Lajme

October 12, 2020

Rregullat e reja të kazinosë në internet hyjnë në tregun e Mbretërisë së Bashkuar ndërsa reforma po afrohet, shqetësimet kryesore të përshkruara

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Një grup i ri rregullash për të prodhuar lojëra në internet është prezantuar nga kompanitë britanike të lojërave, ndërsa po përpiqen të luftojnë problemin e lojërave të fatit përballë ndryshimeve të afërta të industrisë. Ngadalësimi i normave të rrotullimit në makinat e fatit, ndalimi i shumë veçorive të diskutueshme të lojës dhe rritja e aksesit në detaje më të pastra të lojërave janë hapa të rinj.

Rregullat e reja të kazinosë në internet hyjnë në tregun e Mbretërisë së Bashkuar ndërsa reforma po afrohet, shqetësimet kryesore të përshkruara

Këshilli i Basteve dhe Lojërave (BGC) ka nxjerrë Kodin e ri të Sjelljes, i cili synon të sigurojë parime më të qëndrueshme të lojërave të fatit përpara hyrjes në treg. Shpejtësia e ciklit të lojës është vendosur të paktën në 2.5 sekonda sipas strukturës së re. Përdorimi i lojërave turbo që u lejon lojtarëve të rrisin ritmin e lojëra dhe duke luajtur slot të shumëfishtë në të njëjtën kohë, këto u kanë lejuar lojtarëve në të kaluarën të kenë mundësinë të vendosin shumë aksione në lojëra të ndryshme njëkohësisht, kjo gjithashtu ka qenë e ndaluar.

Çfarë thotë Këshilli i Basteve dhe Lojërave (BGC):

BGC ka pohuar se ky ndryshim i ri do të jetë i plotë deri në fund të muajit tetor. Në një deklaratë nga deklarata e shefit ekzekutiv të Këshillit të Basteve dhe Lojërave (BGC), Michael Dugher:

_“Kompanitë e lojërave të fatit në internet kanë përfituar para nga pandemia, duke bërë më shumë fitime dhe duke vënë më shumë jetë në rrezik.__Është e rëndësishme të mbani mend se shumica dërrmuese e afro 30 milionë të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar që shijojnë një flutter të rastësishëm çdo vit, qoftë në llotari, bingo, sporte, kazino apo lojëra, e bëjnë këtë në mënyrë të përsosur._Kodi i ri i Sjelljes së Dizajnit të Lojërave është një shembull tjetër i vendosmërisë sonë për të adresuar shqetësimet dhe për të përmbushur angazhimet tona më të sigurta për lojërat e fatit"

Sa të pranueshme janë këto reforma - Mbështetja e industrisë?

Sektori është gati të rishqyrtojë rregulloret për lojërat e fatit mes shqetësimeve për numrin në rritje të lojtarëve që po përballen me probleme në MB. Këtë vit, për shkak të pandemisë së koronavirusit, problemi u shqyrtua edhe me deputetët që avokuan për një ndalim të plotë të reklamave të lojërave dhe shumën maksimale që mund të vihet bast duke luajtur në çdo kazino online.

Ndryshimet e ardhshme kanë nxitur lojtarët kryesorë të punësojnë politikanë të lartë për t'i udhëhequr ata përmes rishikimit. Gjigandi i basteve 888 i quajtur Lord Mendelsohn, ish-këshilltar i Blair, ndërsa Flutter, ish-zëvendës udhëheqësi i Laburistëve dhe aktivisti i hapur kundër lojërave të fatit Tom Watson, u emërua si konsulent muajin e kaluar.

Zona kryesore e konsideruar për tronditje të madhe në reformën e re

Këto janë disa nga fushat kritike ku njerëzit në pozita të autoritetit konsiderohen si më të rëndësishmet që reforma të marrë trajtim preferencial. Kufizimet e aksioneve për të gjithë titujt e lojërave elektronike në internet që nuk i kalojnë 2 £ në bazë të faktit se mund të shkaktohet dëm i mundshëm.

 • Kohë më të gjata në lojërat slot midis rrotullimeve.

 • Propozohet ndalimi i përgjithshëm i programeve VIP dhe i joshjes.

 • Çdo reklamë që përfshin aktivitete të lojërave të fatit është krejtësisht e ndaluar.

 • Një rishikim i plotë i ligjeve të lojërave të fatit në MB (ka pasoja të tepricës efektive të UKGC - Komisioni i Lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar).

 • Kapaciteti i depozitave të klientëve të rinj mund të konfirmohet derisa të jetë i përballueshëm.

 • Mbikëqyrja e klientit është më efektive.

  Çfarë mund të ketë nxitur një reformë

  Në qershor 2019, një histori në Guardian shpjegoi se si pesë kompanitë më të mëdha të lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar ishin gati të mblidhnin fonde për të ndihmuar varësinë nga kumari, gjashtëfishuar në 60 milionë funte në vit, por kjo në mënyrë efektive u etiketua si ryshfet.

  Ndikimi i mundshëm i kësaj reforme

  Ka disa pasoja të ndryshme që kjo mund të ketë, jo vetëm nga pikëpamja ekonomike, por edhe nga pikëpamja sociale, në varësi të asaj se sa e rreptë është çdo reformë e sugjeruar dhe nëse ajo zbatohet. Një skenar potencialisht i paimagjinueshëm është nëse ka një ndalim të plotë të reklamave për markat e lojërave të fatit në MB (me mjete konvencionale). Kjo do të nënkuptojë edhe një herë që kompanitë e lojërave të fatit do të duhet të evoluojnë më shumë për të siguruar që, veçanërisht kur bëhet fjalë për ofertat dhe promovimet e reja, ato ende mund të arrijnë qëllimin e tyre. Në përgjithësi, kontrollet mbizotëruese të reklamave janë të pamundura pasi, për sa i përket taksave në vit, industria e lojërave të fatit ka qenë një nga faktorët kryesorë të të ardhurave për qeverinë. nëse kjo do të ndodhte, firmat e mëdha të lojërave të fatit do të largoheshin totalisht nga tregu i Mbretërisë së Bashkuar dhe do të kalonin në tregjet më të hapura evropiane dhe amerikane.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme