Lajme

November 18, 2020

Filmat e lojërave të fatit që duhet të shihni

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Nëse keni marrë gjithmonë një mësim të shkurtër shkrimi dramatik, ndoshta e dini se natyra e një filmi shpesh është të krijojë një konflikt. Si real ashtu edhe imagjinar, duhet të ketë një objektiv të thjeshtë me të cilin personazhi duhet të përballet. Kjo është arsyeja pse kumari është, në shumë aspekte, një komplot i fortë për filmat me konflikt.

Filmat e lojërave të fatit që duhet të shihni

Ka një shans të natyrshëm në kumar; edhe nëse mund të fitoni shumë, keni po aq gjasa të humbni edhe shumë. Filmat e kazinove kanë një dramë të lindur pasi, nga natyra, ato kanë të bëjnë me rrezikun. Nuk paraqet vetëm pamjen e këndshme të dikujt që është i kujdesshëm dhe i kujdesshëm, por të shohësh dikë që e vë në mënyrë aktive mirëqenien e tij në kunj me një shpresë të tmerrshme, të paarsyeshme për Fitorin Një Gjigant.

Por sido që të jetë, shijimi i një filmi kumari është një mënyrë e përsosur për të mësuar pak për lojën tuaj të dashur të kazinosë, pavarësisht nëse kjo është mut, baccarat, ruletë ose poker. Për të bërë preferencën më të mirë të mundshme, këtu janë 7 Crème de la Crème de la Crème kumar kazino filmi qe duhet te shikoni:

Fëmija Cincinnati 1965

Cincinnati Kid është padyshim kryevepra e nënvlerësuar e epokës së tij. Vërtet, duhet të jetë mes këtij filmi dhe The Hustler. Po, thjesht nuk mund të përputhet me efikasitetin "Kid" të Steve McQueen. Filmi përshkruan Djalin, një lojtar pokeri i epokës së Depresionit, i cili ndoshta nuk është aq i shkëlqyer sa mendon se është, duke u përballur me lojtarin "më të mirë" të pokerit, Lancey "The Man" Howard (Edward G. Robinson). Cincinnati Kid sigurisht që ia vlen të shikohet për të gjithë ata që të paktën e duan McQueen.

Rounder 1998

Një film me lojëra që ka shumë humor dhe dramë frymëzuese është pak i vështirë për t'u gjetur. Rounders ju jep një pjesë të pothuajse çdo gjëje, me një histori të mbushur me dramë dhe një ekip të mbushur me yje me radhët e Matt Damon si ylli kryesor, si dhe Edward Norton dhe John Malkovich. Rounders tregon udhëtimin e Mike McDermott (Matt Damon) i cili duhet të mposhtë Teddy "KGB", një baron rus i lojërave të fatit në poker me rrezik të lartë.

Në shtëpi, McDermott po shtyhet nga nëna e tij, Jo, për ta quajtur atë një fund të kumarit. Megjithatë, ai duhet të paguajë tarifat e tij të kolegjit me pokerin fitues. Ndarja midis çiftit vazhdon derisa Lester (një mik i McDermott-it) të dalë nga përplasja dhe duhet të paguajë borxhin ekzistues që i detyrohet KGB-së. Gara zhvillohet pikërisht para syve tuaj, me shumë shaka në tavolinë dhe taktika të bllofit në poker. 


Casino Royale 2006

Ndoshta një nga filmat më mbresëlënës të lojërave të fatit të realizuar ndonjëherë, Casino Royale përshkruan aventurat e James Bond-it teksa ai përpiqet të mposht Le Chuffer, një financues shumë i njohur i organizatave terroriste. Meqenëse ai mëson se Le Chuffer përpiqet të mbledhë fonde për aktivitetin terrorist duke përdorur aksione të larta poker , MI6 kërkon ndihmën e zotit Bond për të luftuar për ta mposhtur atë. Bond jo vetëm që demonstron taktika mbresëlënëse të bllofit, por gjithashtu arrin të thyejë kompaninë Le Chuffer.

Royale Casino është një nga disa filmat më të dashur dhe më të pëlqyer të ekskluzivitetit të Bond. Me një vlerësim të jashtëzakonshëm me 8 yje, filmi merr pikë nga lojërat e këndshme deri te peizazhet plot aksion në çdo front.

Muaj mjalti në Vegas 1992

Vegas nuk është vendi më i mirë për të shkuar në arratisjen tuaj romantike, e vërteta e thjeshtë që Jack Singer (i luajtur nga Nicolas Cage) zbulon rrugën e vështirë. Pasi shpërtheu 65,000 dollarët e tij të shpëtimit në tryezën e pokerit, Jack, i cili do të martohej me Betsy, detyrohet t'i japë hua gruan e tij të ardhshme kundërshtarit dhe mashtruesit fitues, Tommy Korman.

Betsy, e cila është si gruaja e ndjerë e Kormanit, fillon të rritet ndjenja për mashtruesin. I takon Jackit që të gjurmojë shpejt "çiftin" deri në Hawaii përpara se të bëhet tepër vonë.

Kumarxhiu 1974

Vështirë se ndonjë listë e filmave të suksesshëm të lojërave të fatit është e përsosur pa kryeveprën e vitit 1974, The Gambler. James Toback, i cili e shkroi skenarin e bazuar në problemet e tij të varësisë nga bixhozi dhe sesi ai u akuzua për abuzim seksual dhe sulm nga më shumë se 350 gra mbi 40 vjet. Pra, e dini, ky është një film i mundimshëm.

The Sting 1973

Ky fitues i filmit më të mirë mishëron gëzimin e pastër. Gjithsesi, përveçse ju ikni nga Shaw (Paul Newman) dhe Kelly (Robert Redford), domethënë. Këta burra përpiqen të largojnë një udhëheqës bande jo të mirë (Robert Shaw) dhe skemën e tyre të ndërlikuar piramidale që përfshin lojëra me letra dhe gara me kuaj. Të kuptuarit e manovrave të skemës së Shaw dhe Kelly nuk ka rëndësi - është thjesht një gëzim të shikosh personazhet duke e kthyer Sting në një sport të madh tregimtar elektrik.

Mississippi Grind 2015

Mississippi Grind është pas dy lojtarëve të pokerit në një udhëtim drejt kampionatit të pokerit në New Orleans me një pagesë ndoshta masive. Nëse doni të shihni Ryan Reynolds para Deadpool, ky është një film që ai e vendos në një performancë të shkëlqyer. Duke përfshirë sinergjinë me bashkë-yllin e Ben Mendelsohn, sa e frikshme ishte kjo? Është një film i mbushur me varësi, depresion dhe zhgënjim, veçanërisht udhëtimi në Mississippi Grind.

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme