Lajme

March 3, 2021

Çfarë mund të mësojë industria e lojërave të fatit nga bllokimi

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Qoftë në jetën e tyre personale apo profesionale, shumica e njerëzve u është dashur të durojnë periudha të vështira në një moment. Ndërkohë që disa janë skenarë të kontrollueshëm, të tjerë si pandemia e COVID-19 janë shumë më lart. Pra, në vend që të ngrini duart në ajër dhe të hiqni dorë fare, duhet të përshtateni dhe shpejt për këtë çështje.

Çfarë mund të mësojë industria e lojërave të fatit nga bllokimi

Bixhozi para periudhës së koronavirusit

Do të jetë e pamend të mendosh se COVID-19 është shkaku kryesor i të gjitha problemeve të industrisë së lojërave të fatit. Edhe përpara se shumica e njerëzve ta dinin fjalën "koronavirus", bota e lojërave tashmë po përballej me rregulloret gjithnjë në ndryshim. Në shumicën e tregjeve të pjekura të lojërave të fatit, autoritetet kanë futur rregulla më të rrepta për të siguruar kumar më të sigurt dhe më të përgjegjshëm.

Për shembull, lojtarët në Mbretërinë e Bashkuar do ta dinin këtë jashtëzakonisht mirë. Më 14 prill 2020, UKGC prezantoi ndalimin e kartave të kreditit duke pretenduar se kumari me kartë krediti mund të çojë në dëm financiar personal. Rregullat strikte të lojërave të fatit VIP e ndoqën këtë më 31 tetor 2020. Ky rregull thotë se një lojtar duhet të konfirmojë burimin e fondeve përpara se të bashkohet me një program VIP. Ndërsa këto rregulla mund të duken "të këqija", ato supozohet të mbrojnë lojtarët në fund.

Por kishte edhe disa lajme të mira për operatorët dhe lojtarët. 2020 pa më shumë vende evropiane që hapën kufijtë e tyre për më shumë kazinove online, megjithëse me rregullore më të rrepta. Më shumë operatorë të lojërave të fatit të sapolicensuar do të thotë më shumë opsione për lojtarët, më shumë klientë për operatorët dhe më shumë të ardhura për qeverinë. Reklamimi televiziv ka qenë një nga përfituesit kryesorë pasi markat kërkojnë të ndërtojnë ndërgjegjësimin dhe të marrin një pjesë të tregut.

Kush janë fituesit më të mëdhenj?

Para së gjithash, shumë muaj të shurdhër të bllokimit kanë sjellë shumicën e baballarëve dhe nënave në shtëpi. Njerëzit tani kalojnë kohë cilësore me familjet e tyre si kurrë më parë. Por çfarë do të thotë kjo për industrinë e lojërave të fatit? Në përgjithësi, shumica e lojtarëve që preferojnë kazinotë tokësore duhet të përqafojnë lojërat e fatit në internet si zgjidhje më të sigurt.

Për fat të mirë për ta, kazinotë në internet ofrojnë pothuajse gjithçka që marrin në një kazino me tulla dhe llaç. Këto kazino ofrojnë lojëra tavoline me cilësi të lartë, video lojëra elektronike, gërvishtje letra, baste sportive, e kështu me radhë. Lojtarët gjithashtu gëzojnë më shumë bonuse duke luajtur online sesa në një ndërtesë fizike. Dhe kjo nuk është për të përmendur paratë që lojtarët kursejnë duke luajtur online. Këto mund të jenë tarifat e autobusit, gazi i makinave dhe shpenzime të tjera të shumta që janë të zakonshme në një mjedis kumari me bazë tokësore. Në përgjithësi, është vetëm çështje kohe përpara se kazinotë në internet të marrin pjesën e luanit në industrinë globale të lojërave të fatit.

Cili është parashikimi për të ardhmen?

Ndërsa disa vertikale mund të bëjnë shkurtime të promocioneve dhe reklamave, industria e lojërave të fatit është e sigurtë se do të mbajë të vetën. Ka një mori ngjarjesh sportive që me siguri do të fillojnë pasi pandemia të kontrollohet plotësisht. Globalisht, ligat kryesore të futbollit si EPL, Bundesliga, Serie A, Bundesliga dhe La Liga kanë rifilluar me një pjesë të vogël të tifozëve të lejuar brenda stadiumeve. Kjo është e sigurt që do të rritet ndërsa bota hyn në një periudhë post-koronavirus.

Duke folur për periudhën post-covid, industria do të jetë e etur për të parë se si lojtarët që lëvizën në internet do të sillen pas hapjes së shumicës së kazinove me bazë tokësore. Parashikimi është se shumica e këtyre lojtarëve do të qëndrojnë në internet për shkak të komoditetit të pakrahasueshëm që po shijojnë tani. Telefonat celularë madje po e bëjnë më të mirë pasi lojtarët mund të luajnë kumar pothuajse kudo. Për më tepër, pasuria e bonuseve të disponueshme në internet është e parezistueshme. Pra, mos u lini jashtë këtij trendi gjithnjë në rritje të lojërave të fatit.

konkluzioni

Bixhozi është një aktivitet i gëzuar nga shumë lojtarë për mijëra vjet dhe aktualisht punëson miliona në mbarë botën. Prandaj, pavarësisht se sa e rëndë është situata, është thelbësore që të gjitha palët e interesuara të sigurojnë mbijetesën e saj. E ardhmja e lojërave të fatit është padyshim në duart tuaja tani se kurrë më parë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme