Lajme

July 21, 2022

Gjithçka që duhet të dini për bosët e kazinove

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

A keni menduar ndonjëherë se çfarë bëjnë shefat e gropave në një kazino? Nëse jeni duke vëzhguar nga një tavolinë lojërash, kjo punë mund të duket mjaft e lehtë. Megjithatë, ndoshta do të mendonit se do të ishte e vështirë nëse do të shihnit një shef kazino që përpiqet të menaxhojë të gjithë tregtarët, arkëtarët, serverët dhe personelin tjetër që punon në kazino. Shefi i gropës së kazinosë është gjithashtu përgjegjës për të trajnuar të punësuarit e rinj, si dhe për të inkurajuar të gjithë punonjësit ekzistues për të përmirësuar performancën e tyre. Pra, mund t'ju duhet të merrni parasysh disa pika për t'u bërë një shef i arrirë i kazinosë. Nëse jeni serioz për të bërë një karrierë si shef i kazinosë, ky udhëzues është i krijuar për ju.

Gjithçka që duhet të dini për bosët e kazinove

Çfarë është një Boss Kazino Pit?

Një shef i kazinosë është menaxheri i përgjithshëm i një kazinoje. Ata e kalojnë pjesën më të madhe të kohës në dyshemenë e kazinosë, duke u siguruar që lojtarët të ndjekin të gjitha rregulloret e përcaktuara. Ata gjurmojnë dhe monitorojnë transaksionet, zgjidhin mosmarrëveshjet e lojtarëve, kapin mashtrime të zakonshme, trajnojnë punonjës të rinj, i drejtojnë lojtarët në tualete dhe më shumë.

Cilat janë kërkesat për t'u bërë një shef grope në një kazino?

Megjithëse nuk kërkohet arsim paraprak për këtë pozicion, kazinotë do t'i kërkojnë kujtdo që shpreson për një karrierë si shef i kazinove që të ketë kualifikimet dhe përvojën e duhur. Preferohet të keni përvojë të mëparshme në dyshemenë e kazinosë dhe zakonisht një shef grope ka punuar më parë si tregtar në kazino. Është thelbësore që shefat e pit të dinë të luajnë të gjitha lojërat e tavolinës pasi ata do të sigurojnë që lojtarët të ndjekin rregullat e lojërave të shumta gjatë një ndërrimi të tërë. 

Një shef i suksesshëm grope duhet të ketë aftësi të jashtëzakonshme menaxheriale dhe të ketë një njohuri të gjerë të lojëra në kazino. Gjithashtu, ata duhet të jenë në gjendje të zgjidhin mosmarrëveshjet midis lojtarëve dhe të merren me situata të vështira, si dhe duhet të kenë aftësinë për të kryer shumë detyra pasi ata do të monitorojnë më shumë se një situatë në të njëjtën kohë. Shefat e gropave kanë një diplomë të shkollës së mesme ose një GED dhe kazinotë mund t'u ofrojnë aplikantëve trajnime të mëtejshme se si të menaxhojnë dokumentet dhe si të luajnë lojëra të caktuara në kazino. 

Personaliteti i duhur

Jo të gjithë kanë personalitetin e duhur për t'u bërë një shef i suksesshëm i kazinosë. Një shef i shkëlqyer grope duhet të jetë i sjellshëm dhe miqësor për t'i bërë lojtarët të ndihen të mirëpritur dhe rehat. Por vetëm kjo nuk mjafton. Ata duhet të jenë autoritativë dhe të ditur për t'u dhënë atyre një dorë të lartë në rast të ndonjë mosmarrëveshjeje. Është gjithashtu e rëndësishme që një shef grope të jetë i drejtë dhe në gjendje t'i trajtojë të gjithë me të njëjtën shkallë respekti dhe barazie edhe pse ata janë ish-kolegë. Përveç kësaj, ata duhet t'i kushtojnë vëmendje detajeve pasi duhet të mbajnë gjithçka nën kontroll në dyshemenë e kazinosë. Është shefi i gropës ai që merret me situata të vështira si lojtarët e zemëruar dhe punonjësit gënjeshtarë. 

Një shef grope duhet të ketë ekuilibrin e duhur midis të qenit autoritar dhe miqësor. Një shef i talentuar grope do të dijë se si t'i bëjë lojtarët të ndihen si në shtëpinë e tyre duke demonstruar aftësi mbresëlënëse drejtuese. Ata kanë një përgjegjësi morale për të marrë vendime në mënyrë neutrale, por gjithashtu duhet të shprehin mendimin e tyre në mënyrë të sjellshme. Ruajtja e këtij ekuilibri midis të qenit i sjellshëm dhe i vendosur është ndoshta pjesa më e vështirë, por më e rëndësishme për të qenë një shef i mirë grope.  

Kazinotë zgjedhin aplikantët që kanë aftësi të qenësishme që mund të aplikohen në punë, por aftësitë e kërkuara mund të mësohen gjithashtu me kalimin e kohës. Ka një sërë kursesh për aftësitë negociuese, menaxhimin e njerëzve dhe të menduarit e shpejtë. Këto janë padyshim disa nga aftësitë më të rëndësishme që duhet të ketë një shef grope për të bërë një punë të mirë në një kazino. 

Përgjegjësitë e shefit të gropës së kazinosë

Përgjegjësitë e një shefi të kazinosë kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme gjatë viteve. Për të filluar, sot shefi i gropës është zakonisht përgjegjës për drejtimin e një grushti gropash me lojëra tavoline. Megjithatë, më parë përgjegjësia e tyre e vetme ishte të mbikëqyrnin të gjitha ngjarjet në kazino. Objektivi kryesor i një shefi të kazinosë mbetet ende i njëjtë, që është të sigurojë që lojtarët të luajnë kumar në një mjedis të lirë, të drejtë dhe miqësor. 

Më poshtë janë disa nga përgjegjësitë e tyre:

Zgjidhja e mosmarrëveshjeve midis lojtarëve

Në një mjedis kazino, temperamenti me siguri do të jetë i lartë. Do të ketë mosmarrëveshje të herëpashershme për automatet dhe lojërat e tavolinës për shkak të gabimeve të lojtarëve ose tregtarëve. Në atë rast, shefi i gropës do të veprojë si autoriteti përfundimtar në lidhje me çdo keqbërje. Nëse shefi i gropës nuk mund ta përballojë situatën, ata mund të thërrasin menaxherin e kazinosë ose autoritetin rregullator. Prandaj, një kuptim i plotë i rregullave të lojës është një domosdoshmëri për shefin e pit. 

shkresa

Dokumentet e nevojshme në një kazino mund të jenë të mëdha. Thënë kështu, shefat e gropave janë përgjegjës për menaxhimin e dokumenteve të kazinosë. Ata trajtojnë ndryshimet e turneve, caktimin e rregullt, oraret e tregtarëve, pushimet e personelit, pushimet e kështu me radhë. Ata gjithashtu trajtojnë dokumentet e dyshemesë si fitimet, humbjet dhe procedurat për kredite, mbushjet dhe inventarin e tabelave.

Shefat e Pit janë trajnuar për të njohur problemet dhe për të parandaluar lojtarët nga numërimi i letrave, mashtrimi dhe përfshirja në mashtrime gjithashtu.

Ata përgatisin raporte ditore të turneve për menaxherët e turneve. Pas orëve, dokumentet shpesh janë mjaft të shpejta. Një turn i rregullt 8-orësh përbëhet nga tre ose katër pauza të shkurtra; njëra prej të cilave është një pushim vakt për të paktën gjysmë ore. 

Të jesh përgjegjës për paratë

Kjo është një detyrë tjetër e rëndësishme e shefit të kazinosë. Ata janë përgjegjës për mbikëqyrjen e të gjitha transaksioneve të parave në tryezën e lojës. Ata mbajnë një sy në të gjitha bastet dhe paratë që qarkullojnë në tryezë. Shefi i gropës mbahet përgjegjës për çdo qindarkë të transaksionuar gjatë turnit të tyre. Në përgjithësi, kujdesi për paratë e tavolinës është padyshim detyrimi më i rëndësishëm i shefit të gropës.

Për më tepër, një shef grope është përgjegjës për vërejtjen e lojtarëve besnikë që frekuentojnë rregullisht kazinonë. Këta lojtarë shpërblehen për besnikërinë e tyre ndaj kazinosë me pikë kompliment. Lojtarët mund t'i mbledhin këto pikë falas duke luajtur vazhdimisht në një kazino të caktuar. Angazhimi i tyre do të shihet nga kazinoja pas një periudhe. Të vëresh këtë veprim dhe të përcaktosh çmimin që do t'u jepet lojtarëve besnikë është, në fakt, puna e një shefi të kazinosë. Shpërblimet mund të ndryshojnë nga rezervimi i biletave të avionit deri te rezervimet e dhomave të hotelit.   

Sa fiton një Pit Boss në një kazino?

Shefat e gropave kanë më shumë përgjegjësi, dhe për këtë arsye, ata fitojnë shumë më tepër para se punonjësit e tjerë të kazinosë. Ndërsa paga mund të ndryshojë nga kazino në kazino, bosët e gropave të SHBA fitojnë diçka midis 50,000 dhe 75,000 dollarë në vit. Pagesa për orë është rreth 27 dollarë. Me këto lloj të ardhurash të larta, nuk është çudi që shefat e gropave nuk pranojnë bakshish. Një shef grope mund të bëjë një jetë komode me këtë rrogë edhe pa i rritur të ardhurat me bakshish. Megjithatë, mund të jetë ende një nga arsyet pse puna nuk është e dëshirueshme për të gjithë. 

Përmbledhje

Menaxhimi i një dyshemeje ose tavoline kazinoje mund të jetë argëtues dhe argëtues në të njëjtën kohë. Ajo ka nevojë për punë të palodhur, aftësi të ndryshme dhe një personalitet të pëlqyeshëm. Në këmbim, ju gëzoni një pagë 'të mirë' dhe punoni në një industri argëtuese. Dhe nëse pagesa nuk është e mjaftueshme për ju, mos u shqetësoni, sepse shumë punë të tjera të kazinosë me pagesë të mirë janë në dispozicion.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme