Udhëzime

January 28, 2023

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kumari në internet përfshin përdorimin e parave të vërteta për të vënë një bast dhe për të fituar nëse jeni me fat. Dhe për të qenë i sinqertë, fitimet janë më të pasigurta se humbjet për shkak të avantazhit të shtëpisë. Për këtë arsye, lojtarët inteligjentë e dinë rëndësinë e të pasurit një bankroll. Lojtarët mund të humbasin gjithçka që kanë pa praktikuar menaxhimin e bankrollit dhe ndoshta nuk do të luajnë më kurrë më. 

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Pra, ky lexim pesë-minutësh do t'ju mësojë se si të krijoni një bankroll të kazinosë në internet dhe ta përdorni atë me kujdes në kazino. Gati për të mësuar?

Çfarë është një bankroll i kazinosë në internet?

Nëse jeni ende i ri në menaxhimin e bankrollit të kazinosë, mos u shqetësoni sepse është një koncept relativisht i drejtpërdrejtë. Me pak fjalë, menaxhimi i bankrollit është akti i planifikimit se si të përdorni financat tuaja në kazino pa shpenzime të tepërta. Ideja është të shmangni zhytjen e duarve në paratë 'të rëndësishme' për faturat e shërbimeve, sigurimet shëndetësore, tarifat e shkollës dhe shpenzime të tjera.

Por si mund ta dinë lojtarët shumën e saktë që u nevojitet për të luajtur lojëra kazino në internet? Ekspertët rekomandojnë përdorimin e një bankroll 1000x të madhësisë së basteve tuaja standarde të kazinosë. Për shembull, nëse vendosni bast 2 dollarë për rrotullim në automat, do t'ju duhen të paktën 2,000 dollarë për të luajtur. Një bankroll supozohet t'ju japë sa më shumë raunde të jetë e mundur për të rritur shanset tuaja për të fituar. 

Si të mbroni buxhetin tuaj të lojërave të fatit

Pa ndonjë lojë të mëtejshme, më poshtë janë disa teknika të provuara dhe të testuara për të mbrojtur një bankroll të lojërave të fatit në kazino:

Ndani bankrollin në njësi më të vogla

Mënyra më e drejtpërdrejtë për të menaxhuar bankrollin tuaj të kazinosë është krijimi i njësive më të vogla ditore ose specifike për sesionet. nëse ti luani në faqet më të mira të kazinove në internet dy herë në ditë, keni dy mini-bankroll për çdo seancë. E thënë thjesht, ndani njësitë me numrin e herëve që luani në ditë. 

Këtu është një shembull praktik; ju vendosni mënjanë një bankroll javor prej 1,000 dollarësh. Më pas, ju e ndani bankrollin në shtatë njësi, numrin e ditëve që luani në javë. Ju do të dekoroni dyshemenë e kazinosë me afërsisht 142 dollarë në ditë. Ju gjithashtu mund të vendosni një shumë më të lartë për ditët si të premtet dhe fundjavat kur ka të ngjarë të luani shumë kumar.

Arsyeja pas krijimit të njësive më të vogla të parave të lojërave të fatit është të kontrolloni shumën që shpenzoni për seancë. Pra, nëse shpenzoni të gjithë buxhetin prej 142 dollarësh, kjo automatikisht do të thotë se është koha për të shkuar në shtëpi. Me pak fjalë, mos luani kumar me para që është e dhimbshme për t'u humbur. 

Keni kufizime të humbjes/fitimit

Siç u tha më parë, bankroll do t'ju tregojë se kur të ndaloni së luajturi. Por ju mund të jeni edhe më konservator duke pasur një limit humbje/fitim. Truku këtu është të ndaloni së luajturi pasi keni humbur ose fituar një shumë të caktuar. Mos harroni se nuk ka asnjë masë të vetme për këtë kufi. Duhet të jetë çdo përqindje që ju jeni të qetë duke luajtur kumar larg.

Për shembull, mund të keni një limit humbje/fitim prej 30% në ditë. Nëse bankrolli juaj ditor është 300 dollarë, do të ndaloni së luajturi pasi të keni humbur ose të shtoni 90 dollarë në buxhet. Ju mund ta rregulloni përqindjen në varësi të asaj që jeni të kënaqur duke humbur. Pra, nëse jeni gati të humbisni fondet totale prej 300 dollarësh, nuk ka asnjë të keqe të kesh një kufi 75% fit/humbje. Mbani mend, heqja dorë ndërsa jeni ende përpara është një strategji që funksionon mirë. 

Merrni parasysh skajin e shtëpisë

Buza e shtëpisë është një "demon" që terrorizon lojtarët në të gjitha lojërat e kazinosë që ata luajnë. Është një normë përqindjeje që tregon shumën që do të humbni nga çdo bast që bëni. Nëse një lojë ka 97% kthimi te lojtari (RTP), ju do të humbni 3% të bastit tuaj në kazino nëse basti fiton. Në një lojë të tillë, një bast 100$ do të kthejë 97$, me kazinonë që të mbajë pjesën e mbetur. Pra, është një përfundim i paramenduar se një skaj i shtëpisë së ulët është më i mirë për lojtarët. 

Këtu është se si skaji i shtëpisë ndikon në bankën tuaj; ju mund të rrotulloni rrotullat e një slot në internet 500 herë në orë, ku çdo rrotullim kushton 2 dollarë. Nëse loja ka një avantazh shtëpie prej 3%, humbja juaj e pritshme për orë do të jetë 500 rrotullime x 2 $ x 3% = 30 $. Kjo llogaritje dëshmon se një avantazh i ulët i shtëpisë do të jetë më i butë ndaj buxhetit tuaj të lojërave të fatit në planin afatgjatë. 

Por vini re se humbjet mund të jenë më të rëndësishme ose më të ulëta se norma e diskutuar më sipër. Lojtarët mund të fitojnë një jackpot që të ndryshon jetën duke luajtur një lojë me 90% RTP. Skaji i shtëpisë prej 88,12% në Mega Moolah nga NetEnt është një shembull i shkëlqyer. 

Luaj Blackjack dhe Poker

Ky është disi një vazhdim i diskutimit të "buzës së shtëpisë" më sipër. Të mësosh se si të reduktosh skajin e shtëpisë në vlerën më të ulët të mundshme në lojërat e fatit në internet është kritike për suksesin. Por lajmi i keq është se Lady Luck ndikon jashtëzakonisht shumë në pothuajse të gjitha rezultatet e kazinosë. Tani përgjigjuni kësaj; çfarë bëjnë lojtarët pasi rrotullojnë rrotullat e një slot në internet ose vendosin një bast ruletë? Po, asgjë!

Por fatmirësisht, lojtarët nuk kanë nevojë t'ia dorëzojnë fatin e tyre fatit ndërsa luajnë lojëra si blackjack dhe poker. Ata i lejojnë lojtarët të përdorin strategji për të mposhtur shtëpinë në lojën e tyre. Në shumicën e rasteve, lojtarët e aftë mund të zvogëlojnë skajin e shtëpisë në më pak se 0,50% ose edhe vlera negative në disa variante pokeri, si Double Bonus Poker.

Për shembull, lojtarët blackjack mund të ndajnë një dorë me dy Ace dhe të luajnë me dy duar të forta. Gjithashtu, lojtarët duhet të qëndrojnë në çdo gjë më shumë se 17 për të shmangur goditjen. Me pak fjalë, ka shumë strategji për t'u përdorur në poker dhe blackjack. Dhe mos harroni të shkarkoni një grafik strategjie në internet. 

Shfrytëzoni bonuset e kazinosë në internet

Kjo është padyshim metoda më e mirë për të zgjatur jetëgjatësinë e një bankrolli të lojërave të fatit në kazino. Shumë operatorë u ofrojnë lojtarëve kredite lojërash falas për t'u përdorur në çdo lojë, përveç lojërave të drejtpërdrejta të kazinosë. Nëse jeni një lojtar i ri, kazino mund t'ju japë një bonus i depozitës së ndeshjes ku depozita juaj e parë shpesh dyfishohet deri në një shumë të caktuar. 

Disa kazino mund të ofrojnë gjithashtu lojtarë të rinj pa bonuse depozite dhe kreditet e rrotullimit falas në një automat të caktuar. Dhe ndërsa vazhdoni të luani, jini në vëzhgim për bonuset e ringarkimit, kthimin e parave, anëtarësimet VIP, referimet e lojtarëve dhe promovimet e tjera të besnikërisë. Me asortimentin e madh të bonuseve dhe promovimeve të kazinosë në internet, nuk ka kuptim të luani duke përdorur bankrollin tuaj të çmuar.

Por bonuset nuk janë para pa pagesë në vetvete. Zakonisht, kazino do të përfshijë kërkesat e basteve, që në thelb është numri i herëve që lojtarët duhet të luajnë duke përdorur promovimin e bonusit përpara se të tërheqin ndonjë fitim. 

Për shembull, nëse një bonus kazino prej 100 dollarësh ka një kërkesë 30 herë për të luajtur, duhet të vendosni të paktën 3,000 dollarë (100 dollarë x 30) përpara se të tërhiqni ndonjë fitim. Pra, kërkesa për bast duhet të jetë e arsyeshme përpara se të kërkoni bonusin. Nëse është e mundur, kërkoni bonuse me kërkesë pa bast ose bonuse pa depozita me tarifa të ulëta të hyrjes. 

Përdorni sistemet e basteve

Çfarë saktësisht janë sistemet e basteve? Këto janë strategji të krijuara për të përcaktuar se si vendosni bastet e kazinosë në internet. Synimi është të mbani humbjet tuaja sa më të ulëta. Me fjalë të tjera, ato nuk e zvogëlojnë skajin e shtëpisë as për një pikë. Por në vend të kësaj, ata ju udhëzojnë në aksionet e basteve dhe ndihmojnë në rikuperimin e humbjeve me një ose dy bast të vetëm. Pra, mos banka për asgjë me këto sisteme. 

Thënë kështu, Martingale është padyshim sistemi më i popullarizuar i lojërave të fatit dhe basteve sportive në internet. Ky sistem kërkon që lojtarët të dyfishojnë aksionet e tyre fillestare pas një humbjeje dhe të rikuperojnë të gjitha humbjet me një fitore të vetme. 

Më poshtë është se si funksionon sistemi në një bast ruletë evropiane të kuqe/zezë:

  • Humbjet e para të basteve prej 5 dollarësh, që do të thotë se keni zbritur 5 dollarë.
  • Humbjet e dyta të basteve prej 10 dollarësh, që do të thotë se keni zbritur 15 dollarë.
  • Humbjet e treta të basteve prej 20 dollarësh, që do të thotë se keni zbritur 35 dollarë.
  • Humbjet e katërt të basteve prej 40 dollarësh, që do të thotë se keni zbritur 75 dollarë.
  • Basti i pestë prej 80 dollarësh fiton, që do të thotë se keni fituar 5 dollarë.

Siç mund ta shihni, ky sistem rikuperon humbjet vetëm me një fitore të vetme. Por nga ana tjetër, aksionet vazhdojnë të rriten me shpejtësi, që do të thotë se një seri e ftohtë humbjesh mund të shkatërrojë shpejt buxhetin tuaj të lojërave të fatit. Dhe një gjë tjetër, përdorni sisteme bastesh në baste që kanë të paktën 40% shanse për të fituar. Baste të tilla përfshijnë të kuqe/zi, tek/çift, të lartë/të ulët, kaloj/mos kaloj, hajde/mos hajde dhe më shumë. 

Fjalët e fundit

Ka padyshim shumë më tepër që lojtarët mund të bëjnë për të mbrojtur bankat e tyre të lojërave të fatit në internet. Truket e tjera përfshijnë luajtjen e lojërave me kufizime të ulëta bastesh, përcaktimin e kohës së seancave tuaja të lojërave dhe më shumë. Por gjëja kryesore është të dini se kumari ka të bëjë kryesisht me fat. Pra, mbrojtja e buxhetit tuaj të lojërave të fatit duhet t'ju japë më shumë kohë për lojën. Nëse vjen një fitore, kjo është vetëm një plus!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme