Lajme

November 7, 2022

6 aftësi të nevojshme për të zotëruar kazinotë Blackjack

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Blackjack është një lojë mjaft e thjeshtë. Nuk kërkon shumë kohë për ta mësuar atë. Megjithatë, zotërimi i tij është një histori krejtësisht tjetër. Disa njerëz kalojnë vite duke u praktikuar për t'u bërë ekspertë blackjack. Megjithatë, ka mënyra se si mund të shkëlqeni në blackjack me një ritëm shumë më të shpejtë. 

6 aftësi të nevojshme për të zotëruar kazinotë Blackjack

Zakonisht, lojtarët që posedojnë një grup të caktuar aftësish bëjnë mirë në blackjack. Por kjo nuk do të thotë se ata nuk humbasin sepse loja mbështetet shumë te fati. Megjithatë, të kesh një grup të caktuar aftësish ndihmon në rritjen e gjasave për të fituar. Këtu është këndvështrimi ynë për gjashtë aftësitë kryesore të nevojshme për ju që të zotëroni blackjack-un. 

Njohja e Bazave

Para së gjithash, ju duhet di të gjitha bazat e Blackjack. Ju duhet të dini se çfarë kartash bëjnë një 21 dhe të gjithë terminologjinë bazë. Për shembull, nëse aktualisht keni një tre dhe një Mbret, ju duhet një tetë për të bërë një 21. Gjithashtu, nëse merrni ndonjë numër më të lartë se tetë mbi tre dhe një Mbret, do të humbni. 

Ju gjithashtu duhet të dini të gjitha gjestet e duarve. Për shembull, trokitni lehtë mbi tryezë me gisht kur dëshironi të goditni dhe rrëshqitni me dorën tuaj mbi tryezë kur dëshironi të qëndroni në këmbë. 

Memorizimi i Strategjisë Bazë Blackjack

Ndoshta gjëja më e rëndësishme në të cilën duhet të përqendroheni si fillestar në blackjack është të mësoni strategjinë bazë. Strategjia bazë është një udhëzues se çfarë dore duhet të luajë një lojtar sipas letrave që ka aktualisht dhe kartës së fundit që ka tregtari. 

Strategjia bazë Blackjack u zhvillua duke ushqyer mijëra kombinime të mundshme të duarve në një program simulimi kompjuterik. Nëse mësoni përmendësh strategjinë bazë, nuk do të keni asnjë problem të luani menjëherë duart në blackjack. 

Vendosja e një buxheti

Një nga aftësitë më të anashkaluara që lojtarët duhet të jenë të mirë në blackjack është të dinë se si të vendosin një buxhet. Nëse nuk vendosni një buxhet, mund të përfundoni duke e tepruar dhe duke humbur më shumë para sesa mund të përballoni. 

Gjithashtu, nëse filloni me një buxhet të vogël në një tryezë me aksione të larta, nuk do të qëndroni aq gjatë, gjë që nuk do të jetë argëtuese për ju. Për këtë arsye, duhet të jeni të mirë në përcaktimin e një buxheti para jush filloni të luani blackjack në kazinotë online

Qëndrimi i fokusuar dhe frenimi nga shpërqendrimet

Një gabim që njerëzit bëjnë kur luajnë blackjack është të kënaqen me shpërqendrime joshëse. Një nga mënyrat më të zakonshme që njerëzit e bëjnë këtë është duke marrë baste anësore. Bastet anësore ulin shanset që ju të merrni një rezultat pozitiv neto nga blackjack. Ju duhet të jeni në gjendje të qëndroni të fokusuar në lojë dhe të jeni në gjendje të frenoni veten nga të gjitha llojet e shpërqendrimeve. 

Njohja e të gjitha variacioneve të Blackjack

Një tjetër gjë që ul shanset që ju të merrni një rezultat pozitiv neto nga blackjack janë mashtrimet dhe tavolinat me një avantazh të lartë shtëpie. Disa tabela kanë shanse 6:5 në vend të 3:2. Nëse zgjidhni tabelën 6:5, do të merrni një kthim shumë më të vogël se sa fitimi. 

Disa tavolina kanë rregulla të tjera që favorizojnë shumë shtëpinë. Ju duhet të dini për të gjitha këto ndryshime në tabelat e blackjack-ut, në mënyrë që t'i shmangni ato ose të paktën të dini se çfarë po hyni. 

Qëndrimi i qetë

Ndërsa luani blackjack, paratë tuaja janë në linjë dhe është e lehtë të mbingarkoheni. Megjithatë, ju duhet të mësoni të qëndroni të qetë gjatë lojës së blackjack, sepse nëse nuk e bëni këtë, do të përfundoni duke menduar shumë dhe duke bërë gabime, të cilat do t'ju kushtojnë para. Për këtë arsye, qëndrimi i qetë është gjithashtu një aftësi thelbësore për të qenë i mirë në blackjack.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme