Lotaria

January 14, 2023

Fituesi i Powerball merr Jackpot-in më të madh ndonjëherë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Një nga lotaritë më të njohura në botë është Powerball. Njerëzit kanë fituar miliona dollarë nga Powerball. Disa çmime madje arrijnë deri në një miliard dollarë, që është një shumë e madhe duke pasur parasysh se disa nga njerëzit më të pasur nuk kanë as ato lloj parash në para.

Fituesi i Powerball merr Jackpot-in më të madh ndonjëherë

Me këtë thënë, nuk ka shumë fitues të jackpot-it të Powerball sepse shanset për të fituar një jackpot nuk janë të mëdha. Për këtë arsye, sa herë që një person fiton një jackpot ose një shumë të madhe, bëhet një punë e madhe. Në të njëjtën mënyrë, disa ditë më parë u hodh xhekpoti më i madh i Powerball. Këtu është mendimi ynë për jackpot-in më të madh ndonjëherë të Powerball. 

Çfarë është Powerball?

Përpara se të hedhim një vështrim në jackpot-in më të madh të Powerball, le të kuptojmë fillimisht se çfarë është në të vërtetë Powerball. Powerball është në thelb një lojë llotarie. Është një lojë llotarie amerikane që do të thotë se njerëzit nga pothuajse të gjitha pjesët e Shteteve të Bashkuara mund të marrin pjesë në të. 

Nëse nuk e dini se si funksionon, në fakt është shumë e thjeshtë. Lotaria është një lloj loje kumari ku pjesëmarrësit marrin një numër të rastësishëm, me një ose më shumë nga ata numra që përmbajnë një çmim. Pjesëmarrësit paguajnë për të marrë numrin e rastësishëm, dhe ai që merr numrin fitues merr një shpërblim të madh.

Tre Jackpot-et më të mirë të Powerball ndonjëherë

Meqenëse ekziston një Powerball për të gjithë Shtetet e Bashkuara, jackpotet e Powerball janë mjaft të mëdha. Me kalimin e viteve, fituesit e Powerball kanë marrë shuma të mëdha parash. Këtu janë tre jackpot-et më të mëdha të Powerball të të gjitha kohërave.

2.04 miliardë dollarë - Jackpoti më i madh i Powerball

Xhekpoti më i madh i Powerball-it që i është shpërblyer ndonjëherë një pjesëmarrësi është me vlerë 2.04 miliardë dollarë amerikanë. Bileta fituese për këtë xhekpot u ble jo shumë kohë më parë nga një dyqan komoditeti në një pikë karburanti të vendosur në Altadena, Kaliforni. Megjithatë, identiteti i personit që ka fituar xhekpotin nuk dihet.

Pronari i dyqanit ku u shit bileta fituese mori një milion dollarë amerikanë për shitjen e biletës. Me këtë thënë, fituesi nuk do të marrë shumën e plotë prej 2.04 miliardë dollarësh sepse konsiderohet e ardhur e tatueshme. Fituesi do të marrë vetëm 63% të shumës totale, që është ende një ton para. 

1.59 miliardë dollarë

Xhekpoti i dytë më i madh i Powerball është 1.59 miliardë dollarë. Gjithsej tre fitues do të ndajnë këtë çmim, duke përfshirë Maureen Smith dhe David Kaltschmidt nga Florida, Marvin dhe Mae Acosta nga Kalifornia dhe John dhe Lisa Robinson nga Tenesi. Ky jackpot i Powerball u shpall në 13 janar 2016.

Ashtu si xhekpoti më i madh i Powerball, edhe ky çmim i parë konsiderohej i tatueshëm, për këtë arsye fituesit merrnin një shumë shumë më të vogël pas taksave. Secili fitues mori rreth 327.8 milionë dollarë. Dy nga fituesit ishin të hapur për mënyrën se si i shpenzuan fitimet e tyre, ndërsa Marvin dhe Mae Acosta preferuan të ruanin sa më shumë anonimitet për këtë. 

1.54 miliardë dollarë

Xhekpoti i tretë më i madh në Powerball nuk është aq larg nga i dyti më i madhi. Xhekpoti i Powerball për sportin e tretë ishte 1.54 miliardë dollarë. Xhekpoti u hodh në tetor 2018. Megjithatë, ndryshe nga ai i vitit 2016, ky xhekpot ishte vetëm për një person. Mund të themi se teknikisht, ky ishte xhekpoti i dytë më i madh i Powerball i paguar për një fitues të vetëm. 

Çuditërisht, fituesi i xhekpotit nuk e pranoi shpërblimin e tyre deri disa muaj më vonë. Fituesi e mbajti veten të panjohur, por u zbulua se ata morën 878 milionë dollarë, 37% e të cilave do të shkonin për taksat. 

Si të hyni në Powerball

Pasi të keni parë të gjitha ato çmime, mund të dëshironi të luani vetë Powerball. Për fat të mirë, nëse jeni banor i SHBA-së dhe në ose mbi moshën ligjore për lojëra të fatit, të luash Powerball është mjaft e thjeshtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hyni në një pikë karburanti ose një dyqan ushqimor lokal që shet bileta llotarie dhe të blini një biletë. Bileta do të kushtojë rreth 2 dollarë. 

Cilat janë shanset për të fituar një Jackpot Powerball?

Ndërsa mund të jetë joshëse për të hyrë në Powerball, duhet të dini se shanset që ju të fitoni jackpot janë shumë të vogla. Ka çmime të ndryshme në Powerball, ku secili ka shanse të ndryshme. 

Çmimi i parë është, natyrisht, xhekpoti dhe mund të shkojë mbi një miliard dollarë. Shanset që ju të fitoni xhekpotin janë rreth 1 në 292,201,338. Edhe nëse do të fitonit çmimin e dytë, do të merrnit dy milionë dollarë, por shanset që ju të fitoni çmimin e dytë janë 1 në 11,688,053.52.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme