Çfarë do të thotë Double Down në Blackjack?

Lajme

2022-08-15

Blackjack është një lojë klasike me letra që është një shtyllë në shumicën e kazinove në tokë dhe në internet. Në këtë lojë tavoline, lojtarët synojnë numrin magjik 21 pa u shkatërruar. Blackjack është gjithashtu një nga dy lojërat e kazinosë në internet të bazuara në aftësi, me tjetrin poker. Rrjedhimisht, shtëpia ose lojtarët e tjerë shpesh do t'ju zbardhin nëse nuk keni aftësi për të luajtur lojën.

Çfarë do të thotë Double Down në Blackjack?

Një nga strategjitë më të suksesshme të blackjack-ut është dyfishimi. Por, çfarë është double down në blackjack? Kur duhet ta përdorin lojtarët këtë strategji? Sot ne po u përgjigjemi këtyre pyetjeve, kështu që le të zhytemi menjëherë.

Çfarë është Double Down në Blackjack?

Siç lë të kuptohet emri, dyfishimi në blackjack është një lëvizje emocionuese që lejon lojtarët të dyfishojnë bastet e tyre ante gjatë një dore aktive. Në këmbim, lojtari në fjalë merr një kartë shtesë, dhe ata duhet të qëndrojnë më pas. Edhe pse kjo mund të jetë e rrezikshme nëse jepet një kartë e ulët, ajo gjithashtu mund të rrisë pagesën e përgjithshme. 

Kjo është arsyeja pse seksioni tjetër shqyrton se kur është saktësisht koha e përsosur për të dyfishuar në blackjack. Gjithçka ka të bëjë me marrjen e duhur të aktit balancues midis rrezikimit dhe lojës së sigurt. Pra, vazhdoni të lexoni!

Kur të dyfishohet

Në blackjack, lojtarët mund të dyfishohen vetëm pasi t'u shpërndahen dy letra. Nëse kjo ndodh, ekzistojnë tre mundësi të dyfishta që duhet të shfrytëzoni. Këto mundësi i lejojnë lojtarët të krijojnë një dorë më të mirë se tregtari pa humbur. (Shkatërrimi është kur një palë letrash arrin mbi 21)

3 mundësi Double Down në Blackjack:

Situata #1. Kur totali i kartës suaj është 11

A është dora juaj totale e barabartë me 11? Atëherë kjo është padyshim mundësia e përsosur për të dyfishuar. Me një dorë totale prej 11, shanset për të marrë një kartë shtesë që do të arrijë 21 ose ndonjë gjë më afër tij janë shumë të larta. Nëse nuk e goditni Blackjack, do të merrni më së shumti 20, 19 ose 18, dhe me ndonjë nga këto duar, ka të ngjarë të fitoni lojën. Pra, në përgjithësi, dyfishoni sa më shpejt që të keni një dorë totale prej 11. 

Situata #2. Kur keni një 18, 17 ose 16 të butë

Një dorë e butë është një total dore me një Ace dhe një kartë tjetër sipër. Për shembull, një dorë e butë 17 mund të ketë Ace + 2 + 4. Me fjalë të tjera, letrat me ACE llogariten si 1 ose 11. Duart e buta janë shumë të dobishme sepse lojtarët mund të rregullojnë totalin e duarve të tyre në përputhje me rrethanat. 

Konsideroni të dyfishoni kur dora juaj tregon një 16, 17 ose 18 të butë. Por mos nxitoni të dyfishoni, përveç rastit kur karta e drejtuar lart është e ulët (2 deri në 6). Mos harroni gjithmonë se asi mund të jetë 1 ose 11, në varësi të marrëveshjes së kartës. 

Situata #3. Kur totali i kartës suaj është 10 ose 9 e vështirë

Duart e forta blackjack janë saktësisht e kundërta e duarve të buta. Këtu, ju keni një total të dorës pa një Ace. Prandaj, këto duar nuk janë aq fleksibël sa duart e buta, pasi nuk mund të shfrytëzoni situata të caktuara. 

Por nëse e gjeni veten me një 9 ose 10 të vështirë, atëherë kjo është një mundësi e shkëlqyer për të dyfishuar. Gjithsesi, karta e shitësit me fytyrë lart duhet të jetë 2 deri në 6. Puna është se tregtari do të duhet të godasë për të arritur 17, kështu që ata mund të rrëzohen. 

Kur të shmangni dyfishimin

Deri këtu, duhet të jeni të etur të filloni të dyfishoni në blackjack. Epo, mbajini kuajt tuaj derisa të mësoni të dalloni disa situata për të shmangur. Ka disa situata blackjack ku lojtarët nuk duhet të dyfishohen edhe nën kërcënimin e armës. Ato përfshijnë:

Situata #1. Kur Krupieri ka një Ace

Të kesh një kartë Ace është emocionuese për lojtarët e blackjack-ut. Por kështu është për tregtarin. Nëse kruperi tregon një Ace, shanset janë padyshim në favor të tyre për të shënuar 21 me kartonin e tyre të radhës. Pra, mbani çdo tundim për të dyfishuar. 

Situata #2. Kur tregoni diçka më të madhe se 11

Nëse totali i dorës suaj është më i madh se 11, shanset tuaja për të bërë bust janë të larta. Fatkeqësisht, shumica e lojtarëve e anashkalojnë këtë moment për shkak të eksitimit të lojës. Në vend që të dyfishoni me një dorë totale prej më shumë se 11, goditni dhe lutuni që kruperi të rrëzohet. Blackjack, siç e dini, është plot surpriza. 

A mund të dyfishohet dikush pas goditjes ose ndarjes?

Goditja dhe ndarja janë strategji të zakonshme në blackjack. Të godasësh do të thotë të marrësh një kartë shtesë derisa të arrish ose të kalosh 21. Me fjalë të tjera, mund të godisësh sa herë të duash. Nga ana tjetër, lojtarët mund të ndajnë një dorë nëse dy letrat e tyre të para kanë të njëjtën vlerë nominale. Por a mund të dyfishoni në këto skenarë?

Në mënyrë tipike, tregtari nuk do t'i lejojë lojtarët të dyfishohen pas goditjes, pasi kjo do të rrisë jashtëzakonisht avantazhin e tyre mbi shtëpinë. Përveç kësaj, shumica e kazinove nuk lejojnë dyfishimin pas ndarjes.

konkluzioni

Blackjack është një lojë plot kthesa dhe kthesa. Për fat të mirë, strategjia e uljes së dyfishtë mund t'ju japë një avantazh ndaj tregtarit. Thjesht zotëroni artin se kur duhet ta përdorni. Por edhe me këtë, dijeni se buza e shtëpisë fiton gjithmonë. Pra, mos i ngrini shpresat tuaja të larta. Nëse sapo po filloni udhëtimin tuaj, duke u përpjekur të kuptoni se si të luani, ju rekomandojmë lexime të mëtejshme si p.sh Gabimet e zakonshme të blackjack-ut ose si të përputhet me tregtarin në Blackjack.

Të rejat e fundit

Stakelogic ofron përvojë si asnjë tjetër në rrugën e parave 2
2023-06-01

Stakelogic ofron përvojë si asnjë tjetër në rrugën e parave 2

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë