Lajme

March 2, 2022

Aplikoni këto teknika të thjeshta për të fituar para në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Dëshironi të bëni disa të ardhura pasive, apo jo? Mos kërkoni më larg se interneti. Teknologjia ka hapur një botë me mundësi të pakufizuara pavarësisht vendndodhjes suaj gjeografike. Gjithçka që ju nevojitet është vetëm një smartphone ose kompjuter, internet dhe pak makinë për të filluar punën në distancë. Por kjo është më e lehtë të shkruhet sesa të bëhet praktikisht pasi duhet të gjesh një mënyrë të besueshme dhe të besueshme për të fituar para në internet. Më poshtë janë disa prej tyre:

Aplikoni këto teknika të thjeshta për të fituar para në internet

Hapni një blog

Blogjet janë thjesht faqe interneti joformale ku shkrimtarë të aftë ndajnë mendimet dhe pikëpamjet e tyre për shumë tema. Në fakt, ka shumë vende fitimprurëse për të shkruar. Për shembull, mund të hapni një blog kumari për të rishikoni kazinotë më të mira në internet. Nëse jeni një lojtar i aftë i librave sportive ose i kazinosë, mund të ndani gjithashtu këshilla dhe këshilla në blogun tuaj. Besoni apo jo, edhe profesionistët nuk i dinë të gjitha.

Zhvillimi i uebit dhe i aplikacioneve

Jeni i diplomuar në Shkenca Kompjuterike apo IT? Mos flini në aftësitë tuaja të fituara me vështirësi. Teknologjia po merr formë shumë shpejt. Kompanitë dhe startup-et po përmirësojnë vazhdimisht sistemet e tyre për të përqafuar realitetet aktuale dixhitale. Për të marrë klientë të tillë, thjesht regjistrohuni në platforma koncertesh si Upwork, Fiverr dhe CloudPeeps për të reklamuar aftësitë tuaja. Mos harroni të personalizoni profilin tuaj në mënyrë korrekte për të treguar fushën tuaj të profesionit.

Shitet libra elektronikë

Në këtë epokë kur shumica e njerëzve mund të kenë akses në telefonat inteligjentë dhe kompjuterë, njerëzit po heqin dorë nga bibliotekat fizike të librave në favor të librave online. Prandaj, përfitoni nga kjo fitim i papritur dhe paketoni aftësitë tuaja në një kopje të shkarkueshme dhe të lexueshme. Ekzistojnë gjithashtu platforma të shumta të shitjes në internet. Ju mund t'i shesni librat tuaj në platforma si Amazon, Payhip, Fiverr, Blurb, etj. Por siç pritej, ju do të paguani një komision pasi të mbyllni një shitje.

Promovoni një program bashkëpunëtor

Pra, çfarë është marketingu i filialeve? Ky është në thelb marketing i bazuar në performancë, ku një markë shpërblen një botues të palës së tretë për çdo vizitor të sjellë në sajt. Thjesht imagjinoni atë si një program referimi. Thënë kështu, shumë faqe interneti do të jenë të lumtur t'ju bëjnë një tregtar bashkëpunëtor. Një shembull i shkëlqyer është 1xBet, e cila u lejon bashkëpunëtorëve të fitojnë para në faqet ose bloget e tyre sociale. Me pak fjalë, do të paguheni për çdo lojtar që regjistrohet dhe depoziton përmes faqes tuaj të internetit.

Hapni një dyqan online

Ka kaluar prej kohësh kur Amazon dhe eBay sundonin tregun online. Këto ditë, dyqanet online mbijnë kudo në platformat e mediave sociale. Gjëja më e mirë për hapjen e një dyqani online është se nuk keni nevojë për kapital të madh. Thjesht identifikoni mallrat që dëshironi të shisni dhe krijoni një dyqan online për një tarifë të vogël. Për shembull, WhatsApp Business dhe WhatsApp Business API ju lejojnë të arrini klientët e mundshëm dhe t'i shisni mallrat tuaja drejtpërdrejt nga telefoni juaj.

Shitet foto

Ky është një nga mënyrat më të mira për të fituar para në këtë listë. Nëse zotëroni një aparat fotografik dixhital ose kamera e telefonit tuaj është mjaft e mirë, transformojeni atë në një skemë të grumbullimit të parave. Faqet e internetit dhe organizatat janë kudo në kërkim të fotove dhe videove pa pagesë. Faqet e internetit si Shutterstock, Adobe Stock, iStock Photos dhe Getty Images do t'i pranojnë me kënaqësi fotot tuaja. Megjithatë, vini re se fotot duhet të jenë të një cilësie të patëmetë.

Bëni përkthime

Përkthimet janë një tjetër vend i nënvlerësuar, por shumë shpërblyes në internet. Ju duhet vetëm rrjedhshmëri në të paktën tre ose katër gjuhë ndërkombëtare përveç anglishtes. Për shembull, një faqe interneti mund të punësojë shkrimtarë italianë ose gjermanë në faqet e internetit të koncerteve të përmendura më parë. 

Megjithatë, mund të jetë e nevojshme dëshmia e aftësive tuaja përkthimore. Por mos u shqetësoni sepse shumica e kompanive thjesht do t'ju vënë në një test përkthimi. Kjo siguron që ju të mos përdorni një mjet përkthimi në punën aktuale. 

Bëhuni një asistent virtual

Shumë njerëz janë të mbingarkuar me ritmin e jetës që thjesht u mungon koha për veten dhe familjet e tyre. Delegimi i detyrave tek asistentët realë ose virtualë është e vetmja mundësi për disa. Pra, kjo është një mundësi e hapur për të rrëmbyer. Për shembull, njerëz me ndikim punësojnë asistentë për të menaxhuar llogaritë e tyre, mediat sociale, emailet, etj. Dhe po, nuk keni nevojë për ndonjë aftësi paraprake me këtë punë.

Bëni sondazhe në internet

Keni pak kohë për të vrarë? Më pas ndaloni së ndjekuri të famshmit në Instagram dhe Facebook dhe bëni një anketë në internet. Po, ata paguajnë kikirikë në shumicën e rasteve. Por marrja e një sondazhi të paguar në internet mund të sjellë 800 dollarë në vit, që në mënyrë të përkryer bie në kategorinë e të ardhurave pasive. 

Shumë site anketash paguajnë para ose karta dhuratash. Për shembull, Swagbucks ka paguar mbi 6 milionë dollarë deri më tani për t'iu përgjigjur thjesht pyetjeve të thjeshta. Një alternativë tjetër është Toluna, e cila ka anketa të shumta ditore dhe pagesat bëhen nëpërmjet PayPal.

konkluzioni

Vazhdo dhe përdor disa nga këshillat tona për të fitoni para të vërteta në vend që të luani Candy Crush Saga ose Angry Birds në telefonin tuaj. Në fakt, ato janë kaq shumë gjëra që mund të bëni në internet, saqë të gjitha nuk mund të futen në një faqe të vetme. Por, përpara se të emocionoheni, vini re se durimi është thelbësor këtu, veçanërisht me karriera si puna e pavarur dhe blogimi. Do të duhet kohë për të ndërtuar një markë, mbani mend!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme