Lajme

November 8, 2023

Gaming Innovation Group raporton rezultate të forta të tremujorit të tretë 2023: Regjistro të ardhura dhe rritje

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Gaming Innovation Group raporton rezultate të forta të tremujorit të tretë 2023

Gaming Innovation Group Inc. (GiG) ka shpallur rezultatet e saj financiare për tremujorin e tretë të 2023. Kompania arriti të ardhura të larta të të gjitha kohërave prej 31.8 milionë euro, që përfaqëson një rritje prej 39% nga viti në vit. EBITDA e rregulluar arriti në 23.4 milionë euro, me një marzh të rregulluar EBITDA prej 42.8%. Suksesi i GiG mund t'i atribuohet fokusit të tij në dy fusha kryesore të biznesit: Media dhe Platforma & Sportsbook.

Gaming Innovation Group raporton rezultate të forta të tremujorit të tretë 2023: Regjistro të ardhura dhe rritje

Pikat kryesore financiare

 • Të hyrat në TM3 2023 arritën në 31.8 milionë euro, një rritje prej 39% krahasuar me një vit më parë.
 • EBITDA e rregulluar ishte 23.4 milionë euro, duke reflektuar një rritje prej 61% nga viti në vit.
 • EBIT ish. kthimi i fitimit arriti në 6.8 milionë euro, një rritje e ndjeshme prej 173%.
 • GiG Media arriti të ardhura të larta të të gjitha kohërave prej 22.5 milionë euro, që paraqet një rritje prej 49%.
 • Të ardhurat nga Platforma & Sportsbook arritën në 9.3 milionë euro, një rritje prej 20%.
 • EPS ishte 0,07 €.
 • Rrjedha pozitive e parasë nga operacionet ishte 8.3 milionë euro.

Pikat kryesore operative

 • Jonas Warrer është emëruar si CEO i grupit në detyrë, duke zëvendësuar Richard Brown.
 • Richard Carter është emëruar si CEO i ri i Platformës dhe Sporteve.
 • FTD-të për GiG Media u rritën me 31% nga viti në vit.
 • Ask Gamblers përjetoi një rritje prej 45% të të ardhurave që nga marrja në dorëzim.
 • Dy marrëveshje të reja u nënshkruan për Platformën dhe Librin Sportiv.
 • Pesë marka të tjera u shfaqën drejtpërdrejt në Platformë, duke përfshirë hyrjet në treg në Serbi dhe Portugali.
 • Platforma dhe libri sportiv i GiG tani janë drejtpërdrejt në shtetin amerikan të Maryland.

Ngjarjet pas tremujorit të tretë

 • GiG ka blerë KaFe Rocks, duke forcuar pozicionin e saj si një gjenerues kryesor kryesor në tregun e kazinove online.
 • Një markë shtesë ka hyrë në treg në tremujorin e katërt të 2023, duke e çuar numrin total të markave të drejtpërdrejta në 63.
 • Andrew Cochrane, ish-ekzekutiv i SBTech dhe DraftKings, është emëruar si Shefi i ri i Biznesit për Platformën dhe Librin Sportiv.

Investitorët, analistët dhe gazetarët janë të ftuar të bashkohen në prezantimin e drejtpërdrejtë të rezultateve të tremujorit të tretë 2023 të organizuar nga Petter Nylander, Kryetar i Bordit, në orën 10:00 CET. Prezantimi do të pasohet nga një sesion pyetjesh dhe përgjigjesh.

Klikoni këtu për të hyrë në transmetimin e drejtpërdrejtë

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme