Lajme

May 29, 2022

Shpjegohet përputhja e bastit anësor të Blackjack-it të tregtarit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Blackjack është padyshim loja më e dobishme e tavolinës që ekziston. UnëËshtë e thjeshtë për t'u luajtur dhe lojtarët mund të zvogëlojnë avantazhin e shtëpisë në më pak se 0,50% kur luajnë me një strategji optimale.

Shpjegohet përputhja e bastit anësor të Blackjack-it të tregtarit

Megjithatë, blackjack tradicionalisht paguan edhe para në një raport 1:1. Nëse je një lojtar ambicioz, kjo nuk mjafton. Ja ku a bast anësor në blackjack Një bast anësor shumë shpërblyes i blackjack-ut është Match the Dealer. Pra, çfarë është saktësisht ky bast anësor dhe a ia vlen të merret në konsideratë? Ky post i shpaket të gjitha! 

Çfarë është basti Match the Dealer?

Përputhja me tregtarin është një standard blackjack bast anësor në lojëra si Spanish 21, Pirate 21, dhe American Blackjack. Si për rregullat e tregtarit të blackjack, mund ta vendosni këtë bast anësor krahas bastit kryesor. Objektivi i këtij basti anësor është relativisht i thjeshtë. Dy letrat e para të lojtarit duhet të përputhen me kartën e përparuar të Dilerit.

Vini re se letrat e basteve anësore të blackjack mund të përputhen në aspektin e kostumeve dhe vlerës ose renditjes. Ky bast anësor u jep lojtarëve një normë të shëndetshme kthimi prej 4:1. Për ta thënë thjesht, ju fitoni 4 $ nga një bast i suksesshëm $1. Sidoqoftë, pagesa mund të ndryshojë në varësi të lojës dhe numrit të kuvertave. Do të mësoni më shumë në seksionin vijues.

Përputhni shanset dhe pagesën e basteve nga ana e tregtarit

Vetëm Pirate 21 nga Betsoft Gaming ka bast Match the Dealer në anën e kazinotë më të mira në internet. Siç mund ta dini tashmë, kjo lojë përdor 21 rregulla spanjolle, që do të thotë se luhet me gjashtë kuverta letrash. Rregullat e tregtarit të Blackjack në këtë lojë përcaktojnë gjithashtu që tregtari të godasë në 17 soft, dhe lojtarët mund të godasin ose të dyfishojnë në Split Aces. Nga rruga, ju mund të ri-ndani Aces nëse dëshironi.

Sa i përket pagesave të Match the Dealer në këtë lojë, ju do të gëzoni një pagesë 4:1 për ndeshjet jo të përshtatshme. Pagesa është edhe më e lartë në 9:1 nëse krijoni një ndeshje të përshtatshme. Përparësia për këtë bast anësor të blackjack-ut është 3,06%, më e lartë se ajo që ofrojnë shumica e lojërave elektronike në internet. Një tjetër gjë, Pirate 21 ka kufijtë e tavolinës nga 1.00 deri në 100 kredite, dhe lojtarët mund të luajnë tre duar njëkohësisht.

Spanish 21 është një tjetër variant i njohur i blackjack-ut me këtë bast anësor joshës. Sidoqoftë, në këtë lojë me 6 kuvertë, të gjitha 10-at tërhiqen nga këpuca. Por pagesa mbetet e njëjtë për ndeshjet e përshtatshme dhe jo të përshtatshme, megjithëse skaji i shtëpisë është pak më i ulët në 3.05%. Nëse keni dy ndeshje të përshtatshme, kjo lojë paguhet në 18:1, me dy ndeshje jo të përshtatshme që paguajnë në 9:1. Në rastin e një ndeshjeje të përshtatshme dhe jo të përshtatshme, loja paguhet në 13:1. 

Ndonjëherë mund të gjeni një variant spanjoll 21 të luajtur duke përdorur tetë kuverta letrash. Në një lojë të tillë, një ndeshje e vetme e përshtatshme paguan 14:1, me një ndeshje të papërshtatshme që paguan 3:1. Dy ndeshje të përshtatshme paguajnë më shumë në 28:1, ndërsa dy ndeshje të papërshtatshme paguajnë me 6:1. Së fundi, një kombinim i ndeshjeve të përshtatshme dhe të papërshtatshme ka një pagesë 17:1. Buza e shtëpisë këtu është 3%.

A ia vlen të luhet Match the Dealer Bast?

Së pari dhe më kryesorja, lojtarët më të avancuar të blackjack-ut nuk luajnë baste anësore, duke përfshirë bastin anësor Match the Dealer. Gjë është se norma e kthimit për këto lojëra është shumë më e ulët se ajo që gjeni në lojën bazë të blackjack. Shumica e kazinove online kanë rregulla të favorshme që lejojnë lojtarët të shijojnë deri në 99% RTP mbi bastet kryesore pa strategji dhe 99.7% me një strategji optimale. 

Por kjo është vetëm për të, pasi basti anësor "Përputhni me tregtarin" mund të jetë shumë shpërblyes. Në mënyrë tipike, fitimi i një basti të lojës bazë ju jep një pagesë 1:1. Tani kjo është kikirikë në krahasim me pagesën 28:1 për dy të përshtatshme të përputhura në 21 spanjolle me 8 kuvertë. Por mbani mend se këto shanse të gjata nuk kanë gjasa të ndodhin. Pra, vendosni vetëm një bast në anën e blackjack-ut për anën argëtuese të gjërave. 

Përputhni strategjinë e bastit nga ana e tregtarit

Nëse keni kërkuar këshilla dhe truke se si të vini bast për shtëpinë në anën e Match the Dealer, anashkaloni fare këtë seksion. Kjo për shkak se asnjë strategji nuk mund të mposht avantazhin e shtëpisë. Por po, kthimet tuaja afatgjata mund të jenë pak më të larta nëse përdorni numërimin e kartave në një situatë lojrash tradicionale. 

Këshilla Përfundimtare

Siç mund ta shihni, basti anësor i blackjack-it "Përputh me tregtarin" mund t'ju ekspozojë ndaj disa situatave të mira. Nëse mund të gjeni një tavolinë blackjack me këtë bast, do të shijoni pagesa deri në 28:1, një nga më të lartat që mund të gjeni në një lojë klasike me letra. 

Por pavarësisht nga pagesat më të larta, normat e kthimit në këtë bast anësor janë paksa jo miqësore. Pra, është e këshillueshme që të injoroni plotësisht këtë bast anësor dhe të përqendroheni në lojën bazë. Gjithashtu, luani blackjack falas në kazinotë më të mira në internet nëse ju duket e ndërlikuar kjo bisedë për shanset, normat e kthimit dhe bastet anësore. Mund të keni fat!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme