Mbretëria e Bashkuar

December 29, 2020

Ndalimi i kartave të kreditit për baste në MB

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Fillimi i këtij viti dëshmoi vendosjen e një ndalimi të kartave të kreditit në faqet e basteve në Mbretërinë e Bashkuar. U mblodh se kjo ishte për shkak të një goditjeje të rëndë ndaj lojërave të fatit të përgjegjshëm duke rezultuar në lojëra fati me probleme.

Ndalimi i kartave të kreditit për baste në MB

Ndalimi i nisur nga 14 Prilli 2020 u mirëprit sepse lojërat e fatit në internet ishte rritur në mënyrë drastike në vazhdën e bllokimit të koronavirusit.

Komisioni i lojërave të fatit, i cili licencon dhe rregullon lojërat e fatit në Mbretërinë e Bashkuar, i rikthehet kërkimit që zbulon se mbi 10 milionë njerëz në MB luajnë kumar në internet me 800,000 që besohet se përdorin karta krediti. Prej tyre, thuhet se rreth 175,000 mendohet të jenë kumarxhinj 'problematikë' në vështirësi financiare si rezultat i varësisë ndaj lojërave të fatit.

“Bixhozi me karta krediti mund të çojë në dëme të konsiderueshme financiare, ndalimi që kemi shpallur sot duhet të minimizojë rrezikun e dëmtimit të konsumatorëve nga lojërat e fatit me paratë që nuk kanë.

Ne gjithashtu e dimë se ka shembuj të konsumatorëve që kanë grumbulluar dhjetëra mijëra paund borxhe përmes lojërave të fatit për shkak të disponueshmërisë së kartës së kreditit.

Ekzistojnë gjithashtu dëshmi se tarifat e ngarkuara nga kartat e kreditit mund të përkeqësojnë situatën sepse konsumatori mund të përpiqet të ndjekë humbjet në një masë më të madhe”

tha Neil McArthur, Shefi Ekzekutiv i Komisionit të Lojërave të Fatit.

Ndikimet kryesore të ndalimit të kartave të kreditit

McArthur shtoi gjithashtu se ai ishte i vetëdijshëm se ndalimi do të shqetësonte anëtarët e publikut, por mendonte se ia vlente të mbroheshin ata që ishin në rrezik.

“Ne e kuptojmë se ky ndryshim do t'i bezdis ata konsumatorë që përdorin kartat e kreditit me përgjegjësi, por jemi të kënaqur që reduktimi i rrezikut të dëmtimit të konsumatorëve të tjerë do të thotë se duhet të merren masa”, tha ai.

Më tej ai tha se ndalimi do të rivlerësohej pasi të kishte prova për efektet që kishin.

"Ndalimi është pjesë e punës sonë të vazhdueshme për të reduktuar dëmin e lojërave të fatit. Ne gjithashtu duhet të vazhdojmë punën që kemi bërë me operatorët e lojërave të fatit dhe industrinë e financave për të siguruar që konsumatorët të luajnë vetëm me paratë që mund të përballojnë për të shpenzuar."

Ministrja e Kulturës Helen Whatley tha: "Ndërsa miliona luajnë bixhoz me përgjegjësi, unë kam takuar gjithashtu njerëz, jetët e të cilëve janë kthyer përmbys nga varësia ndaj lojërave të fatit. "Ka prova të qarta të dëmit nga konsumatorët që vënë baste me para që nuk kanë, kështu që është e drejtë që ne veprojmë me vendosmëri për t'i mbrojtur ata”.

Për më tepër, u zbulua se të ardhurat në industrinë e lojërave të fatit në Britani arritën në 14.4 miliardë paund (18.7 miliardë dollarë) midis 2018 dhe 2019 sipas të dhënave nga Komisioni i Lojërave të Fatit. CEO më i paguar në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2019 ishte Denise Coates, shefe ekzekutive dhe themeluese e një prej kompanive më të mëdha të basteve, e cila mori në shtëpi një çek pagese prej 422 milionë paund.

Implikimet e rritjes së bllokimit në lojërat e fatit në internet

Komisioni i Lojërave të Fatit ka vendosur disa hapa për të përmirësuar mbrojtjen e klientëve. Ato përfshijnë:

  • Rritja e monitorimit të faqeve të palicencuara të basteve në internet jashtë Mbretërisë së Bashkuar që përpiqen të arrijnë një audiencë në Mbretërinë e Bashkuar, me veprimet e ndërmarra sipas nevojës.
  • Duke theksuar të gjitha lehtësitë e disponueshme në faqet e basteve në Mbretërinë e Bashkuar që lejojnë përdoruesit të vendosin një kufi se sa mund të shpenzojnë në faqe të tilla.
  • Duke u kujtuar individëve se mund t'u kërkojnë operatorëve të lojërave të fatit t'i përjashtojnë ata nga përdorimi i një faqeje për një periudhë të caktuar. Ky shërbim i njohur si GAMSTOP duhet të ofrohet nga të gjitha faqet e basteve në Mbretërinë e Bashkuar.
  • Partneriteti me Twitter për të mundësuar kufizime të lidhura me përmbajtjen e lojërave të fatit në burimet e përdoruesve. Ne besojmë se është një hap në drejtimin e duhur dhe do të ndihmojë në frenimin e problemit të lojërave të fatit.

Në Javën më të Sigurt të Kumarit të mbajtur nga data 19 – 25 nëntor, u mblodh se një pjesë e madhe e fushatës përbëhet nga mënyra për të menaxhuar zakonet e lojërave të fatit, të cilat përfshijnë: 1. Vendosni kufijtë tuaj për kohën dhe paratë. 2. Shpenzoni vetëm atë që mund të përballoni. 3. Bixhozi nuk duhet të ndërhyjë në jetën tuaj personale. 4. Të luani kumar kur jeni të zemëruar ose të trishtuar nuk është kurrë një ide e mirë. 5. Bixhozi nuk është përgjigje për asnjë problem. Një numër i platformave më të shquara të lojërave në botë janë mbledhur për të mbështetur njerëzit me probleme të lojërave të fatit. Këtë ata e bëjnë duke i ndihmuar me materiale, njohuri, kërkime dhe madje edhe njohuri të specializuara falas.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme
2024-04-18

Lundrimi në rritjen e kazinove në internet: Një udhëzues për lojëra të sigurta dhe të këndshme

Lajme