Kazinotë më të mira online me VIVO Gaming 2023

Vivo Gaming ka një reputacion për interaktivitetin e tij në internet kazino live. Kompania transmeton drejtpërdrejt tavolinë dhe kartë lojëra nga studiot e tyre në të gjithë botën. Ata gjithashtu kanë baste sportive, lojëra elektronike dhe lojëra RNG të cilat mund të luhen në celularë dhe laptopë. Ata janë një nga liderët në lojërat e softuerit dhe kanë një reputacion të fortë bazuar në ekspertizën, besueshmërinë dhe inovacionin e tyre.

HistoriaPse kazinotë në internet janë bërë të njohura?Për çfarë është i njohur Vivo?
al Country FlagCheckmark

Betwinner

al Country FlagCheckmark
100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
Merr bonusin
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit

Betwinner është një kazino që u krijua në 2018 në Rusi. Në momentin që kazinoja doli në treg ishte një sukses i menjëhershëm. Market Holdings Limited është kompania që menaxhon shërbimet e kazinosë dhe licenca Curacao lejon lojtarët nga vendet evropiane të hyjnë në Betwinner.

Deri në 120 dollarë + 120 rrotullime
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • 96%+ Pagesa në Top Sports
 • Shërbim i shpejtë ndaj klientit
 • Kazino bastesh sportive
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • 96%+ Pagesa në Top Sports
 • Shërbim i shpejtë ndaj klientit
 • Kazino bastesh sportive

20Bet është një faqe e re bastesh në treg e operuar nga TechSolutions Group NV Në kazino, mund të gjeni më shumë se 50.000 ngjarje para ndeshjes në disa nga sportet më të njohura. Lojërat e tyre të kazinosë mund të luhen drejtpërdrejt, gjë që është një shtesë e shkëlqyer për çdo kazino atje.

Deri në 1000 € + 100 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Paneli i lojtarit më të mirë
 • Dizajn i pastër
 • Kazino shumëgjuhëshe
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Paneli i lojtarit më të mirë
 • Dizajn i pastër
 • Kazino shumëgjuhëshe

National Casino operohet nga TechSolutions Group NV, i cili është i bazuar në Curacao, dhe i licencuar nga Autoriteti i Lojërave të Curacao që nga viti 2018. National ofron një përzgjedhje të gjerë lojërash në kategori të ndryshme, të cilat mund të lundrohen lehtësisht në faqen e tyre intuitive dhe miqësore për përdoruesit.

Merrni mbi 2000 € + 100 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
Shfaq më pak
Shfaq më shumë

  Spin Samurai është një nga kazinotë më të fundit në internet. Themeluar në vitin 2020, është në pronësi dhe drejtuar nga Dama NV Ky operator i njohur drejton dhjetëra kazino online, duke përfshirë BitStarz Casino, GetSlots dhe Golden Star Casino.

  300 €/1BTC + 100 rrotullime falas
  Shfaq më pakShfaq më shumë
  • Pranon kriptomonedhën
  • Shumë gjuhë
  • Shumëllojshmëri metodash depozitimi
  Shfaq më pak
  Shfaq më shumë
  • Pranon kriptomonedhën
  • Shumë gjuhë
  • Shumëllojshmëri metodash depozitimi

  Bao Casino është një kazino mjaft e re që u lançua në vitin 2018, por ato mbulojnë gjithçka që kemi për të thënë. Mund të gjeni lojëra elektronike dhe tregtarë të drejtpërdrejtë, lojëra tavoline dhe kripto. Kazinoja ka të gjitha licencat e nevojshme për të operuar dhe ato ofrojnë mbështetje për klientët 24/7.

  Deri në 750% bonus + 110 rrotullime falas
  Shfaq më pakShfaq më shumë
  Shfaq më pak
  Shfaq më shumë

   BondiBet është një kazino e besuar në internet që u krijua në vitin 2018. Edhe pse është një kazino online relativisht e re, operatorët e kazinove kanë një histori të gjatë në biznesin e lojërave të fatit, kjo është arsyeja pse kjo kazino online ka arritur shpejt të krijojë një emër për veten dhe të krijojë një reputacion të fortë.

   Deri në $500 + 20 rrotullime falas dhe më shumë
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Kazino shumëgjuhëshe
   • Shërbim i mirë ndaj klientit
   • Miqësore për celularin
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Kazino shumëgjuhëshe
   • Shërbim i mirë ndaj klientit
   • Miqësore për celularin

   Unique Casino u krijua në vitin 2016 dhe operohet nga Play Logia NV. Kazinoja është e licencuar dhe operohet nga Autoriteti i Lojërave të Qeverisë së Antileve Hollandeze. Unique Casino përpiqet të sjellë përvojën më të mirë të kazinosë për ju, pavarësisht se çfarë pajisje përdorni për të hyrë në llogarinë tuaj.

   Deri në 750 dollarë + 50 rrotullime
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Shumëllojshmëri e gjerë e lojërave elektronike
   • Bonuse bujare
   • Miqësore për celularin
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Shumëllojshmëri e gjerë e lojërave elektronike
   • Bonuse bujare
   • Miqësore për celularin

   E themeluar në vitin 2019 nga Play Logia NV Casino, kazino VegasPlus ka bërë padyshim një punë të jashtëzakonshme për të rikrijuar atmosferën e Vegasit përmes ekstravagancës së saj të pashembullt dhe opsioneve të mëdha të lojërave. VegasPlus është një kazino lojëra elektronike me 500+ tituj lojëra elektronike në bibliotekën e tij. Ka gjithashtu disa lojëra jackpot dhe afër 45 lojëra tavoline.

   100% deri në 400 EUR/USD + 200 rrotullime falas
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Politikë transparente
   • Shumëllojshmëri e gjerë lojërash
   • Nuk ka tarifa shtesë për depozitat
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Politikë transparente
   • Shumëllojshmëri e gjerë lojërash
   • Nuk ka tarifa shtesë për depozitat

   LevelUp Casino është ndër sipërmarrjet e reja të nisura nga operatori i njohur i lojërave të fatit Dama NV, i cili gjithashtu drejton BitStarz Casino, Kingdom Casino, BaoCasino , dhe Kazino Oshi. Është licencuar në juridiksionin e Curacao nga Antillephone NV Themeluar në vitin 2020, LevelUp Casino është sot një nga më të mirat kazinotë celulare mirësjellje e qasjes së saj mobile-first.

   Bonus 200% + 30 rrotullime falas dhe më shumë
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Mbështetje 24/7 e disponueshme
   • Depozita minimale 2 dollarë
   • Fitoni çmime si vegla
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Mbështetje 24/7 e disponueshme
   • Depozita minimale 2 dollarë
   • Fitoni çmime si vegla

   Slottica është vendi i përsosur për entuziastët e lojërave të fatit. Kazino ka të bëjë me cilësinë, risinë, sigurinë, besueshmërinë, një gamë të gjerë lojërash, dhe ky nuk është kufiri. Ka gjithçka që i nevojitet çdo lojtari modern: automat cilësorë, zhvillues softuerësh me reputacion, lojëra të reja dhe shumëllojshmëria e tyre e madhe, lojëra elektronike të mira për pagesë, bonuse pa depozite, sportet kibernetike, sportet virtuale dhe shumë më tepër. Kushtet e thjeshta të tërheqjes dhe më e rëndësishmja, absolutisht e sigurt.

   Deri në 1000 € + 170 rrotullime falas
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Tërheqje pa baste!
   • Lojëra me koleksion të madh
   • Shërbimi ndaj Klientit 24/7
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Tërheqje pa baste!
   • Lojëra me koleksion të madh
   • Shërbimi ndaj Klientit 24/7

   Me një ëndërr për një kazino moderne, një fokus në argëtim dhe gëzim, një dëshirë për gamën më të madhe të lojërave dhe pagesa maksimale për klientët, nisi udhëtimi i Viggo.

   Deri në 3000 dollarë + 100 rrotullime falas
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Mbështetje 24/7 e disponueshme
   • Shumëllojshmëri Lojërash të Mëdha
   • Sportet virtuale të disponueshme
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Mbështetje 24/7 e disponueshme
   • Shumëllojshmëri Lojërash të Mëdha
   • Sportet virtuale të disponueshme

   Spinamba Casino është një kazino super e ndritshme me një temë të pazakontë. Ajo padyshim dallohet me dizajnin e saj midis kazinove të tjera në internet. Faqja përmban makineri klasike dhe më moderne, një numër prej më shumë se 1 000, dhe të gjitha kanë parametra dhe raunde të ndryshme të lojës. Lojtarët mund të gjejnë atë që kërkojnë: ofrues të mirënjohur, aftësinë për të luajtur në Kazino Live, pagesa të shpejta, lojëra të ndershme dhe sigurisht bonuse tërheqëse. Një lojtar do të marrë kënaqësi maksimale dhe do të jetë në gjendje të fitojë para. Kazinoja është e qëndrueshme edhe pse e re, ka një zgjedhje të monedhave, luani në modalitetin demo.

   Deri në 4000 € + 10 rrotullime
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Oferta Bujare Bonus
   • Mbështetje 24/7 e disponueshme
   • Depozitë dhe tërheqje e shpejtë
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Oferta Bujare Bonus
   • Mbështetje 24/7 e disponueshme
   • Depozitë dhe tërheqje e shpejtë

   Casino Empire u krijua në 2020 dhe është në pronësi të Geomatic Marketing NV

   Deri në 550 $/€ + 200 rrotullime falas
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Bast vetëm x30
   • Pagesat më të mira të kriptove
   • Transaksione të shpejta
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Bast vetëm x30
   • Pagesat më të mira të kriptove
   • Transaksione të shpejta

   Në mënyrë mbresëlënëse, Abo Casino është një krejt e re kazino online platformë e themeluar në shkurt 2021. Është themeluar dhe rregulluar nga Libergos Ltd - një filial i Hollycorn NV Ajo është regjistruar dhe themeluar sipas ligjit të Qipros, i licencuar nga shteti i Curacao. Edhe pse loja është relativisht e re, ajo është bërë e përhapur për veçantinë e saj.

   Deri në 1000 € / 0,016 BTC + 100 rrotullime
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Kriptovalutat
   • Mbështetje e kujdesshme
   • Shpërblime të mëdha
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Kriptovalutat
   • Mbështetje e kujdesshme
   • Shpërblime të mëdha

   E themeluar në vitin 2017, Wild Tornado Casino operohet nga Direx NV dhe filiali i saj, Direx Ltd. Direx NV është i bazuar në Curacao dhe ka një licencë nga Antillephone NV

   Deri në 200 € + 50 rrotullime
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Miqësore për celularin
   • Mbështetje 24/7
   • Bonuse bujare
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Miqësore për celularin
   • Mbështetje 24/7
   • Bonuse bujare

   Ocean Breeze Casino është një platformë fantastike e lojërave të fatit që debutoi në vitin 2020. Ocean Breeze Casino është një faqe lojrash në internet që, siç sugjeron emri, shfaqet në një mënyrë të këndshme dhe të qetë. Imagjinoni Las Vegasin gjatë natës, por me dunat të zëvendësuara nga deti.

   100% deri në 500 € + 200 FS
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • 10 gjuhë të mbështetura
   • Shumëllojshmëri pagesash
   • Mbështetje 24/7
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • 10 gjuhë të mbështetura
   • Shumëllojshmëri pagesash
   • Mbështetje 24/7

   Boomerang Casino është një kazino në internet e krijuar në vitin 2020 dhe në pronësi të Rabidi NV Kompania mban një licencë të lëshuar nga Qeveria e Curacao. Sipas përshkrimit në faqen e internetit, numri masiv i lojërave garanton që paratë e lojtarëve të kthehen tek ata. Ndërfaqja ka një temë vizatimor me një sfond të errët, duke bërë butonat dhe etiketat me ngjyra të ndezura.

   100% deri në 500 € + 100 rrotullime falas
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Aventurë legjendare me Stacy
   • Bonusi i 6-të i mirëseardhjes sekret
   • Rrotullime falas të martën
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Aventurë legjendare me Stacy
   • Bonusi i 6-të i mirëseardhjes sekret
   • Rrotullime falas të martën

   Stay Casino është themeluar në vitin 2021 dhe është një kazino krejt e re në internet. Pronari themelor i kazinosë është Hollycorn NV; megjithatë, disa marka të tjera zotërojnë gjithashtu disa aksione në kazino.

   Deri në 775 € / 350 dollarë + 250 rrotullime falas
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   • Program i mirë VIP
   • Shumë bonuse
   • Dizajn i mirë
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë
   • Program i mirë VIP
   • Shumë bonuse
   • Dizajn i mirë

   Bizzo Casino është një kazino mjaft e re, e lançuar në vitin 2021 dhe menaxhohet dhe operohet nga TechSolutions Group Limited. Bizzo pranon lojtarë nga Kanadaja, Australia dhe vende të tjera ku kumari është i ligjshëm.

   Deri në 400 € + 120 rrotullime falas
   • Bonuset VIP
   • Mbështetje për biseda shumëgjuhëshe
   • Shumëllojshmëri bonusesh
   • Bonuset VIP
   • Mbështetje për biseda shumëgjuhëshe
   • Shumëllojshmëri bonusesh
   600 €
   Shfaq më pakShfaq më shumë
   Shfaq më pak
   Shfaq më shumë

    Playamo është një kazino online që u lançua në vitin 2005. Kazinoja operohet nga një kompani e madhe kumari me bazë në Austri, Direx NV Limited e njohur gjithashtu si SoftSwiss. Kompania gjithashtu operon shumë kazino të tjera në internet duke përfshirë:

    125 rrotullime falas
    Shfaq më pakShfaq më shumë
    • Nuk ka bonus bastesh
    • Mbështetje 24/7
    • Tërheqje të shpejta
    Shfaq më pak
    Shfaq më shumë
    • Nuk ka bonus bastesh
    • Mbështetje 24/7
    • Tërheqje të shpejta

    Haz Casino është një tjetër shtesë e shkëlqyer në tregun e lojrave. Edhe pse është i ri dhe me emra të papëlqyer, ai ka zhytur një reputacion të shkëlqyer në më pak se një vit. Haz Casino ofron një koleksion të gjerë të lojërave të kazinosë, duke përfshirë lojëra me tregtarë të drejtpërdrejtë të mundësuar nga disa ofrues me reputacion të softuerit të lojërave. Lojtarët mund të eksplorojnë lojëra elektronike kryesore, lojëra tavoline, video bingo, karta gërvishtëse dhe jackpot.

    Deri në 200 rrotullime falas
    Shfaq më pakShfaq më shumë
    • Gamification e integruar
    • Bisedë e drejtpërdrejtë 24/7
    • Tërheqje të shpejta
    Shfaq më pak
    Shfaq më shumë
    • Gamification e integruar
    • Bisedë e drejtpërdrejtë 24/7
    • Tërheqje të shpejta

    E themeluar në vitin 2021, Sportaza është një libralidhës i rangut të lartë që ka funksionuar për mjaft kohë. Ajo operon nën një licencë të lojërave të fatit Curacao të lëshuar për kompaninë e saj mëmë. Ka mbi 5000 lojëra për të zgjedhur dhe shumë ofrues softuerësh që ne t'i listojmë këtu.

    125% deri në 1000 €
    • Ofron baste sportive
    • Pranon pagesa të sigurta
    • Mbështetje 24/7
    • Ofron baste sportive
    • Pranon pagesa të sigurta
    • Mbështetje 24/7
    100% deri në 200 € + 50 rrotullime falas
    Shfaq më pakShfaq më shumë
    • Bisedë e drejtpërdrejtë 24/7
    • Ofruesit kryesorë të softuerit
    • Lojëra celulare
    Shfaq më pak
    Shfaq më shumë
    • Bisedë e drejtpërdrejtë 24/7
    • Ofruesit kryesorë të softuerit
    • Lojëra celulare

    Fortune Panda është një tjetër shtesë e re në kripto-kazinotë në internet. Ajo u krijua në vitin 2020 si një destinacion me një ndalesë për të gjithë lojtarët e kriptove.

    Deri në 1000 € + 125 rrotullime falas
    • Bonus festa e fundjavës
    • Kazino Bitcoin
    • Mbi 4000 lojëra
    • Bonus festa e fundjavës
    • Kazino Bitcoin
    • Mbi 4000 lojëra
    100% deri në 4000 € + 100 rrotullime falas
    • Bisedë e drejtpërdrejtë shumëgjuhëshe 24/7
    • Lojëra miqësore me celular
    • Opsione të shumta pagese
    • Bisedë e drejtpërdrejtë shumëgjuhëshe 24/7
    • Lojëra miqësore me celular
    • Opsione të shumta pagese
    100% deri në 500 € + 100 FS
    Shfaq më pakShfaq më shumë
    • Një përzgjedhje e madhe e ofruesve të lojërave
    • Shumë mënyra pagese
    • Gamification unik
    Shfaq më pak
    Shfaq më shumë
    • Një përzgjedhje e madhe e ofruesve të lojërave
    • Shumë mënyra pagese
    • Gamification unik

    Neon54 Casino është një kazino e re në internet e lançuar në vitin 2021. Neon54 Casino është tërësisht në pronësi të Rabidi NV, një operator i njohur kazinoje. Ai strehon mbi 3200 lojëra kazino dhe tregtarë të drejtpërdrejtë të mundësuar nga ofrues të njohur softuerësh. Të gjitha operacionet janë të licencuara dhe të rregulluara sipas ligjeve të Qeverisë së Curacaos.

    100% deri ne 500€
    Shfaq më pakShfaq më shumë
    Shfaq më pak
    Shfaq më shumë

     Marka 1Bet është një platformë legjitime bastesh që ekziston prej vitesh. Ata kanë luajtur një rol të rëndësishëm në industrinë e basteve që nga fillimi i tyre në 2012. Me këtë mision, ata u ofrojnë mijëra klientëve shërbime si baste sportive tradicionale, eSports, kazino, kazino live dhe baste live.

     Shfaq më shumë
     Shfaq më pak
     Historia

     Historia

     Lojërat në internet janë bërë gjithnjë e më popullore në të gjithë botën që nga mesi i viteve 1990. Akti i Tregtisë së Lirë dhe Përpunimit u miratua në Antigua dhe Barbuda rreth vitit 1994 dhe Microgaming krijoi një formë të hershme të basteve në internet rreth kësaj kohe. InterCasino ofroi gjithashtu 18 lojëra kazino dhe lejoi baste të hershme në internet në mesin e viteve 1990. Vivo Gaming ka ekzistuar që nga vitet 1990 dhe është zhvilluar së bashku me ndryshimet teknologjike dhe softuerike në industri. Ata u themeluan në 2009-2010 dhe kanë dhjetëra studio si dhe 200 punonjës në të gjithë botën. Kompania është me origjinë nga San Jose, Kaliforni.

     Historia
     Pse kazinotë në internet janë bërë të njohura?

     Pse kazinotë në internet janë bërë të njohura?

     Interneti e rriti disponueshmërinë e tij përgjatë fundit të viteve 1990 dhe në vitet 2000 duke i bërë kazinotë në internet shumë më të aksesueshme. Zhvillimi i softuerit dhe teknologjisë më të mirë të lojërave të kazinove rriti gjithashtu numrin dhe performancën e kazinove në internet dhe softuerëve të lojërave të fatit. Njerëzit me stile jetese të zënë dhe ata që duan të punojnë nga shtëpia filluan të shijojnë komoditetin e të luajturit 24 orë të ditës. Përfitimet e lojërave të fatit në internet janë rritur gjithashtu për shkak të privatësisë dhe sigurisë më të mirë që rezulton nga kriptimi përmes përdorimit të kriptomonedhave si Bitcoin. Kazinotë në internet janë bërë gjithashtu më të njohura sepse ato ofrojnë lojëra falas për lojtarët e rinj dhe ekzistues, bonuse të mirëseardhjes dhe promocione speciale gjatë gjithë vitit. Shumë faqe interneti ofrojnë gjithashtu programe besnikërie që lejojnë lojtarët të marrin shpërblime për paratë që shpenzojnë në një faqe interneti.

     Pse kazinotë në internet janë bërë të njohura?
     Për çfarë është i njohur Vivo?

     Për çfarë është i njohur Vivo?

     Vivo është e specializuar në lojërat e kazinosë live. Kompania ka një numër studiosh në të gjithë botën ku transmetojnë live baccarat, blackjack, ruletë, sic bo, craps, dragon tiger dhe shumë lojëra të tjera. Tregtari është një njeri i vërtetë në shumicën e rasteve dhe lojtarët mund të bëjnë bastet e tyre ashtu si një kazino normale. Lojërat live po fitojnë popullaritet për shkak se sa reale duken dhe ndjehen. Shtesa më e re e Live e Vivo gaming Texas Holdem është një shembull i mrekullueshëm. Ka përmirësuar grafikë dhe veçori të tjera të reja për ta bërë lojën më interaktive dhe autentike. Një numër i pakufizuar lojtarësh mund t'i bashkohen një tavoline dhe ka shumë veçori të reja për t'i mbajtur lojtarët në pezull.

     Vivo Gaming është një krijues kryesor i lojërave të kazinosë në internet RNG. Ata kanë mbi 300 tituj në koleksionin e tyre duke përfshirë lojëra elektronike 3D, lojëra elektronike klasike, lojëra video poker, gara virtuale me kuaj, lojëra të buta, Keno dhe Bingo.

     Vivo përdor gjithashtu një numër slotesh nga faqet e internetit partnere pasi ato nuk i bëjnë të tyret në këtë moment. Kompania ofron baste sportive të cilat përdoren në të gjithë botën. Ai përfshin më shumë se 60,000 ngjarje mujore dhe mbi 150 liga futbolli.

     Kumar në mënyrë të sigurt dhe të përgjegjshme

     Kumari në internet kërkon disa kërkime të shpejta të licencës së një kazinoje si dhe termave dhe kushteve. Faqja e internetit duhet të jetë transparente depozitim dhe tërheqje opsionet si dhe kufizimet për të dyja këto. Faqet e internetit si Vivo Gaming përdorin kriptim efektiv dhe rregullohen nga një Autoritet i pavarur i Lojërave.

     Lojtarët duhet të kujtojnë gjithmonë të vendosin një kufi dhe të kërkojnë ndihmë nëse është e nevojshme. Përdorimi i një kazinoje në internet është një aktivitet i kohës së lirë dhe nuk duhet të llogaritet për të fituar para për shumicën e kumarxhinjve. Asnjëherë mos luani me më shumë para sesa mund të humbni lehtësisht. Mos u mundoni të rifitoni humbjet.

     Vivo Gaming ka një gamë fantastike lojërash që i përshtaten çdo lojtari që dëshiron të përdorë një pajisje celulare ose laptop. Lojërat e tyre të drejtpërdrejta të kazinosë janë shumë të njohura dhe janë një ndryshim lojërash për industrinë. Vivo lëshon vazhdimisht lojëra elektronike të reja, argëtuese, shumë tërheqëse dhe realiste, lojëra RNG, lojëra kazino dhe lloje të reja bastesh sportive.

     Për çfarë është i njohur Vivo?