Koronavirusi hyn në fitimin vjetor të William Hill

Lajme

2021-04-06

Eddy Cheung

2020 ishte padyshim viti më sfidues në të kaluarën e afërt. Bizneset dhe individët pësuan humbje që arrinin në miliarda dollarë. Një ent i tillë është gjigandi britanik i lojërave të fatit në internet dhe me pakicë William Hill. Pas publikimit të numrave në janar dhe rezultatet nuk janë aq të mira. Ky gjigant i kazinosë dhe basteve sportive pa të ardhurat e tij të rënë me 16%. Arsyeja kryesore? Covid-19, të paktën!

Koronavirusi hyn në fitimin vjetor të William Hill

Humbje e përgjithshme, por rritje në lojërat e fatit në internet

Raporti përfundimtar i të ardhurave të William Hill për vitin 2020 erdhi me pak surpriza, duke pasur parasysh se kompania mbylli shumicën e pikave të saj të basteve në vitin 2020 për shkak të pandemisë. Sipas raportit të lëshuar në janar, 52 javët e vitit 2020 panë që kompania fitoi 1.324 miliardë paund të ardhura. Tani, kjo është një rënie prej 16% nga 1.582 miliardë £ e postuar në fund të dhjetorit 2019.

Gjithashtu, William Hill njoftoi se duhej të jetonte me një humbje prej 29.5 milionë funte nga operacioni. Kjo përkundër uljes prej 35% të kostos operative që ishte kryesisht për shkak të mbylljes së dyqaneve. Kompania njoftoi se të ardhurat e mbledhura nga biznesi i saj me pakicë ranë me të paktën 30%, gjë që nuk është befasi

Kur bëhet fjalë për kategorinë e lojërave të fatit në internet, operatori ishte i lumtur të deklaronte se të ardhurat e vitit 2020 u rritën me 9% (802.8 milion £). Kjo përfshin 503.2 milionë £ nga faqet e saj vendase të basteve sportive dhe lojërave gjatë gjysmës së dytë të vitit. Kompania shtoi gjithashtu se fitimi vjetor para taksave u rrit me të paktën 35.6%, që është rreth 51 milion £.

High Street Blues

Mos harroni se William Hill aktualisht operon të paktën 119 pika bastesh në Angli. Në nivel global, kompania punëson më shumë se 12,000 njerëz, me 7,000 prej tyre në MB. Por në gusht të vitit të kaluar, kompania njoftoi planet për të hequr praninë e saj në qendrat e qyteteve dhe zonat e High Street për shkak të kërcënimit Covid-19.

Por vendosja e të gjithë fajit në këmbët e Covid-19 do të jetë një gënjeshtër. Edhe përpara se pandemia të tronditte tregun, pikat e basteve nuk ishin më një sipërmarrje tërheqëse për shkak të ndryshimeve të ligjit në lidhje me FOBT-të (terminalet e basteve me shanse fikse). FOBT-të janë pajisje që ngjajnë shumë me makinat e fatit dhe lejojnë lojtarët të bastojnë në ngjarje dhe lojëra me koeficientë fikse.

Në vitin 2019, basti maksimal që një lojtar mund të vendosë në një FOBT u ul në 2 £ nga 100 £. Si rezultat, shumica e librarive në Mbretërinë e Bashkuar mbyllën dyqanet. William Hill, për shembull, kishte 2306 dyqane bastesh në gjysmën e parë të 2019-ës. Por pas mbylljes së 119 dyqaneve dhe shitjes së degëve të tjera të saj në Ishullin Man dhe Irlandën e Veriut për BoyleSports, kompania ka mbetur vetëm me 1414 pika bastesh.

Planet për të forcuar pozicionin e saj në det të hapur

Në lajme të tjera, William Hill tha se objektivi i tij për Klientin, Ekipin dhe Ekzekutimin pagoi dividentë në vitin sfidues. Krahasuar me vitin 2019, kur 24% e të ardhurave të saj bruto vinin nga jashtë Britanisë së Madhe, gjërat ishin ndryshe në vitin 2020, me përqindjen që u hodh në 36%.

Kompania tashmë po planifikon një zgjerim ambicioz nëpër juridiksione të tjera. Gjatë njoftimit për shtyp, Ulrik Bengtsson, Shefi Ekzekutiv i William Hill, njoftoi partneritetin e tyre të suksesshëm me z. Green, një listë në Stokholm kazino online dhe operatori i librave sportiv.

Gjithashtu, kompania njoftoi planet për të vazhduar zgjerimin e saj në SHBA, ku të ardhurat e saj neto për vitin 2020 u rritën me 32%, duke u përkthyer në 167.3 milion £. Kjo ndodhi pas hapjes së pesë juridiksioneve shtesë të lojërave të fatit në SHBA.

Vërejtje Bengtsson

Ai tha: "Ne e filluam vitin mirë dhe e përfunduam vitin edhe më fuqishëm, duke theksuar tërheqjen e krijuar nga fokusi ynë strategjik te klienti, ekipi dhe ekzekutimi. Në atë që ishte një vit i jashtëzakonshëm, jam jashtëzakonisht krenar për mënyrën se si grupi është përgjigjur dhe elasticitetin që kemi parë në performancën tonë”

Lajmi i fundit

Crypto vs monedha të rregullta, cilat duhet të përdoren në kazinotë në internet
2023-02-07

Crypto vs monedha të rregullta, cilat duhet të përdoren në kazinotë në internet

Lajme