit në internet të drejtuar nga kazinove online të rregulluara dhe libra sportive. Nëse miratohet, operatorët duhet të respektojnë rregullore të rrepta AML dhe pajtueshmërisë së konsumatorit.

  • Ligji sugjeron që operatorët duhet të pranojnë vetëm pagesa dixhitale të administruara nga agjentë të autorizuar si Posta Shqiptare dhe Western Union. Lojtarët do të përdorin banka të regjistruara në vend dhe institucione financiare të certifikuara nga Banka e Shqipërisë për të reduktuar pastrimin e parave. 
  • Ndërkohë, operatorët me licencë të vlefshme në vend duhet të paguajnë fitimet menjëherë dhe të mbajnë gjithmonë një shumë prej të paktën 1.5 milion € në një llogari bankare të caktuar. Kjo duhet të jetë të paktën 5% e totalit të depozitave të bëra nga lojtarët gjatë vitit të kaluar fiskal.
  • Operatorët e licencuar duhet të regjistrojnë kompanitë e tyre në Qendrën Kombëtare të Biznesit. Për më tepër, menaxhmenti dhe aksionarët e tyre do të verifikohen për të kontrolluar për dënime penale ose ndonjë procedim gjyqësor që lidhet me vepra penale. Dhe për të ndihmuar në mbështetjen e projekteve të sportit, kulturës dhe mirëqenies, Qeveria e Shqipërisë propozon një taksë mbi të ardhurat e korporatave 15%.

Sa i përket kazinove me bazë tokësore, ato duhet të lënë mënjanë 0.4% të fitimeve të tyre vjetore në fond dhe të paguajnë një taksë mbi të ardhurat e korporatave prej 15%. Në të njëjtin fond do të kontribuojë edhe Lotaria Kombëtare me 5.4% të xhiros vjetore. 

Para kufizimit, mbi 4 470 kompani të lojërave të fatit operonin në të gjithë vendin. Fatmirësisht, 'projektligji' nuk specifikon numrin e licencave që qeveria mund të lëshojë ose numrin e llogarive të lojtarëve të krijuar në kazinotë online të licencuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme