Rikuperimi nga Humbjet e mëdha në kazino online

Lajme

2022-01-29

Benard Maumo

Të themi të vërtetën, ka shumë gjasa që të keni humbur para të mëdha lojërat e fatit në internet disa herë. Kjo për shkak se duke bërë qoftë edhe një single fitore në kazino online nuk është një arritje e keqe. Në një situatë tipike, humbjet në kazino janë më të zakonshme se fitimet. Por ajo që i dallon lojtarët e mirë nga ata mesatarë është se si të rikthehen nga humbjet. Dhe kjo është ajo që ky post do të diskutojë.

Rikuperimi nga Humbjet e mëdha në kazino online

Arsyet pse humbisni shpesh para nga kumari

Përpara se të mësoni se si të riktheheni nga humbjet, le të fillojmë duke diskutuar arsyet pse humbni shumë shpesh. Ka disa prej tyre, në fakt. Para së gjithash, ju nuk zgjidhni RTP-në e duhur. Kjo i referohet normës së kthimit të një loje kazinoje në internet. Për shembull, nëse RTP e një loje është 95%, do të thotë që lojtarët mund të fitojnë deri në 95 dollarë për çdo bast prej 100 dollarësh. Pra, një normë më e ulët do të thotë më shumë humbje të seancave.

Një arsye tjetër pse humbni gjithmonë në kazino është se luani shumë. Lojtarët me përvojë e dinë se koha është çelësi për një seancë të suksesshme. Kjo për shkak se avantazhi i shtëpisë fillon t'ju zërë ndërsa numri i basteve rritet. Në këmbim, buxheti juaj i alokuar do të zbrazet me një ritëm më të shpejtë, duke ju lënë të thyer dhe të shqetësuar. 

E fundit, por sigurisht jo më e rëndësishmja, shumica e lojtarëve humbasin shumë sepse ata zgjedhin lojërat tërheqëse të bazuara në fat në vend të lojërave të aftësive me pamje të mërzitshme. Lojëra të tilla si blackjack dhe poker u lejojnë lojtarëve të përdorin teknika të numërimit të letrave dhe të renditjes së skajeve për të zvogëluar avantazhin e shtëpisë dhe për të rritur shanset e tyre për të fituar. Nga ana tjetër, lojërat e bazuara te fati si ruleta, katrahurat dhe lojërat elektronike ju reduktojnë në një spektator të thjeshtë pasi të keni vënë një bast. Pra, largohuni nga ato automate me shkëlqim.

Si të jetoni me humbjet e lojërave të fatit

Humbjet e shpeshta në kazino janë jo vetëm të dhimbshme, por edhe demoralizuese. Por ju duhet të vishni lëkurë të trashë për të mbijetuar në këtë mjedis të ashpër. Këtu janë disa këshilla: 

Luaj për argëtim

Përpara se të krijoni një llogari në kazinotë më të mira në internet, përcaktoni objektivin tuaj. A po luani për një fitore në kazino online, apo thjesht për argëtim? Zgjedhja e të parës është rruga më e mirë. Kur vendosni të luani për argëtim, kjo do të thotë që mund të largoni shpejt humbjet dhe të vazhdoni përpara. 

Nuk ka nevojë të mbytet dhe të luajë lojëra fajësimi, sepse kjo vetëm çon në më shumë dëme. Disa kazino mashtruese madje do të pezullojnë llogarinë tuaj nëse regjistroni shumë ankesa.

Keni një bankroll duke luajtur

Një mënyrë tjetër efektive për të izoluar veten nga goditjet e humbjeve është lënia mënjanë e një bankrolli të lojërave të fatit. Të kesh një bankroll do të thotë që nuk do të luash kurrë me para që nuk janë të destinuara për kumar. Në këtë mënyrë, ju gjithmonë mund të shkoni në shtëpi pas një dite të keqe dhe të bëni strategji me një mendje të pastër. Ekspertët rekomandojnë një bankroll të paktën 1000 herë në madhësinë e bastit tuaj mesatar në mënyrë që të kaloni një kohë të mirë në kazino.

Dije kur të largohesh

Në botën e të varurve nga kumari, nuk ka asgjë si "largimi". Gjithmonë është kumar derisa të vijë mbretëria jote. Por, para se të arrini deri këtu, është thelbësore të dini se kur duhet të tregoni flamurin e bardhë. Për shembull, largohuni pasi keni shtuar 25% në bankrollin tuaj ose keni humbur një shumë të barabartë. Gjithashtu, ndaloni kumarin pasi keni humbur një numër të caktuar bastesh ose duke luajtur për orë të caktuara. Në përgjithësi, kufizoni veten.

Mos ndiqni humbjet

Këtu është një tjetër gabim i nxehtë, të cilit lojtarët fillestarë nuk mund t'i rezistojnë. Pas një vargu humbjesh të trishtueshme, shumica e lojtarëve të fatit janë gjithmonë të etur për të dyfishuar apo edhe trefishuar bastet e tyre duke shpresuar të fitojnë një shumë të konsiderueshme. 

Por nëse nuk ndodh fati, kjo do t'ju sjellë vetëm humbje edhe më të mëdha dhe më të dhimbshme. Siç u tha më parë, caktimi i kohës për lojën tuaj dhe të dish se kur të largohesh është mënyra më e sigurt për t'u rikthyer nga humbjet. Mos vini bast nga dëshpërimi.

Merrni një pushim

Kumari mund të jetë kërkues emocionalisht, veçanërisht nëse jeni duke luajtur kumar në internet për para të vërteta. Ju duhet të mendoni dhe rimendoni strategjitë tuaja, të menaxhoni bankrollin tuaj dhe shumë më tepër. 

Prandaj, mjafton të keni një gjumë të mirë. Ju gjithashtu mund të bëni pushime të shpeshta gjatë lojës për të pastruar kokën. Zakonisht, lojtarët e fatit janë në nivelin e tyre më të ulët kur luajnë për një kohë të gjatë pa bërë pushime. Pra, nëse është e mundur, merrni një javë pushim për t'u qetësuar.

Zvogëloni madhësinë e bastit

A po zvogëlohet madhësia e bankrollit tuaj me një shpejtësi supersonike dhe nuk jeni në disponim për të lënë lojën? Atëherë e vetmja mundësi është zvogëlimi i madhësisë së bastit. Në fakt, në radhë të parë nuk duhet të rrezikoni kurrë shumë para në një bast të vetëm. Pra, ndiqni minimumin e tabelës ndërsa mbroni bankrollin tuaj dhe punoni për besimin tuaj. Përfundimisht, ju do të ktheheni në madhësinë tuaj standarde të bastit.

konkluzioni

Menaxhimi i humbjeve të mëdha në kazino mund të jetë tronditës, edhe për lojtarët më të dekoruar. Por me këshillat e mësipërme, ju mund të jetoni rehat me ato goditje të këqija. Ideja kryesore është të kihet parasysh se humbjet janë pjesë e lojës dhe i trajtojmë fitoret si bonus.

Të rejat e fundit

Përgatituni për ngjarje argëtuese në Hot Chilli Fest të organizuar nga Stakelogic
2023-09-28

Përgatituni për ngjarje argëtuese në Hot Chilli Fest të organizuar nga Stakelogic

Lajme