Lojëra

January 22, 2021

Lojëra të njohura të kazinove aziatike për të luajtur në 2021

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Kumar dhe kazinove kanë qenë një burim argëtimi për njerëzit aziatikë për shekuj me radhë. Në fakt, Macau, një bregdet i vogël i Kinës, konsiderohet tani kryeqyteti i lojërave të fatit në botë, falë aktiviteteve të tij të larta. Ashtu si lojtarët e tjerë të kazinosë në mbarë botën, lojtarët aziatikë u pëlqen të shijojnë kazinonë lojëra të tilla si ruletë, baccarat, blackjack, mut, poker, dhe lojëra elektronike. Megjithatë, ajo që është e njohur në Evropë ose Amerikë mund të mos jetë e njohur në Azi. Pra, le të diskutojmë disa lojëra të njohura kazino aziatike për të luajtur këtë vit.

Lojëra të njohura të kazinove aziatike për të luajtur në 2021

Bakarat

Edhe pse jo në mënyrë specifike një lojë aziatike, baccarat mbetet loja më e famshme e kazinosë në Macau. Pavarësisht nëse dëshironi të luani baccarat në internet ose në një kazino me bazë tokësore, baccarat është gjerësisht i popullarizuar në Azi. Më parë, kjo lojë kazino ishte një rezervë e veçantë për lojtarët me kuleta të majme. Megjithatë, gjërat kanë ndryshuar sot, pasi loja është në dispozicion për të gjithë lojtarët.

Është jetike të mbani mend se nuk ka strategji fituese për baccarat. Kjo sepse gjasat janë zakonisht 50/50, njësoj si të hedhësh një monedhë. Por unë kam një mashtrim për ju; gjithmonë bast në dorën e bankierit. Ky bast ka avantazhin më të ulët të shtëpisë (1,06%) në tavolinë, krahasuar me dorën e lojtarit, e cila ka më shumë se 1,24% avantazh shtëpie. Një tjetër gjë, kurrë mos vini bast në një barazim, i cili ka një avantazh shtëpie prej 14.36%.

Sic Bo

Sic Bo është një pasqyrim i vërtetë i kulturës kineze të lojërave të fatit. Në kinezisht, 'Sic bo' do të thotë 'çift zare'. Ashtu si baccarat, fitimi i kësaj loje varet kryesisht nga fati dhe disa strategji aty-këtu. Me sa duket, kjo lojë po bëhet shpejt e njohur në mesin e shumicës së kumarxhinjve perëndimorë dhe në disa kate të kazinove në Nevada.

Sic Bo ka dy aspekte kryesore të lojës. Ju duhet të hidhni zarin dhe të vendosni baste në tryezën Sic Bo, të ngjashme me tryezën popullore të ruletit. Shuma e gjeneruar nga zari i trefishtë përcakton se kush e fiton bastin. Është interesante që lojtarët mund të vendosin deri në 50 baste të ndryshme. Ju gjithashtu mund të vini bast në totalin e të tre rezultateve të zarave. Në përgjithësi, ajo mbetet një nga lojërat më fitimprurëse aziatike të kumarit me shanse deri në 180:1.

Pai Gow

Pai Gow është një tjetër i preferuar nga tifozët mes lojtarëve amatorë dhe profesionistë të kazinove kineze. Në kinezisht, 'Pai Gow' do të thotë 'Bëni nëntë', që është e vërtetë duke marrë parasysh se rezultati maksimal është nëntë. Çuditërisht, tregtari lejohet t'u japë lojtarëve udhëzime kur ata janë duke luftuar gjatë lojës.

Duke ecur shpejt përpara, Pai Gow përmban një grup deri në 32 domino ose pllaka. Secili pjesëmarrës merr katër pllaka, të ndara në palë duar të larta dhe të ulëta. Ekziston një renditje e rreptë e renditjes që përbëhet nga Wong, Gong, çifti dhe 9 me 0. Këtu, ju fitoni nëse i kaloni duart e të dy tregtarëve. Mund të luani maksimumi 30 duar në orë.

Mahjong

Jam i sigurt që dini një ose gjashtë gjëra për këtë. Nëse nuk e bëni, Mahjong është një lojë kazinoje shumë e dashur në kontinentin e madh. Loja luhet me një maksimum prej katër lojtarësh dhe përmban deri në 136 tituj. Para ndarjes së pllakave midis lojtarëve, ato vendosen në tryezë dhe përzihen plotësisht. Çdo lojtar merr 13 domino.

Pas marrjes së pllakave, mund t'i ktheni ato me fytyrë lart dhe të filloni t'i çiftoni në grupe 3 x 4. Qëllimi kryesor është të ndërtoni një mur dhe të vendosni baste përpara se të vendosni pllaka. Ju gjithashtu mund të vendosni baste pas çdo raundi dhe të zgjidhni një pllakë shtesë. Nëse domino e zgjedhur plotëson dorën me 14 pllaka, ju e fitoni lojën. Nëse jo, prisni raundin tjetër.

konkluzioni

Sigurisht, ka shumë lojëra të tjera të njohura të lojërave të fatit që lojtarët aziatikë të shijojnë. Mund të luani Keno, Yee Hah Hi dhe më shumë. Mos harroni lojërat standarde të kazinosë si lojëra elektronike video, poker, blackjack dhe karta gërvishtëse janë gjithashtu të disponueshme. Dhe po, mos ngurroni të shtoni në listën tonë!

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme