Lajme

September 11, 2019

Gjithçka rreth kufizimit të lojërave të fatit në internet në Kinë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kumari është rreptësisht i ndaluar në Kinën kontinentale. Kjo direktivë ligjore mbulon si lojërat e fatit offline ashtu edhe ato online. Marrja në aktivitete të lojërave të fatit dënohet me burgim ose gjobë. Dënimi vlen si për operatorët ashtu edhe për klientët. Qeveria është përpjekur të dekurajojë lojërat e fatit në internet duke përdorur Firewall-in e Madh të Kinës.

Gjithçka rreth kufizimit të lojërave të fatit në internet në Kinë

Të gjitha masat e marra nga qeveria kineze nuk kanë qenë të pagabueshme pasi ka ende shumë lojëra të fatit të paligjshëm në internet në vend. Qytetarët duket se nuk po i kushtojnë vëmendje dekreteve të fundit që synojnë 'mbrojtjen e popullit nga vetja'. Megjithatë, kjo ka të ngjarë të ndryshojë shumë shpejt.

Goditja e lojërave të fatit në internet në Kinë

Raportet tregojnë se autoritetet e zbatimit të ligjit në Kinë po shtojnë përpjekjet me synimin për të luftuar kumarin e përhapur të paligjshëm në internet përtej kufijve. Goditja ndaj aktiviteteve të lidhura me lojërat e fatit mbulon gjithashtu platformat e pagesave në internet dhe bankat e nëndheshme që lejojnë adhuruesit të lehtësojnë lojërat.

Zbulimi i planit për t'u marrë me lojërat e paligjshme të fatit ishte një deklaratë zyrtare e lëshuar nga ambasada e Kinës në Filipine. Në raport ishte përfshirë edhe një zotim, ku thuhej se autoritetet do të merreshin edhe me kompanitë dhe rrjetet vendase që ofrojnë mbështetje teknike për ata që luajnë në mënyrë të paligjshme.

Ofensivë në det të hapur

Kumari në internet nuk lejohet në të gjithë Kinën. Enklava e Macau mbetet destinacioni i vetëm për lojtarët që të takohen dhe të shijojnë veprimet e kazinove me bazë tokësore. Megjithatë, ka pasur një numër të mirë operatorësh lojërash, të cilët kanë rregulluar mirë shërbimet e tyre për t'u kujdesur për klientelën kineze, të shfaqur në vendet fqinje.

Për të adresuar këtë problem, qeveria kineze bëri një deklaratë që zbuloi pozicionin e saj mbi goditjen vendimtare ndërkufitare të lojërave të fatit për kombin. Qeveria konfirmoi gjithashtu se operacionet më të veçanta do të kryheshin me fokus në goditjen e rasteve kryesore dhe shkatërrimin e rrjeteve të mëdha të organizatave kriminale.

Shquarja e Filipineve

Kina po drejton në mënyrë eksplicite gishtin drejt Manilës, duke thënë se ajo pret një numër të madh të kazinove në internet që synojnë Kinën. Kjo po prek interesat e Kinës dhe po dëmton mbikëqyrjen dhe sigurinë e saj financiare. Qeveria po i kërkon kombit më të vogël të jetë pjesë ose të mbështesë përpjekjet e nisura për goditjen.

Telekomunikacioni ose mashtrimet në internet dhe krimet e lojërave të fatit janë të lidhura ngushtë. Rezultati i kësaj është që viktimat humbasin shuma të mëdha parash. Ky është një shqetësim i madh për qeverinë kineze, prandaj është arsyeja pse ajo po përpiqet të mbrojë qytetarët e saj nga joshja në aktivitete të paligjshme të lojërave të fatit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme