Lajme

November 2, 2021

A janë rritur bastet minimale të kazinosë me kalimin e kohës?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Pyetni çdo roje të vjetër përreth dhe ata do t'ju thonë se gjërat ishin më të lira dhe të përballueshme në ditët e tyre të lulëzimit. Por e gjitha falë inflacionit, bota është bërë shumë më e shtrenjtë për të qëndruar në të. Dhe po, kjo përfshin të luash në mënyrën më të mirë kazinove online.

A janë rritur bastet minimale të kazinosë me kalimin e kohës?

Pra, cili është basti minimal që një lojtar mund të bënte në vitet '60 në krahasim me atë që mund të vërë sot? A është rritur vërtet? Ky udhëzues i aksioneve të kazinosë ka të gjitha përgjigjet.

Inflacioni në vitet '60 krahasuar me sot

Është e qartë se inflacioni ka luajtur një rol të rëndësishëm në atë se sa lojtarët mund të marrin pjesë në çdo lojë kazinoje sot. Megjithatë, shumë varet nga mënyra se si dollari (monedha më e njohur në botë) është tregtuar me kalimin e kohës.

Thënë kështu, 1 dollarë në vitet 1960 kishte një fuqi të ngjashme blerëse me rreth 0,98 dollarë në dekadën e mëparshme. Me fjalë të tjera, monedha kishte një normë inflacioni prej afërsisht 1.72%, gjë që çoi në një rritje çmimi -1.69%.

Ende nuk e kuptoni? Çmimet e mallrave thelbësore në vitet 1950 ishin më të lira me të paktën 1.69% krahasuar me ato të viteve 1960. Dhe kjo është sipas numrave nga Byroja e Statistikave të Punës. Tani krahasoni atë me normën e inflacionit prej 3.71% në vit midis viteve 60 dhe 2021.

Sa janë rritur aksionet e basteve

Në vitet '70 dhe '60, makinat e fatit 5 dollarësh dhe tavolinat e blackjack ishin të përhapura. Që atëherë, kufijtë e basteve janë rritur jashtëzakonisht shumë për të vazhduar me rritjen e inflacionit.

Për shembull, shumica e tavolinave aktuale të blackjack-ut me bazë tokësore ofrojnë baste prej 25 dollarësh. E njëjta gjë është e vërtetë për disa tavolina ruletë, baccarat, poker dhe kraps.

Në përgjithësi, aksionet e kazinosë janë rritur në mënyrë të qëndrueshme me kalimin e kohës. Një bast 1$ në vitet '60 sot vlen rreth 9$. Tani, nëse jeni duke luajtur në një tavolinë prej 5 dollarësh, sot janë 45 dollarë. Me këtë sasi bastesh, padyshim që do t'ju duhet një bankroll i madh.

Pse gjërat nuk janë aq të këqija

Duke hedhur një vështrim më të afërt, do të kuptoni se shumica e kazinove me bazë tokësore kanë arritur në mënyrë të jashtëzakonshme t'i shmangen plumbit të inflacionit. Shumica e kazinove ende ofrojnë aksione slot me 3 dollarë dhe baste blackjack prej 5 dollarësh, të cilat janë jashtëzakonisht të lira.

Megjithatë, jini të kujdesshëm sepse disa kazino përdorin baste 5 dollarë për blackjack për të joshur lojtarë që nuk dyshojnë. Siç u tha më parë, shumica e tyre ofrojnë tavolina blackjack prej 25 dollarësh, megjithëse shumica ofrojnë të paktën 10 dollarë.

Një arsye tjetër pse aksionet e kazinove nuk janë rritur në përgjithësi është shfaqja e lojërave në internet. Zakonisht, duke luajtur në kazinotë më të mira në internet i ekspozon lojtarët ndaj aksioneve minimale të ulëta për shkak të lojërave të automatizuara. Me fjalë të tjera, kazinotë nuk investojnë më shumë në punën njerëzore.

Për shembull, disa tavolina RTP në internet dhe blackjack live lejojnë lojtarët të bëjnë baste minimale prej 1$ për dorë. Madje bëhet më i lirë në lojëra elektronike në internet pasi lojtarët mund të luajnë me 0,20 dollarë ose 0,10 dollarë. Pra, në përgjithësi, aksionet e kazinosë në fakt po zvogëlohen, falë teknologjisë.

E ardhmja e aksioneve të kazinosë

Çfarë ka e ardhmja për aksionet e kazinosë? Sinqerisht, gjërat do të rriten vetëm për keq. Në fund të fundit, kazinove u duhen fitime për të ofruar argëtim. Pra, prisni që së shpejti të rrisni shpërndarjen buxhetore për lojërat e fatit.

Por mos u shqetësoni; kjo nuk do të ndodhë brenda natës. Kjo për shkak se kazinotë ende nuk do të dyfishojnë ose trefishojnë bastet minimale. Në vend të kësaj, gjithçka varet nga normat e inflacionit. Ju kurrë nuk e dini; normat mund edhe të ulen.

Më mirë akoma, disa rregullatorë të lojërave të fatit po vendosin tapa në shumën që një lojtar mund të përdorë në një kazino online. Gjermania, për shembull, prezantoi një kufi bastesh prej 1 € në 2021. Natyrisht, suksesi i këtij zhvillimi do të ndikojë në tregun evropian dhe global të lojërave të fatit.

konkluzioni

Disa lojtarë këmbëngulin se bërja e aksioneve të kazinosë ishte më e lehtë në atë kohë. Ndërsa kjo është pjesërisht e vërtetë, statistikat tregojnë se gjërat po bëhen më të përballueshme. Pra, prisni të luani në atë tryezë prej 25 dollarësh për një kohë të gjatë.

Dhe, sigurisht, luani në internet për të shijuar baste minimale jashtëzakonisht të ulëta. Mos harroni ta mbani këtu në OnlineCasinoRank për renditjen më të mirë të kazinove në internet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme