Lajme

January 16, 2020

Japonia konsideron mbajtjen e taksave në burim nga fitimet e të huajve

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Qeveria e Japonisë po shqyrton një propozim që do të nënkuptonte mbajtjen e taksave mbi fitimet e jorezidentëve ose të huajve në resortet e kazinove. Ai po hedh një vështrim shumë të afërt në sistemet tatimore, por burimet pretendojnë se hetimet tatimore do të ishin të vështira kur lojtarët e fatit të largohen nga vendi.

Japonia konsideron mbajtjen e taksave në burim nga fitimet e të huajve

Vende, si SHBA dhe Koreja e Jugut, përdorin një sistem ku taksat mbahen në burim për fitimet. Nëse kjo marrëveshje miratohet në Japoni, të huajve do t'u kërkohet të paguajnë taksa mbi fitimet, ashtu siç ka tashmë vendi në fuqi për garat me kuaj. Shuma do të varet nga patate të skuqura të blera dhe sa u fitua.

Rregulla të tjera që po merren parasysh

Për shkak të këtyre rregulloreve të reja, qeveria e Japonisë po shqyrton gjithashtu rregulla që do t'u kërkonin të gjithë operatorëve të kazinove të mbajnë dhe mbajnë shënime se sa çipa janë blerë dhe rezultatet e lojërave. Për më tepër, janë duke u krijuar ligje që do të pengonin lojtarët të pretendonin se çipat që ata fituan ishin blerë në të vërtetë.

Kjo do të ndihmonte gjithashtu në parandalimin e fituesve jorezidentë, që t'ia kalojnë çipat e tyre fituese një miku në ambientet e një resorti kazino, për të ndihmuar në fshehjen e fitimeve të tyre. Ndërsa norma e saktë e taksave që do të paguhen ende nuk është bërë e ditur, tashmë janë bërë plane për taksimin e fitimeve si "të ardhura të përkohshme"

Propozimet do të zbatohen pas prillit 2021

Edhe pse këto propozime duhet të finalizohen nga partitë në pushtet, ato do të përshkruhen në reformat tatimore të vitit 2020 dhe do të zbatohen pas prillit 2021.

Një zyrtar i qeverisë japoneze dha një deklaratë duke thënë: "Nëse nuk vendosim paraprakisht për një kornizë të caktuar, kjo do të ndikojë në vendimet e investimit të operatorëve"

Përpara se ligji të miratohej nga ligjvënësit në korrik 2018 që lejonte kazinotë të operonin në vend, të vetmet aktivitete të ligjshme të lojërave të fatit përbëheshin nga sporte të tilla si çiklizmi, garat me kuaj dhe garat me varka me motor.

Janë bërë plane për tre resorte të reja që do të funksionojnë nga mesi i vitit 2020. Secili do të përfshijë një hotel, zona kumari dhe salla konferencash.

Japonia pret të bëhet tregtari i tretë më i pasur i lojërave

Japonia do të bëhet tregtari i tretë më i pasur i lojërave në botë, pas Nevadës dhe Macau. Steve Wynn njoftoi synimin e tij për të lançuar kazinonë më të madhe në botë në vend, dhe operatorë të tjerë kazino kanë shprehur gjithashtu interes në Japoni.

Chris Gordon, i cili është drejtuesi i fushatës, tha se qeveria ka vendosur synime për të rritur turizmin në një nivel më të lartë brenda 20 viteve të ardhshme. Ai pranoi se janë dakord me këtë vendim dhe pretendon se shoqëria japoneze ka treguar interes për lojërat, të cilat ata tashmë i kanë me kuaj, pachinko dhe motobarka.

Japonia së shpejti do të vendosë rregullore tatimore për lojtarët e huaj

Qeveria japoneze njoftoi se së shpejti do të zbatojë ligje të reja tatimore që do t'u kërkojnë të huajve të paguajnë taksa mbi fitimet në varësi të shumës së shpenzuar.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme