Lajme

November 5, 2022

Pse lojërat e fatit kripto në internet mbeten një temë e diskutueshme

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Rruga drejt kripto-bixhozit në internet ka qenë gjithmonë me gunga dhe e pasigurt. Edhe pse shumë kazino ofrojnë këtë metodë pagese, disa operatorë dhe rregullatorë mbeten skeptikë në lidhje me kripto-bixhozin. Në MB, për shembull, pak kazino ligjore në internet mbështesin pagesat me kripto, pavarësisht dritës jeshile nga UKGC. Pra, pse bixhozi i kriptomonedhave nuk ka arritur ende potencialin e tij të vërtetë? Ky lexim 5-minutësh gërmon thellë brenda misterit. 

Pse lojërat e fatit kripto në internet mbeten një temë e diskutueshme

Çfarë është bixhozi kripto?

Paratë e lojërave virtuale nuk janë një koncept krejtësisht i ri, pavarësisht se nuk ofrojnë kthime përveç argëtimit. Fatmirësisht, lindja e monedhave dixhitale në vitin 2009 u lejoi zhvilluesve dhe lojtarëve të lojërave të kazinove në internet të përdornin pagesa të tjera përveç monedhave fiat. Këto ditë, shumë faqet e rregulluara të kazinove në internet pranoni pagesa në Bitcoin, Dogecoin, Litecoin dhe monedha të tjera dixhitale. 

Ja se si funksionojnë pagesat me kripto; çdo transaksion regjistrohet në një libër dixhital të ruajtur në shumë rrjete kompjuterike. Ky libër publik përdor teknologjinë blockchain, duke e mbrojtur atë nga manipulimet dhe hakerimet. E thënë thjesht, pagesat me kripto janë të decentralizuara, ndryshe nga pagesat tradicionale, të cilat miratohen nga bankat qendrore dhe institucionet financiare.  

Por një fillestar me konceptin e kripto-bixhozit mund të ndjehet i frikësuar nga procesi i depozitimit dhe duke u tërhequr. Çuditërisht, pagesat në kriptomonedhë janë të shpejta dhe të drejtpërdrejta. Drejtohuni te arkëtari i kazinosë, zgjidhni një monedhë dixhitale dhe më pas kopjoni adresën e transaksionit. Tani, mund ta përdorni atë adresë për të transferuar fonde nga portofoli i kriptove. E kundërta është e vërtetë për pagesat e kriptomonedhave. 

Arsyet për të luajtur me monedha dixhitale

Përpara se të diskutoni anën e diskutueshme të kripto-bixhozit, është thelbësore të jepni kredi aty ku duhet. Kriptomonedhat po revolucionarizojnë mënyrën se si shumica e njerëzve i shohin pagesat e kazinove në internet. Për shkak se është 100% e decentralizuar, çdokush mund të blejë dhe të luajë kumar me kriptomonedhë. Këto pagesa anonime nënkuptojnë se autoritetet nuk do të përgjojnë transaksionet tuaja të lojërave të fatit. Kazinotë kripto shpesh pranojnë lojtarë nga juridiksione ku kumari në internet është i paligjshëm. 

Një avantazh tjetër kryesor i pagesave me kripto janë transaksionet e shpejta dhe falas. Kjo ju kthen përsëri te decentralizimi. Për shkak se bankat dhe ofruesit e shërbimeve të pagesave si PayPal, Skrill dhe Neteller nuk i miratojnë transaksionet, pagesat janë të menjëhershme dhe falas. Për shembull, pagesat e Visa dhe MasterCard mund të zgjasin deri në pesë ditë pune pasi banka duhet të miratojë transaksionin. Dhe kjo është pa shtuar koston e transaksionit, e cila zakonisht është mbi 5% të fitimeve tuaja. 

Së fundi, bonuset e kazinosë në internet janë shpesh më të mëdha në faqet e internetit të lojërave të fatit Bitcoin. Merrni parasysh këtë; një kazino në internet mund të shpërblejë regjistrimet e reja me një 0.10 Bonusi i depozitës së ndeshjes Bitcoin. Duke marrë vlerësimin aktual të BTC kundrejt USD, ky do të ishte një bonus i madh i mirëseardhjes prej $2,000. E vërteta është se pak kazino ofrojnë lojtarë të rinj kaq shumë. Vetëm mos harroni të lexoni kushtet e bonusit. 

Pse janë kriptovalutat një temë ndarëse?

Shumë ekonomi kanë deklaruar BTC dhe monedha të tjera dixhitale të ligjshme. Për shembull, vende si Antigua dhe Barbuda, Dominika, Grenada dhe Saint Lucia kanë miratuar DCash-in e Bankës Qendrore të Karaibeve Lindore. Megjithatë, vende si Kina, Bolivia dhe Algjeria kanë vendosur një ndalim të plotë të transaksioneve të Bitcoin. Këtu lind pyetja; pse disa qeveri dhe lojtarë janë skeptikë për kriptovalutat në 2022?

Humbja e kontrollit të tregut

Kontrolli i tregut financiar është kritik për aspiratat buxhetore të çdo qeverie. Autoritetet mund të menaxhojnë fluksin e monedhave fiat si Euro, Dollar, Pound, Yuan, Yen, etj. Ata madje mund të prezantojnë politika të reja për të forcuar monedhat dhe për të ndjekur lëvizjen e parave brenda ekonomisë. Në këmbim, kjo e bën më të lehtë gjurmimin e aktiviteteve mashtruese dhe rregullimin e politikës monetare aty ku është e mundur.

Por me decentralizimin e monedhave dixhitale, qeveritë humbasin kontrollin mbi sistemin e monedhës. Teknologjia Blockchain është pronë publike që nuk lejon asnjë autoritet qendror. Kjo do të thotë se qeveritë nuk mund të prezantojnë politika monetare për të menaxhuar pagesat dhe vlerat e kriptomonedhave. Më e mira që mund të bëjnë është të krijojnë kriptovalutat e tyre. 

Kërcënim për biznesin bankar

Qeveritë kontrollojnë ekonominë dhe financat e vendit me ndihmën e institucioneve financiare. Qeveritë mbledhin të ardhura për të financuar buxhetet e tyre duke rregulluar bankat dhe rrjedhën e parave. Nga ana e tyre, institucionet financiare mund të japin hua për publikun dhe të bëjnë miliarda fitime. Por pas prezantimit të kriptomonedhave, bankat qendrore dhe institucionet financiare kanë humbur biznesin në një farë mase. Kjo do të thotë një humbje financiare për qeverinë. 

Rritja e rasteve të krimeve kripto

Krimi kibernetik kërcënon të gjymtojë sektorin financiar në mbarë botën. Dhe anonimiteti dhe decentralizimi i kriptomonedhave vetëm sa mund t'i përkeqësojë gjërat. Për shembull, FBI zbuloi kohët e fundit një kërcënim kibernetik të quajtur "Water Labbu" që infekton faqet e internetit të mashtrimit të kriptomonedhave me programe keqdashëse për të vjedhur monedha nga hakerat. Gjithashtu, në tetor 2022, hakerët vodhën kriptomonedha me vlerë 100 milionë dollarë nga blockchain i lidhur me Binance. 

Përveç këtyre shqetësimeve të sigurisë, disa kazino në internet nuk ofrojnë BTC sepse nuk mund të verifikojnë burimin e të ardhurave. Kjo është një procedurë e detyrueshme KYC (Njih klientin tënd) në shumicën e juridiksioneve, si MB, SHBA, Kanada, Maltë, etj. Në përgjithësi, krimi kibernetik është një nga pengesat kryesore për rritjen e sektorit të kriptomonedhave. 

Bitcoin shumë i paqëndrueshëm

Bitcoin (BTC) u bë i disponueshëm publikisht në 2009 dhe sot është monedha dixhitale më e njohur. Rreth 21 milionë monedha Bitcoin ishin në dispozicion për të minuar gjatë fillimit të tij. Sot, mbi 900 Bitcoin minohen çdo ditë, dhe kanë mbetur rreth 2 milionë. Tani këto janë shumë para që shkojnë nga normat aktuale të konvertimit. 

Duke folur për normat e konvertimit, BTC ka ofertë dhe kërkesë të lartë, duke e bërë atë monedhën dixhitale më të vlefshme. Gjatë përgatitjes së këtij postimi, vlera e BTC ishte 20,209,50 dollarë. Tani, nëse 2 milionë ende nuk janë minuar, kjo është më shumë se 40 miliardë dollarë të shtrirë diku në pritje për t'u mbledhur. 

Por ky vlerësim e bën BTC një zonë të ndaluar nëse jeni ende i ri në lojërat e fatit Bitcoin. Në nëntor 2021, vlerësimi i Bitcoin kaloi 65,000 dollarë përpara se të binte në 46,000 dollarë në dhjetor. Kjo është një rënie prej 20,000 dollarësh, që do të thotë humbje serioze për ata që e blenë atë me shumicë. Pra, përpara se të bashkoheni në industrinë e lojërave të fatit të kriptomonedhave, ndiqni me kujdes linjat e tregtimit. 

Zgjedhja e portofolit më të mirë kripto është kritike

Kur duke blerë Bitcoinin tuaj të parë, vendosja se ku ta ruani është kritike. Një portofol i kriptomonedhës është një kasafortë dixhitale për të kursyer, blerë, shitur dhe menaxhuar BTC dhe altcoin. Për këtë arsye, sigurimi që portofoli dixhital përdor teknologji moderne të kriptimit si PIN, gjurmët e gishtërinjve ose njohjen e fytyrës. TouchID dhe FaceID mund ta bëjnë aksesin në portofol të lehtë dhe jashtëzakonisht të sigurt në të njëjtën kohë. 

Përveç kriptimit të portofolit, sigurohuni që portofoli t'ju japë akses të pakufizuar në çelësat privatë. Këto janë fraza të krijuara rastësisht që mund të kenë 12 deri në 24 karaktere. Kushdo që ka këtë çelës ka kontroll të plotë mbi portofolin, gjë që vetëm ju duhet ta bëni. Gjithashtu, askush nuk do të dëshironte të kërkonte leje nga kujdestari sa herë që dëshiron të përdorë monedhat e tyre dixhitale. 

Një tjetër konsideratë jetike e sigurisë janë veçoritë rezervë. Ndërsa mbajtja e çelësave privatë të portofolit është kritike, menaxhimi i tyre është një tjetër gjë krejtësisht. Për shumicën e njerëzve, shënimi i çelësave privatë është zgjidhja e parë. Por jo të gjithë janë të mirë në ruajtjen e të dhënave. Kjo është arsyeja pse portofoli i kriptove duhet të ofrojë kopje rezervë në cloud për të instaluar aplikacionin e portofolit dhe për t'u identifikuar nëpërmjet Apple ose Google nëse humbni pajisjen e portofolit. 

Përmbledhja

Është e paqartë nëse industria e lojërave të fatit në internet do të përqafojë plotësisht pagesat me kriptomonedhë. Dhe situata aktuale e Bitcoin nuk i ndihmon gjërat.

Por lajmi i mirë është se rregullatorët si UKGC dhe MGA kanë qenë progresive në lidhje me këtë çështje. Shumica e rregullatorëve nuk i diskriminojnë kripto-kazinotë kur lëshojnë licenca. 

Pra, doni një mendim nga OnlineCasinoRank? Ja ku eshte; Kumari i kriptove është i sigurt dhe i sigurt kur përdorni monedha të besueshme si Bitcoin, Litecoin, Tether dhe Dogecoin. Dhe po, kazinoja online duhet të ketë një licencë ligjore dhe me reputacion.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme