Kazinotë kripto që marrin përsipër lojërat e fatit në Norvegji

Bitcoin

2021-04-30

Eddy Cheung

Deri para nja dy vitesh, Bitcoin dhe kriptomonedha, në veçanti, nuk u shfaq në listën e më të njohurve kazino online tendencat. Ngadalë, bankat morën interes, me miliarderë që investuan shumë në kriptovaluta. Sot, pothuajse çdo kazino online që hasni, mbështet të paktën një lloj pagese kripto. Në Norvegjia, për shembull, ky trend është jashtëzakonisht popullor. Pra, pse kazinotë e kriptove po interesohen në një treg me ligje të rrepta të lojërave të fatit?

Kazinotë kripto që marrin përsipër lojërat e fatit në Norvegji

Përmbledhje e shkurtër e ligjeve të Norvegjisë për lojërat e fatit

Ligjet norvegjeze të lojërave të fatit në internet duken më keq në letër sesa në realitet. Mund t'i vini keq edhe kumarxhinjve norvegjezë nëse besoni atë që shkruhet në internet. Thënë kështu, ka të paktën dy site lojërash fati në vend sot - Norsk Tipping dhe Norsk Riskoto. Ndërsa e para ofron vetëm shërbime të garave me kuaj, kjo e fundit është e specializuar në llotari, lojëra me letra gërvishtëse, keno, baste sportive dhe poker.

Sa i përket rregulloreve të vendit të lojërave të fatit, Norvegjia e bëri të paligjshme lojën e fatit në faqet e huaja në 2008. Megjithatë, lojtarët kënaqeshin në shumicën e kazinove online të parregulluara në Norvegji deri në vitin 2017, kur qeveria shpalli një luftë të plotë kundër kazinove në det të hapur. Bankat dhe kuletat elektronike u penguan të kryenin transaksione me këto kazino online për të parandaluar lojtarët të aksesonin shërbimet e tyre. Sikur të mos mjaftonte kjo, mediave vendase iu ndalua transmetimi i reklamave për kazinotë e huaja.

Si luajnë lojtarët norvegjezë në internet?

Kriptovalutat si Bitcoin kanë ofruar zgjidhje bankare në juridiksione me ligje të rrepta të lojërave të fatit si Norvegjia. Gjithçka që ju nevojitet është të krijoni një llogari kripto kazino dhe të depozitoni disa monedha dixhitale për të filluar të luani.

Por si mund të blini monedha dixhitale? Blerja e Bitcoin, për shembull, është po aq e lehtë sa blerja e diçkaje në Amazon. Për shembull, PayPal dhe Skrill lejoni përdoruesit të blejnë drejtpërdrejt BTC për sa kohë që ata kanë disa para në llogaritë e tyre të portofolit elektronik. Me pak fjalë, nuk mungojnë faqet e internetit ku mund të blini dhe shisni kriptovaluta.

Pse kazinotë kripto mbi kazinotë standarde në internet në Norvegji?

Më poshtë janë disa arsye pse duhet të luani në kazinotë kripto, pavarësisht nga juridiksioni juaj i lojërave të fatit:

Asnjë ndërhyrje e qeverisë

Monedhat dixhitale nuk janë mjete ligjore, kështu që asnjë qeveri në botë nuk i kontrollon ato. Me fjalë të tjera, autoritetet nuk mund të kontrollojnë se kush zotëron dhe përdor kriptovalutat. Ata nuk mund të kontrollojnë gjithashtu numrin e monedhave dixhitale që mund të nxjerrni. Pra, përfitimi këtu është se lojtarët në Norvegji mund të përdorin kriptovalutat si të duan. Për shkak se qeveria nuk i rregullon kazinotë kripto, ato operojnë lirshëm në Norvegji.

Anonimiteti

Kjo është si një vazhdim i pikës numër një më sipër. Me kazinotë kripto, të gjitha aktivitetet tuaja të lojërave të fatit në internet do të mbeten anonime. Puna është se këto kazino zakonisht nuk kanë nevojë për lojtarë për të dhënë ndonjë detaj personal. Një shembull i mirë është Monero, i cili i lejon përdoruesit të bëjnë transaksione në internet pa asnjë gjurmë. Megjithatë, mos përdorni kriptomonedha për qëllime të paligjshme, sepse ka një mijë mënyra për t'ju gjurmuar.

Tarifa të ulëta të transaksionit

Një nga arsyet kryesore për të përdorur monedhat dixhitale është se ato eliminojnë ndërmjetësit si bankat. Duke vepruar kështu, lojtarët e kriptove nuk marrin tarifat që paguajnë duke përdorur kuletat elektronike dhe kartat e kreditit. Gjithashtu, kjo i bën pagesat me kripto pothuajse të menjëhershme. Sidoqoftë, mbani mend, shumica e pagesave të monedhave dixhitale si BTC zakonisht kushtojnë rreth 1% të shumës së transaksionit tuaj.

konkluzioni

Në përgjithësi, kumari në internet duke përdorur operatorë offshore në Norvegji është pothuajse i pamundur. Kjo për shkak se ligjet e vendit të lojërave të fatit pengojnë shumicën e zgjidhjeve bankare që të lehtësojnë pagesat në faqet e huaja të lojërave të fatit. Por siç u tha më parë, kazinotë kripto zakonisht funksionojnë në zona ku kazinotë standarde në internet nuk mund të shkojnë. Ato janë të shpejta, anonime dhe ofrojnë tarifa të ulëta transaksioni. Dhe pa harruar se këto kazino ofrojnë të gjitha lojërat e disponueshme në një kazino standarde online.

Lajmi i fundit

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet
2023-01-28

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Lajme