Slotat

May 5, 2022

A janë të manipuluara lojërat elektronike për para të vërteta? Heqja e mitit!

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Kur luani lojëra elektronike në internet për para të vërteta mjaft shpesh, është e lehtë të filloni të hidhni zemërime dhe të fajësoni kazinonë në internet. Puna është se shumica e rezultateve të rrotullimit tuaj do të rezultojnë në një humbje dhe jo në një fitore.

A janë të manipuluara lojërat elektronike për para të vërteta? Heqja e mitit!

Që shtron pyetjen; a janë të manipuluara lojërat e vërteta të kazinosë në internet? Epo, e vërteta është se makinat e fatit janë të manipuluara. Por jo vetëm ashtu siç po mendoni tashmë. Pra, lexoni për të zbuluar!

Slot RNG: Pse është e rëndësishme?

Gjeneruesit e numrave të rastësishëm (RNG) janë gjithmonë jo larg ekuacionit nëse doni të dini se si funksionojnë lojërat elektronike në internet. RNG u jep lojtarëve një shans të drejtë për të fituar ose humbur një rrotullim. 

Në thelb, është një kod i shkruar në sistemin e lojës për të prodhuar miliarda rezultate të rastësishme në sekondë. Dhe e dini çfarë? Kjo ndodh edhe kur makina është në punë. 

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se vetë sistemi i lojës nuk ka memorie. Prandaj, është pothuajse e pamundur që dikush ta hakojë atë dhe të paracaktojë rezultatin pasues. 

Kjo do të thotë që ju keni një shans të barabartë për të arritur atë jackpot menjëherë pasi të keni arritur të parin. Keshtu qe po, automatet online janë të manipuluara për të gjeneruar rezultate, por jo në një mënyrë që çdokush mund ta përdorë në favor të tij. 

Koncepti i RTP

RTP (Kthimi te lojtari) është norma me të cilën slot machine paguan për çdo 100 monedha të bastit. Me fjalë të tjera, është pagesa teorike e një automati. Për shembull, duke supozuar se një slot ka një normë kthimi prej 96%, lojtarët mund të fitojnë një maksimum prej 100 monedhash.

Por këtu është fakti i dhimbshëm; RTP 96% nuk do të thotë që ju mund të fitoni 96 monedha për çdo 100 ose 960 monedha për çdo 1000. Kjo për shkak se RTP zbatohet vetëm kur bëni miliarda rrotullime. 

Shikojeni kështu; për çdo 100 milionë të basteve në xhekpotin e Mega Moolah, kazinoja online mban 4 milionë. 96 milionët e mbetura ndahen mes lojtarëve me fat. Kështu e shihni, RTP siguron që makina të mbetet e rastësishme duke e hequr kazinonë jashtë lojës. 

Testimi i lojës është kyç

nëse ti lexoni udhëzuesit e përzgjedhjes së kazinosë në internet këtu, të luash në kazinotë më të mira në internet nuk është një opsion. Këto kazino në përgjithësi shfaqin lojëra që janë testuar për drejtësi dhe transparencë nga organe si eCOGRA, iTech Labs dhe Gaming Associates. 

Me fjalët laike, këto shtëpi testimi vërtetojnë se sistemi RNG i lojës është i drejtë dhe transparent.

Përveç luajtjes së lojërave të testuara, është gjithashtu e rëndësishme të zgjidhni lojëra të ofruara nga zhvillues të njohur të lojërave. Mos e humbisni mundësinë për të luajtur lojëra nga NetEnt, Microgaming, Betsoft, Playtech dhe emra të tjerë familjarë. Këta zhvillues lojërash kanë një reputacion ndërkombëtar për t'u mbrojtur. 

Si të gjeni lojëra elektronike të manipuluara në internet

Deri në këtë pikë, është përtej dyshimit të arsyeshëm që rezultatet e lojërave elektronike në internet janë të drejta dhe të drejta. Por mos jini të vetëkënaqur. Më poshtë janë disa këshilla të dobishme për duke luajtur me siguri në të gjitha kohët:

1. Kontrolloni informacionin e licencimit të kazinosë

Ky je e gjitha ti. Nuk do të keni askënd për të fajësuar pasi të keni luajtur në një kazino të parregulluar. Kazinotë e rregulluara funksionojnë sipas ligjeve strikte të lojërave të fatit të përcaktuara nga autoriteti rregullator ose qeveria. Pra, luani vetëm në një kazino në internet të licencuar nga Komisioni i Lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar, MGA, Qeveria e Curacao, e kështu me radhë.

2. Norma e Kthimit

Siç u tha më parë, norma e kthimit të një automati është një gjë që e bën atë të drejtë dhe transparent. Fatkeqësisht, disa zhvillues mashtrues të lojërave dhe kazinove përfitojnë nga kjo veçori. Shpesh, nëse RTP është shumë e mirë për të qenë e vërtetë, atëherë ndoshta është. 

Zhvilluesit më të besueshëm të lojërave e kufizojnë këtë normë midis 95% dhe 97%. Megjithatë, nëse shkalla e kthimit është shumë e lartë dhe automati është nga një burim i besueshëm, aq më mirë.

3. Rishikimet e lojtarëve

Çfarë thonë lojtarët për automatin? A ka paguar ndonjëherë një shumë të mirë? Përgjigjuni këtyre pyetjeve dhe shumë të tjera përpara se të luani lojëra elektronike në një kazino në internet. Madje do të kuptoni se disa zhvillues lojërash kanë çështje gjyqësore në lidhje me lojën e padrejtë. Pra, bëni detyrat e shtëpisë tuaj.

konkluzioni

Në përgjithësi, shumica e automatëve që do të gjeni në një kazino në internet janë absolutisht të drejta dhe transparente. Gjeneruesi i numrave të rastësishëm nxjerr miliarda rezultate në sekondë, duke i bërë rezultatet e lojës praktikisht të paparashikueshme. Gjithashtu, skaji i shtëpisë do të thotë që kazinotë mbajnë prerjen e tyre pavarësisht nëse fitoni ose humbni.

Por në rast se ju mendoni se slot machine është i manipuluar, ndaloni së luajturi dhe dërgojeni dhe dërgoni email tek mbështetja e kazinosë. Mund të jetë një çështje teknike për të cilën kazinoja ndoshta nuk është në dijeni. Sigurohuni që të tregoni emrin e lojës, zhvilluesin e softuerit dhe pse mendoni se loja nuk është e drejtë.

Nëse përgjigja e kazinosë nuk është e kënaqshme, vlerësojeni çështjen tek organi rregullator i kazinosë. Shumica e organizmave të lojërave do ta diskutonin me kënaqësi këtë çështje me kazinonë dhe zhvilluesin e lojërave në fjalë. Tani kjo është një arsye tjetër e fortë për të luajtur në një vend kumari të licencuar dhe të rregulluar.

Të rejat e fundit

Revolucionizimi i kazinove në internet: lojëra me celular, shanse të rritura, siguri e përmirësuar dhe animacion 3D
2023-11-24

Revolucionizimi i kazinove në internet: lojëra me celular, shanse të rritura, siguri e përmirësuar dhe animacion 3D

Lajme