Lajme

May 10, 2021

Lojtari i kazinosë në internet fiton një çmim prej 1.7 milion £

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Kur luani në një kazino online, ka shumë gjasa që ju të humbni bastin, falë avantazhit të shtëpisë. Por kjo nuk është gjithmonë e vërtetë, si në rastin e z. Andy Green, i cili së fundmi fitoi një çmim të parë prej 1.7 milionë £. Por kjo është pas tre vjetësh një beteje ligjore stresuese me Betfred për të kërkuar shpërblimin. Pra, çfarë ndodhi në të vërtetë në këtë skenar unik që mund të ketë implikime negative për libralidhësin? Lexoni për të zbuluar!

Lojtari i kazinosë në internet fiton një çmim prej 1.7 milion £

Ku Filloi Gjithçka

Gjithçka filloi në janar 2018 pasi një lojtar i kazinosë celulare, Andy Green, 53 vjeç, tha se fitoi 1.7 milion £ duke luajtur Magic Seven të Betfred's Frankie Dettori's Blackjack. Megjithatë, shpërblimi nuk do të vinte pasi Betfred pretendoi se kishte një "gabim softuerësh" të vogël dhe T&C e libralidhësve thonë se mund t'i mbajë paratë. Epo, çfarë justifikimi i dobët!

Ashtu siç pritej, Andy Green e çoi çështjen në Gjykatën e Lartë. Avokatët e tij pretenduan se klientit të tyre nuk iu dha asnjë provë për "gabimin" në fjalë. Është interesante se kazinoja online kreditoi llogarinë e zotit Andy me 1,722,923,54 £, të cilat ai nuk ishte në gjendje t'i tërhiqte. Për fat të mirë, Andy mori një pamje të fitimeve pasi vendosi baste të shumta.

Në një kthesë të re të historisë, Betfred ishte i gatshëm t'i paguante zotit Green një "vullnet të mirë" prej 30,000 £, por me kusht që ai të mos fliste më për historinë. Ai e refuzoi ofertën, pas së cilës kompania e rriti atë në 60,000 £. Megjithatë, ai e refuzoi ofertën. Në prill 2019, z. Green shkoi në Gjykatën e Lartë për të paditur kompaninë për 2 milionë funte, duke përfshirë edhe interesat e fitimeve.

Pritja më në fund ka mbaruar

Pas një çështjeje të gjatë dhe të lodhshme gjyqësore, shampanja më në fund do të rrjedhë për lojtarin 54-vjeçar nga Lincolnshire. Gjykata e Lartë vendosi më 7 prill 2021, se zoti Green tani do të marrë çmimin e tij prej 17 milionë paund plus interesat, pasi zbuloi se një nga T&C të Betfred-it që aplikonte për këtë çështje nuk mbulonte rrethanën në fjalë.

Sipas avokatëve të Betfred, prodhuesi i basteve nuk ishte i detyruar t'i jepte fitimet z. Green pasi gjeti një "defekt" në lojë që e bëri atë të paguante shuma të konsiderueshme nga sa ishte menduar. Ata pretenduan se lojtari fitoi çmimin e çmimit të parë tre herë ndërsa luante lojën e ofruar nga një prej partnerëve të tij të palëve të treta. Avokatët shtuan se furnizuesi i tyre i kishte njoftuar ata për problemin dhe i këshilloi ata të mbanin në burim fitimet e grumbulluara nga loja.

Megjithatë, znj. Justice Foster vendosi në favor të ankuesit duke thënë se formulimi në klauzolën T & C në të cilën po mbështetej Betfred ishte "i papërshtatshëm". Ajo pretendoi se klauzola ishte "jo transparente" dhe kompania nuk mund të mbështetet në të gjatë rastit.

Çuditërisht, Betfred nuk do të apelojë vendimin e Gjykatës së Lartë. Sikur të mos mjaftonte kjo, kompania i kërkoi falje zotit Green për vonimin e fitimeve të tij. Përsa i përket fituesit, ai shprehu zhgënjimin e tij me kompaninë dhe sfidoi lojtarët e tjerë që janë mashtruar nga firmat e basteve t'i padisin.

Çfarë tjetër për Betfred?

Natyrisht, ky vendim do të thotë që krijuesi i basteve do të humbasë një pjesë të bazës së tij të klientëve në internet. Kur kërkojnë për faqen e përsosur të lojërave të fatit, lojtarët duhet të sigurohen që fitimet e tyre janë të garantuara. Ndërsa lojtarët mund të identifikojnë shpejt një kazino të besuar duke parë rregulloren, kjo nuk është gjithmonë kështu siç është me Betfred. Pra, gjithmonë kaloni me kujdes kazinonë online T & C dhe lexoni komente të shumta të lojtarëve në internet përpara se të regjistroheni. Sa për Betfred, dëmi mund të marrë mjaft kohë për t'u riparuar. Bast i sigurt!

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme