Evolution Gaming

November 20, 2021

Zhvillimi i fortë i Evolution Gaming vazhdon në tremujorin e dytë 2021

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Evolution Gaming është një zhvillues i shquar softuerësh në botën e kazinove në internet. Si e tillë, kompania vazhdon të postojë rezultate financiare shembullore, edhe pse industria globale e lojërave të fatit vazhdon të luftojë. Pra, çfarë zbulojnë librat financiarë në Evolution këtë herë?

Zhvillimi i fortë i Evolution Gaming vazhdon në tremujorin e dytë 2021

Rezultatet e tremujorit të dytë

Edhe një herë, kompania dha rezultate fenomenale në tremujorin e dytë të vitit. Kohëzgjatja pa të ardhurat e kompanisë të rriten me 100% krahasuar me tremujorin e dytë të 2020. Këtë herë, Evolution postoi 256.7 milionë euro të ardhura krahasuar me 128.3 milionë euro të vitit të kaluar.

Fitimet para interesit, zhvlerësimit tatimor dhe amortizimit (EBITDA) gjithashtu u rritën me një 115% mbresëlënëse në 174.7 milionë euro nga 81.1 milionë euro.

Sa i përket fitimit të përgjithshëm, kompania arriti në 144.4 milionë euro. Kjo është më shumë se dyfishi i 70.4 milionë eurove të publikuara në TM2 2020. Rritja e fitimit rezultoi në 1.30 euro fitime për aksion, duke u rritur nga 0.69 euro në TM2 2020.

Kërkesa mbresëlënëse e lojërave të kazinosë live

Ndërkohë, shfaqja e fortë e kompanisë në tremujorin e dytë të 2021 u organizua nga askush tjetër përveç vertikalëve të saj të drejtpërdrejtë të kazinosë. Pra, nuk është çudi që shumica e kazinove më të mira në internet ofrojnë të paktën një nga dy lojërat e drejtpërdrejta nga Evolution.

Me këtë thënë, kërkesa në mbarë botën për ofertat live të Evolution u rrit me 59% krahasuar me tremujorin e dytë të 2020-ës. Si gjithmonë, Evolution vazhdon të inovojë vertikalet e saj të drejtpërdrejta të kazinosë për të ofruar një përvojë të përsosur të përdoruesit fundor. Për shembull, kompania bëri disa përmirësime në variantin e saj të baccarat live në tremujor, i cili shpreson se do të revolucionarizojë mënyrën se si lojtarët e shohin këtë lojë tavoline.

Tani duke kaluar te disa lajme jo shumë të mira, Evolution njoftoi se biznesi i saj RNG ra në tremujorin e dytë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Sidoqoftë, kjo pritej pasi kompania aktualisht po riformulon udhërrëfyesin e saj RNG. Por megjithatë, është një rritje e lehtë nga ajo që kompania postoi në tremujorin e parë të 2021.

Ndërtoni në blerjen e NetEnt

Evolution është gjithmonë i famshëm për blerjet e tij të mëdha, me shembuj të dukshëm që janë blerjet e suksesshme të NetEnt në verën e 2020. Marrëveshja me vlerë 2.2 miliardë dollarë bëri që NetEnt të çregjistrohej plotësisht nga tregu. Dhe kjo nuk është për të përmendur blerjet e mëparshme për Red Tiger dhe Ezugi.

Por Evolucioni nuk është bërë ende. Në prill të këtij viti, Evolution njoftoi se kishte arritur një marrëveshje prej 450 milionë eurosh për të blerë BTG (Big Time Gaming) – shpikësi i mekanikut legjendar të Megaways. Evolution beson se kjo marrëveshje do të rrisë ofertat e saj të lojërave elektronike në internet në faqet e shumta të lojërave të fatit. Shitja do të finalizohet në tremujorin e dytë të vitit.

Gjatë të njëjtit tremujor, kompania zgjeroi gjithashtu praninë e saj në Mbretërinë e Bashkuar përmes një marrëveshjeje me Entain. Marrëveshja do të bëjë që lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë të Evolution të dalin drejtpërdrejt në platformat Coral, Gala dhe Ladbrokes. Duke kaluar në SHBA, kompania ka deri në tre studio të kazinove live, më e fundit është studioja e Miçiganit.

Publikime të reja të çmendura në tremujorin e dytë 2021

Në tremujorin e dytë 2021, Evolution shfaqi aftësitë e tij inovative duke lançuar Gonzo's Treasure Hunt. Është një rinovim i Gonzo Quest-it të famshëm të të gjitha kohërave nga NetEnt. Loja përdor animacione të buta dhe grafika të jashtëzakonshme për të përzier stilin e automateve dhe përvojën e drejtpërdrejtë të kazinosë.

Një tjetër lëshim i dukshëm i Q2 2021 nga Evolution është Starburst XXXtreme, i cili sapo arriti te lojtarët kur shkruajti këtë postim. Përsëri, është një xhirim i titullit kryesor ikonik të NetEnt - Starburst. Evolution beson se ky vazhdim i përforcuar do ta çojë përvojën e lojtarit në një nivel tjetër.

Në qershor 2020, Evolution publikoi Crazy Time, i cili transmetohet drejtpërdrejt nga studioja e tyre në Riga. Kjo lojë funksionon në një rrotë parash me një koncept të thjeshtë të rrotullimit për të fituar. Loja vazhdoi për të arritur një popullaritet të jashtëzakonshëm midis shumicës së lojtarëve të kazinosë live.

Në përgjithësi, Evolution nuk po tregon ndonjë shenjë të ngadalësimit. Dhe me lançimin e lojërave inovative të drejtuara nga AI si Gonzo's Treasure Hunt dhe blerjen e emrave të mëdhenj si BTG, e ardhmja nuk mund të ishte më e ndritshme.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme