Lajme

April 14, 2021

Linjat e pagesës vs Mënyrat për të Fituar

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Nëse po lexoni këtë artikull, shanset janë që të jeni në mëdyshje nga video të shumta slot termat, duke përfshirë krahasimin e linjave të zakonshme të pagesës dhe mënyrave për të fituar. Në të kaluarën, makinat tradicionale të lojërave elektronike paraqisnin vetëm një linjë të vetme pagese. Në thelb, kjo do të thotë që lojtarët ose fitojnë ose humbasin. Megjithatë, në ditët e sotme, mund të merrni deri në 40 linja pagese. Pra, ky artikull do të pastrojë një farë konfuzioni në lidhje me këto mekanikë të njohur të sloteve video.

Linjat e pagesës vs Mënyrat për të Fituar

Çfarë është një linjë pagese e automatit?

Kur flisni për linjat e pagesës së automateve, mendoni për banditë me 3 rrotullime me një armatim, që paraqesin vetëm një linjë pagese të vetme. Një linjë pagese është linja ku kombinimet fituese do të zbresin në bobina. Në slot-makinat e shkollës së vjetër, lojtarët fituan duke rreshtuar simbolet që përputhen horizontalisht në bobina. Megjithatë, sot, lojtarët gëzojnë dhjetëra linja pagese, të shtrira horizontalisht, diagonalisht, vertikalisht, ju përmendni!

Për shembull, Mega Moolah popullor i të gjitha kohërave është një slot video me 5 rrotulla dhe 25 linja pagese. Në këtë rast, lojtarët kanë deri në 25 mënyra të ndryshme për të rreshtuar një kombinim fitues. Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se ju mund të vendosni simbole që përputhen në disa linja pagese njëkohësisht. Kjo mund të jetë e vlefshme kur luani lojëra të tilla si Starburst.

Cilat janë mënyrat për të fituar një automat?

Në formatin standard të linjës së pagesës, mund të ketë vetëm linja fituese specifike në një slot. Sidoqoftë, mekaniku i mënyrave për të fituar e eliminon këtë kufizim. Me këtë veçori, lojtarët krijojnë një kombinim fitues vetëm pasi të kenë vendosur simbole të shumta të ngjashme në rrotullat ngjitur. Me fjalë të tjera, pozicioni në të cilin vendosen simbolet është i parëndësishëm. Në këmbim, mënyrat për të fituar ofron shumë më tepër kombinime fituese sesa linjat e pagesës.

Një shembull i shkëlqyeshëm i mënyrave për të fituar slot machines është MEGAWAYS, i cili ofron më shumë se 500,000 mënyra për të fituar. Ndryshe nga automatet e zakonshme të kazinove në internet me një numër specifik simbolesh në çdo real, numrat e simboleve të MEGAWAYS tregohen në bobina dhe ndryshojnë me rrotullime të reja. Vendi i Mystery Reels përmban 117,649 mënyra masive për të fituar me vetëm gjashtë rrotulla.

Si të dalloni dy mekanikët e pagave

Si fillim, linjat e pagesës janë vetëm linja pagese, ndërsa mënyrat për të fituar mund të kenë sinonime të shumta. Prandaj, mos u habitni kur ndesheni me termin mënyra fituese ose betways sepse të gjitha nënkuptojnë të njëjtën gjë.

Në një shënim më serioz, linjat e pagesës kanë numër më të vogël dhe vijnë në grupe të vogla. Kjo mund të jetë deri në 3 dhe deri në 40, në disa raste. Çdo linjë pagese mbi 40 është një mënyrë për të fituar. Dizajni standard i rrotullës 5x3 zakonisht përmban 243 mënyra për të fituar. Nëse jeni duke luajtur në një kornizë 5x4, prisni 1024 mënyra për të fituar. Ndërkohë, rrjeti më i pazakontë 6x4 krenohet me 4,096 mënyra masive për të fituar.

Linja e pagesës kundër mënyrave për të fituar: cila është më e mira?

Deri në këtë pikë, është e qartë se ndryshimi më i dukshëm është sasia. Zakonisht, linjat e pagesës nuk mund të shkojnë përtej 40 kombinimeve. Por për mënyrat për të fituar, shuma është pothuajse e pafundme. Disa kazino online zhvilluesit e lojërave, si Lojëra në kohë të mëdha, madje kanë dizajnuar veçori inovative për ta çuar shumën edhe më tej. Slotet e tyre video lejojnë deri në 117,649 mënyra për të fituar.

Por kur luani në kazinotë online, mbani mend gjithmonë se fitimet janë të rastësishme. Me fjalë të tjera, linjat e pagesës ose betways nuk do t'i rrisin shanset tuaja ndaj avantazhit të shtëpisë. Gjithashtu, paqëndrueshmëria e slotit dhe RTP (Kthimi te lojtari) përcaktojnë shumën që mund të fitoni. Në përgjithësi, kjo varet nga preferenca juaj, megjithëse mënyrat e fitimit do t'ju japin më shumë kombinime fituese.

konkluzioni

Slotet online janë vazhdimisht në inovacion dhe në zhvillim. Disa video lojëra elektronike kombinojnë ndjenjën e pagesës së grupit dhe mënyrat për të fituar për të rritur shanset tuaja për të fituar. Për shembull, funksioni "Tumble" në Sweet Bonanza do t'ju japë një fitore pasi të keni vendosur më shumë se tetë simbole identike në bobina. Për të përfunduar, industria e lojërave të fatit në internet ende nuk ka parë të fundit nga llojet e ndryshme të fitimeve.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme