Historia dhe Evolucioni i Slot Machines

Slotat

2021-07-25

Ethan Tremblay

Nëse e keni seriozisht duke luajtur lojëra elektronike në internet ose slot machines, për këtë çështje, kuptimi i këtyre makinave është i rëndësishëm. Përgjatë viteve, popullariteti i lojërave elektronike është rritur mbi çati. Loja zbavitëse që po luani sot e ka origjinën në vitin 1887 me një rrotullues të thjeshtë me 3 rrotullime. Më pas, teknologjia mori përsipër me tema më interesante dhe pagesa të mëdha. Vazhdoni të lexoni!

Historia dhe Evolucioni i Slot Machines

Historia e lojërave elektronike

Charles Fey konsiderohet si babai i automatëve pasi shpiku Liberty Bell në 1887. Fey krijoi një makinë automatike pagese duke e bërë më të lehtë për pajisjen të lexojë një fitore. Për ta bërë këtë, shpikësi me origjinë bavareze zëvendësoi pesë bateritë ekzistuese me tre bobina.

Gjithashtu, ai futi simbole në vend të letrave të lojës. Simbolet që ai prezantoi përfshijnë kambanën e lirisë, patkua, lopata, diamante dhe zemra. Si e tillë, kjo makinë u quajt Liberty Bell.

Por ishte deri në vitin 1976 deri në 1978 që u zhvillua makina e parë aktuale e lojërave elektronike. Një kompani me bazë në Las Vegas e quajtur Fortune Coin shpiku një pajisje duke përdorur një panel TV 14 inç për shfaqje. Menjëherë pas kësaj, Komisioni Shtetëror i Lojërave të Nevadës miratoi makinën pasi kaloi të gjitha testet e nevojshme. IGT më vonë e bleu kompaninë në 1978.

Një tjetër moment historik ishte në vitin 1996 kur WMS Industries Inc. prezantoi Reel Em. Kjo makinë konsiderohet e para që ka një raund bonus me ekran të dyfishtë. Me fjalë të tjera, një ekran tjetër u shfaq pas aktivizimit të raundit të bonusit. Siç pritej, mund të fitohej një pagesë shtesë.

Ngritja e lojërave elektronike në internet

Me rritjen e papritur të internetit, makinat e fatit u zgjeruan për t'iu bashkuar botës në internet që po zgjerohej me shpejtësi. Mos harroni, mesi i viteve '90 ishte kur kazinotë në internet filluan të mbijnë si kërpudha kudo. Por në atë kohë, vetëm klasikët si blackjack dhe ruleta mund të merrnin një nuhatje brenda çdo kazinoje në internet.

Edhe me këtë, kazinotë me bazë tokësore mbetën nyje të modës mes fansave të lojërave elektronike. Deri më sot, gjëja e parë që do të shihni në çdo kazino online në Macau, Las Vegas dhe Monako është një automat.

Ndërkohë, lojërat e para në internet ishin shumë të ngjashme me lojëra elektronike me tulla dhe llaç për sa i përket dizajnit. Këto lojëra ruajtën simbole identike dhe numrin e rrotullave. Por në ditët e sotme, lojërat elektronike në internet mburren me paraqitje dhe struktura tërheqëse, falë programimit të avancuar kompjuterik.

Si funksionojnë automatet

Nëse jeni një lojtar me përvojë në kazino, atëherë duhet të keni dyshuar në atë automat në një moment. Pra, a janë të manipuluara lojërat elektronike në internet? Në mënyrë tipike, lojërat elektronike moderne të videove përdorin një program kompjuterik të quajtur Random Number Generator (RNG) për të zgjedhur rastësisht rezultatet e rrotullimit. Kjo makinë gjeneron miliarda rezultate në sekondë, pavarësisht nëse pajisja funksionon apo jo. Pra, automatet në internet janë të sigurta dhe të drejta.

Dhe sa mund të fitojë një lojtar nga automatet moderne? Slotet e videove vijnë me diçka të quajtur RTP (Kthehu te Player). Kjo është një përqindje që përdorin kazinotë e rregulluara në internet për të përcaktuar se sa fiton një lojtar me kalimin e kohës. Për shembull, nëse një lojë vjen me 96% RTP, do të thotë se lojtari do të marrë 96 dollarë për çdo 100 dollarë të vënë bast nëse fiton. Në këmbim, prerja e kazinosë është 4 dollarë.

Lojëra elektronike Jackpot

Me siguri do të shihni një ose dy çmim i parë kur luani në kazino të besueshme si ScratchMania. Thënë kështu, Microgaming lëshoi Cash Splash, i cili është jackpoti i parë në internet i lojërave elektronike. Ndërsa pagesa nuk ishte aq e lartë, kjo ishte një risi që ndryshon industrinë.

Menjëherë pas kësaj, kompania doli me Mega Moolah, e cila mban një pagesë rekord prej 17.9 milionë euro.

Një tjetër përmendje e denjë është Mega Fortune nga NetEnt, e cila gjithashtu ka paguar më shumë se 17 milionë euro. Me zhvilluesit e lojërave duke u rritur nga dita në ditë, një valë e re lojërash jackpot-e befasuese do të dalë në treg.

Të rejat e fundit

Përgatituni për ngjarje argëtuese në Hot Chilli Fest të organizuar nga Stakelogic
2023-09-28

Përgatituni për ngjarje argëtuese në Hot Chilli Fest të organizuar nga Stakelogic

Lajme