Lajme

October 19, 2022

Filmat e lojërave të fatit që duhet të shihni

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Nëse keni marrë gjithmonë një mësim të shkurtër shkrimi dramatik, ndoshta e dini se natyra e një filmi është shpesh të krijojë një konflikt. Si real ashtu edhe imagjinar, duhet të ketë një objektiv të thjeshtë me të cilin personazhi duhet të përballet. Kjo është arsyeja pse bixhozi është, në shumë aspekte, një komplot i fortë për filmat me konflikt.

Filmat e lojërave të fatit që duhet të shihni

Ka një shans të natyrshëm në kumar; edhe nëse mund të fitoni shumë, keni po aq gjasa të humbni edhe shumë. Filmat e kazinove kanë një dramë të lindur pasi, nga natyra, ato kanë të bëjnë me rrezikun. Nuk paraqet vetëm pamjen e këndshme të dikujt që është i kujdesshëm dhe i kujdesshëm, por të shohësh dikë që e vë në lojë në mënyrë aktive mirëqenien e tij në një shpresë të tmerrshme, të paarsyeshme për Fitoren Një Giant.

Por sido që të jetë, shijimi i një filmi kumari është një mënyrë e përsosur për të mësuar pak për lojën tuaj të dashur të kazinosë, pavarësisht nëse kjo është mut, baccarat, ruletë ose poker. Për të bërë preferencën më të mirë të mundshme, këtu janë 7 Crème de la Crème de la Crème kumar kazino filmat që duhet të shikoni:

The Cincinnati Kid (1965)

Cincinnati Kid është padyshim kryevepra e nënvlerësuar e epokës së tij. Vërtet, duhet të jetë mes këtij filmi dhe The Hustler. Po, nuk mund të përputhet me efikasitetin "Kid" të Steve McQueen. Filmi përshkruan djalin, një lojtar pokeri të epokës së Depresionit, i cili ndoshta nuk është aq i shkëlqyer sa mendon se është, duke u përballur me lojtarin "më të mirë" të pokerit, Lancey "The Man" Howard (Edward G. Robinson). Cincinnati Kid sigurisht që ia vlen të shikohet për të gjithë ata që të paktën e duan McQueen.

Rounder (1998)

Një film që ka shumë humor dhe dramë frymëzuese është pak i vështirë për tu gjetur. Rounders ju jep një pjesë të pothuajse çdo gjëje, me një histori të mbushur me dramë dhe një ekip të mbushur me yje me radhët e Matt Damon si ylli kryesor, si dhe Edward Norton dhe John Malkovich. Rounders tregon udhëtimin e Mike McDermott (Matt Damon), i cili duhet të mposhtë Teddy "KGB", një baron rus i lojërave të fatit në poker me rrezik të lartë.

Në shtëpi, McDermott po shtyhet nga nëna e tij, Jo, për ta quajtur atë një fund të kumarit. Megjithatë, ai duhet të paguajë tarifat e tij të kolegjit duke fituar poker. Ndarja midis çiftit vazhdon derisa Lester (një mik i McDermott-it) të dalë nga përplasja dhe duhet të paguajë borxhin ekzistues që i detyrohet KGB-së. Gara zhvillohet pikërisht para syve tuaj, me shumë shaka në tavolinë dhe taktika të bllofit në poker. 


Casino Royale (2006)

Ndoshta një nga filmat më mbresëlënës të lojërave të fatit të realizuar ndonjëherë, Casino Royale përshkruan aventurat e James Bond-it teksa ai përpiqet të mposht Le Chuffer, një financues shumë i njohur i organizatave terroriste. Meqenëse mëson se Le Chuffer përpiqet të mbledhë fonde për aktivitetin terrorist duke përdorur aksione të larta poker, MI6 kërkon ndihmën e zotit Bond për të luftuar për ta mposhtur atë. Bond jo vetëm që demonstron taktika mbresëlënëse të bllofit, por gjithashtu arrin të thyejë kompaninë Le Chuffer.

Shumë nga skenat në filmat e James Bond-it u frymëzuan nga krijuesi i personazhit të James Bond, Ian Fleming. Skena në "Casino Royale", ku Bond humb 50 paund u frymëzua nga humbja e ngjashme e Fleming-ut gjatë kohës që punonte si oficer i zbulimit detar gjatë kohës së luftës.

Krijuesi Ian Fleming humbi 50 kilogramë në kazinonë Estoril në Portugali kur punonte për inteligjencën detare. Ai bëri shaka se ndoshta po luanin spiunë të tjerë. Fleming ishte dëshmitar i agjentëve sekretë që shpenzonin mijëra dollarë në tavolina. Ai madje shkroi një libër të quajtur Casino Royale (1953), i cili ishte i njëjti emër i përdorur në filmin Bond.

Muaji i mjaltit në Vegas (1992)

Vegas nuk është vendi më i mirë për të shkuar në arratisjen tuaj romantike, e vërteta e thjeshtë që Jack Singer (i luajtur nga Nicolas Cage) zbulon rrugën e vështirë. Pasi shpërtheu 65,000 dollarët e tij të shpëtimit në tryezën e pokerit, Jack, i cili do të martohej me Betsy, detyrohet t'i japë hua gruan e tij të ardhshme kundërshtarit dhe mashtruesit fitues, Tommy Korman.

Betsy, e cila është si gruaja e ndjerë e Kormanit, fillon të rritet ndjenja për mashtruesin. I takon Jackit që të gjurmojë shpejt "çiftin" deri në Hawaii përpara se të bëhet tepër vonë.

Kumarxhiu (1974)

Vështirë se ndonjë listë e filmave të suksesshëm të lojërave të fatit është e përsosur pa kryeveprën e vitit 1974, The Gambler. James Toback, i cili shkroi skenarin, e bazoi atë në problemet e tij të varësisë nga bixhozi dhe sesi ai u akuzua për abuzim seksual dhe sulm nga më shumë se 350 gra mbi 40 vjet. Pra, e dini, ky është një film i mundimshëm. 

“The Bixhoz” flet për një profesor universiteti që përpiqet të fitojë para si kumarxhi. Është një film klasik i njohur për performancën e ashpër të James Caan-it pasi ai merret me disa vendime të vështira në përpjekjen për të rifituar humbjet e tij. Këto ditë, shumë kazino online dhe zhvilluesit e softuerit janë avokatë të lojërave të fatit të përgjegjshëm.

The Sting (1973)

Ky fitues i filmit më të mirë mishëron gëzimin e pastër. Gjithsesi, përveçse ju ikni nga Shaw (Paul Newman) dhe Kelly (Robert Redford), domethënë. Këta burra përpiqen të largojnë një udhëheqës bande jo të mirë (Robert Shaw) dhe skemën e tyre të ndërlikuar piramidale, e cila përfshin lojëra me letra dhe gara me kuaj. Të kuptuarit e manovrimeve të skemës së Shaw dhe Kelly nuk ka rëndësi - është vetëm një gëzim të shikosh personazhet duke e kthyer Sting në një sport të madh tregimtar elektrik.

Mississippi Grind (2015)

Mississippi Grind është pas dy lojtarëve të pokerit në një udhëtim drejt kampionatit të pokerit në New Orleans me një pagesë ndoshta masive. Nëse dëshironi të shihni Ryan Reynolds para Deadpool, ky është një film në të cilin ai bën një performancë të shkëlqyer. Duke përfshirë sinergjinë me bashkë-yllin e Ben Mendelsohn, sa e frikshme ishte kjo? Është një film i mbushur me varësi, depresion dhe zhgënjim, veçanërisht udhëtimi në Mississippi Grind.

Kazino (1995)

Filmi "Casino" i vitit 1995, me regji të Martin Scorsese, gërmon në botën e shkëlqyer dhe shpesh të rrezikshme të lojërave të fatit në Las Vegas në vitet 1970 dhe 1980. Ai ndjek historinë e Sam "Ace" Rothstein, një ekspert i lojërave të fatit i ngarkuar me mbikëqyrjen e operacioneve të një kazinoje të madhe. Filmi, i bazuar në ngjarje të vërteta, eksploron dinamikën e ndërlikuar të industrisë së lojërave të fatit, krimit të organizuar dhe rënies personale. Kumarxhinjtë mund të nxjerrin disa mësime nga filmi, të tilla si rreziqet e lakmisë, rëndësia e maturisë dhe pasojat e lënies së emocioneve të turbullojnë gjykimin në mjedise me aksione të larta si kazinotë. Është një përrallë e teprimit, fuqisë dhe rreziqeve të natyrshme në botën e lojërave të fatit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme