Shpresat e Maryland për lojërat e fatit të ligjshëm shtyhen deri në vitin 2024

Lajme

2023-03-31

Benard Maumo

Kumarxhinjtë në Maryland shpresonin që kumari i kazinove në internet do të bëhej i ligjshëm pasi të miratohej Projektligji 267 i Senatit. Megjithatë, lojërat e fatit në internet nuk do të legalizohen së shpejti, të paktën deri në vitin 2024, sepse Dhoma e Asamblesë së Përgjithshme nuk e ka miratuar projektligjin. Fatmirësisht, Asambleja e Përgjithshme mund ta miratojë atë nëse Senati e paraqet fillimisht projektligjin në foltore.

Shpresat e Maryland për lojërat e fatit të ligjshëm shtyhen deri në vitin 2024

Senatori Ron Watson, një bashkë-sponsor i projekt-ligjit, ka shprehur besimin se ligji i lojërave të fatit në internet do të kalojë vitin e ardhshëm përpara se seanca e Dhomës të përfundojë më 10 prill. Kalimi i projektligjit do të thotë faqet e lojërave të fatit të kazinove do të nisë në Shtetin e Lirë për të lejuar lojtarët të luajnë lojëra tradicionale të kazinosë si lojëra elektronike, poker, blackjack dhe ruletë. Projektligji 267 i Senatit pritet gjithashtu të mbulojë lotaritë dhe mundësitë e lojërave sociale.

Në nëntor 2022, shteti miratoi bastet sportive online në internet, me banorët që shpresonin se kumari i kazinove në internet do të ishte opsioni tjetër. Çdo operator/furnizues i lojërave të fatit që dëshiron të lançohet në shtet duhet të verifikohet dhe miratohet nga Agjencia strikte e Kontrollit të Lotarisë dhe Lojërave të Lojërave të Maryland, e cila mbikëqyr industrinë e lojërave të fatit në shtet. 

Sipas Senatorit Watson, një industri legale e lojërave të fatit në internet do të grumbullonte rreth 100 milionë dollarë në vit taksa. Ligjvënësi deklaroi se të ardhurat nga bastet sportive tregojnë qartë se kumari online do të jetë në dobi të ekonomisë së shtetit. Watson paralajmëroi gjithashtu se një tjetër pandemi mund të jetë katastrofike për ekonominë nëse sportet konvencionale pezullohen. Prandaj, ai propozon lojërat ligjore në internet si një rrjedhë e re të ardhurash për të financuar Fondin e Mirëbesimit të Arsimit. 

Por licenca e lojërave të Maryland nuk do të jetë e lirë pasi operatorët do të paguanin 500,000 dollarë për një leje pesëvjeçare të rinovueshme. Gjithashtu, operatorët e lojërave do të ndajnë 15% të të ardhurave të tyre në taksa.

Të rejat e fundit

Stakelogic ofron përvojë si asnjë tjetër në rrugën e parave 2
2023-06-01

Stakelogic ofron përvojë si asnjë tjetër në rrugën e parave 2

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë