Lojëra

March 13, 2023

Lojëra në kazino në internet: Slots vs Blackjack – Cila është më e mirë?

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë online në këtë epokë janë ndoshta burimi më i mirë i argëtimit për kumarxhinjtë. Megjithëse disa njerëz preferojnë kazinotë me bazë tokësore, kazinotë në internet ofrojnë komoditetin më të madh. Për shkak të kësaj, shumica e lojtarëve preferojnë kazinotë në internet sesa kazinotë me bazë tokësore. 

Lojëra në kazino në internet: Slots vs Blackjack – Cila është më e mirë?

Përveç faktit që kazinotë në internet janë më të mira se kazinotë me bazë tokësore, a keni menduar ndonjëherë se cila lojë është më e mirë midis sloteve dhe blackjack-ut? Nuk mund të themi me siguri se cila lojë është më e mirë, por le të diskutojmë secilën lojë në detaje dhe të përpiqemi të kuptojmë se cila është më e mirë. 

Të dyja lojërat janë të shkëlqyera dhe njerëzit i shijojnë ato, por shumë ende mendojnë se njëra duhet të jetë superiore ndaj tjetrës. Nëse jeni këtu për të kuptuar se cili është më i mirë, jeni në vendin e duhur. Vazhdoni të lexoni deri në fund për të përcaktuar lojën më të mirë. Pra, le të fillojmë.

Slot Machines

Le të shqyrtojmë së pari automatet në detaje dhe si t'i luajmë ato. Kjo, një nga lojërat më të vjetra të kazinosë, sapo është përditësuar me veçori më të avancuara, duke përfshirë raundet e bonusit, bobinat në kaskadë dhe rrotullimet falas.

Lojtarët kanë akses në zgjedhje të ndryshme të lojës për shkak të këtyre karakteristikave. Lojërat më të njohura të kazinosë janë mbledhur gjithashtu për ta bërë më të lehtë për ju të studioni karakteristikat më të rëndësishme të sloteve dhe të gjeni lojëra të reja.

Tre ose më shumë rrotulla rrotulluese të një automati fillojnë të rrotullohen kur shtypet një buton. Megjithëse numri i rrotullave të një loje mund të ndryshojë, tre janë shpesh minimumi absolut. Megjithatë, automate specifike mund të kenë rrotullime boshe.

Makinat e fatit nuk janë më të pranishme vetëm në kazinotë fizike falë përparimeve teknologjike dhe rëndësisë në rritje të internetit në jetën tonë të përditshme. Lojërat më të njohura dhe të larmishme të kazinove të drejtpërdrejta janë sepse lojërat elektronike në internet po zëvendësojnë gjithnjë e më shumë lojërat e tjera të kazinosë.

Prandaj, lojërat elektronike mund të jenë opsioni i përsosur nëse dëshironi të argëtoheni dhe të mbani mend rininë tuaj. Këto lojëra janë të këndshme për t'u luajtur dhe të thjeshta për t'u marrë. Rrjedhimisht, ju mund ta shijoni këtë lojë edhe nëse jeni fillestar. Sigurisht, qasja më e mirë do të ishte të bënit praktikën e parë falas dhe të prisni të filloni të luani kumar derisa të ndiheni rehat.

Si për të luajtur

Çdo automat është programuar me një përqindje aktuale të kthimit, ose shumën që përfundimisht do t'ua kthejë lojtarëve. Sa më e madhe të jetë përqindja e kthimit, aq më të larta janë shanset për të fituar. Dy primare automatet e disponueshme në kazino janë progresive dhe të sheshta.

Xhekpotet progresive rrisin pagimin ndërsa më shumë lojtarë bashkohen, ndërsa jackpot-et e nivelit të sheshtë kanë një shumë fikse xhekpoti. Ju duhet të bëni maksimumin e bastit të mundshëm të monedhës për t'u kualifikuar për xhekpotin kur luani në një makinë progresive.

Për të filluar të luani, thjesht vendosni pak para në makinë dhe tërhiqni levën ose bobinat. Modelet që shfaqen në linjën e pagesës përcaktojnë se sa paguhet. Prandaj, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje vendit ku ndodhet linja e pagesës në makinë.

Linjat e shumta të pagesave që gjenden në makina të caktuara rrisin shanset tuaja për të fituar. Pasi të jenë rrotulluar rrotullat, do të paguheni nëse ndonjë kombinim fitues shfaqet në linjën e pagesës. Pagesat mund të bëhen në formën e monedhave, parave të gatshme ose kredive që mund të përdoren për të luajtur lojëra të tjera kazino, në varësi të pajisjes.

Blackjack

Blackjack është një lojë fantastike që nuk është shumë e vështirë për t'u mësuar. Struktura e një kazinoje në internet synon t'i ngjajë një kazinoje fizike sa më shumë që të jetë e mundur. Kur ti vizitoni një kazino live blackjack, tregtari, i cili ndodhet pas tryezës së basteve të blackjack, do të përballet me ju.

Tregtari do të vazhdojë të shpërndajë letra përballë kunjit tuaj ndërsa loja përparon, duke i hequr ato nga një këpucë e vërtetë.

Ju mund të shihni kartat e lojtarëve të tjerë, gjë që shton komponentin social të blackjack. Përpara fillimit të çdo raundi, ka një kohë specifike kur mund të vendosni bast dhe të vendosni bastet tuaja. Nëse nuk e bëni këtë, tregtari do të fillojë të shpërndajë letra pas jush.

Është e rëndësishme të mbani mend se objektivi i blackjack-ut nuk është që t'i afroheni 21 sa mundeni. Edhe pse ky është rezultati më i lartë i mundshëm dhe praktikisht garanton një fitore, nuk do të fitoni shumë nëse luani blackjack online duke synuar 21 çdo herë. Për të fituar, ju vetëm duhet të tejkaloni totalin e kartës së tregtarit.

Si për të luajtur

Për shembull, nëse ju jepet një dy dhe një 8, ju e dini se vlera totale e dorës tuaj është 13. Nëse ju jepet një pesë dhe një 8, ju e dini se vlera e gjithë dorës suaj është 13. Jack, Mbretëresha, dhe kartat e fytyrës Mbreti kanë një vlerë prej 10. Vlera e Ace, nga ana tjetër, varet nga mënyra se si përdoret dhe letrat e tjera që mbani.

Për shembull, nëse tërheqni një ose dy Ace, Ace do të shënohet automatikisht me 11, duke i dhënë vlerën totale të dorës tuaj prej 13 pikësh. Nëse goditni dhe vizatoni një 10, vlera e Aces do të rregullohet në një, duke i dhënë dorës tuaj një vlerë prej 23, duke shmangur një bust.

Vlera totale e dorës suaj përcaktohet nga letrat që keni në të. Kështu, nëse merrni një dhjetë dhe një Jack, e gjithë vlera juaj e dorës është 20. Nëse goditni 21 në çdo moment, dora juaj shkatërrohet dhe ju humbni bastin tuaj. Opsionet janë goditur, qëndrojnë, ndahen, dyfishohen ose sigurimi.

Cili është më i mirë - Slots apo Blackjack?

Slot-et janë lojëra të thjeshta në kazino, pasi nuk do t'ju duhet të përdorni asnjë lloj strategjie. Derisa duke luajtur blackjack online, do t'ju duhet të bëni stuhi mendimesh dhe të merrni disa vendime për të fituar lojën. Sa herë që ju jepet një dorë, ju duhet të zgjidhni nëse do të qëndroni apo do të goditni, dhe herë pas here duhet të konsideroni të dyfishoni, të hiqni dorë ose të ndaheni.

Sigurohuni që jeni duke bërë lojën më të mirë nëse përdorni një kartë strategjie ose nëse keni memorizuar planin më të mirë. Të gjitha këto konsiderata janë thelbësore nëse dëshironi të minimizoni skajin e shtëpisë. Sidoqoftë, nëse nuk dëshironi, mund të luani lojëra elektronike pa menduar për asgjë.

Nuk është as e nevojshme të shtypni shpesh butonin e rrotullimit kur luani lojëra elektronike në internet, sepse shumë makina ju lejojnë t'i vendosni ato për disa rrotullime. Rrotullat mund të rrotullohen aq shpejt ose ngadalë sa të zgjidhni. Ju mund të jeni në gjendje të luani 500 duar çdo orë ose të bëni vetëm 50 rrotullime në orë nëse dëshironi ta goditni sa më shpejt që të mundeni.

Pra, pika kryesore që po theksojmë këtu është se nuk do t'ju duhet të shqetësoheni për krijimin e strategjive apo ndonjë gjëje gjatë lojës së lojërave elektronike. Ndërsa jeni në blackjack, do t'ju duhet të mendoni më shumë dhe të bëni disa strategji; ndonjëherë, madje do t'ju duhet të mendoni jashtë kutisë për të fituar.

Më shumë shanse për të fituar?

Tani le të flasim për pikën e dytë. Shuma më e lartë që zakonisht mund të fitoni në një dorë të vetme të blackjack është 1,5 herë më e lartë se basti juaj fillestar. Kjo ndodh kur fitoni një blackjack dhe merrni një pagesë 3 deri në 2. Ju fitoni dy herë më shumë se basti juaj fillestar nëse dyfishoni ose ndani dhe fitoni të dyja duart, por gjithashtu duhet të dyfishoni bastin tuaj.

Megjithatë, ju mund të jeni në gjendje të fitoni mijëra ose më shumë në një rrotullim të vetëm kur luani lojëra elektronike. Makinat e fatit progresiv ofrojnë herë pas here jackpot që tejkalojnë një milion dollarë, shumë prej të cilave kanë çmime kryesore prej të paktën dhjetë mijë dollarësh. Edhe pse është e rrallë të fitosh shpërblimet më të larta, është të paktën e mundur. Të luash blackjack e bën të pamundur.

Nëse luani një lojë blackjack, ka një kapje që siguron një bast anësor me një pagim të mundshëm të rëndësishëm. Kazinotë nuk duan që ju ta dini këtë fakt pak të njohur. Pothuajse të gjitha bastet anësore të lojës së tavolinës kanë një avantazh shumë më të lartë se loja kryesore. Kjo shpesh ngre skajin mbi automatet.

Buzë shtëpie

Pika tjetër ka të bëjë me skajin e shtëpisë. Disa lojtarë blackjack mund ta mposhtin lojën duke numëruar letra, por jo shumë mund ta bëjnë atë vazhdimisht. Megjithatë, ju mund të luani me një avantazh modest të shtëpisë nëse luani me mençuri dhe sipas rregullave të shkëlqyera. Ju nuk duhet të mendoni se mund ta tejkaloni kazinonë kur luani lojëra elektronike.

Për shkak të dizajnit të tyre, makineritë e lojërave elektronike kullojnë gradualisht llogarinë tuaj bankare. Makineritë janë konfiguruar me një raport kthimi që i detyron ato të mbajnë një pjesë specifike të çdo dollari të paguar për to. Ju mund të fitoni në afat të shkurtër, por sa më gjatë të luani, aq më shumë rezultatet tuaja aktuale do të ngjajnë me pritjet tuaja.

Ritmi

Tregtari dhe lojtarët e tjerë në lojën e blackjack vendosin ritmin. Ju mund të luani aq shpejt sa tregtari merret dhe lojtarët e tjerë luajnë. Mund të luani pak më ngadalë, por për artin më të mirë, duhet të luani me të njëjtën shpejtësi si tavolina. Ju mund të keni kontroll të plotë kur luani lojëra elektronike. 

Ju keni mundësinë të luani shpejt ose ngadalë. Kjo është e vërtetë nëse ju luani në kazinotë online ose kazinove fizike. Një nga strategjitë më të arritshme për t'i zgjatur më shumë paratë tuaja ndërsa luani lojëra elektronike sesa blackjack është kjo mënyrë. Ju mund të luani më gjatë sesa t'i rrotulloni bobinat sa më shpejt që të jetë e mundur nëse merrni kohën tuaj dhe bëni vetëm disa rrotullime çdo minutë.

Tani mund të mendoni se lojërat elektronike janë më të mira se Blackjack. Epo, mund të jenë, por lojërat elektronike janë në thelb për fillestarët. Shumë ekspertë luajnë gjithashtu lojëra elektronike, por nuk ka shumë gjëra për të kuptuar ose mbajtur mend gjatë lojës. Megjithatë, ka disa gjëra që duhet të keni parasysh që shpjegohen në këtë udhëzues.

Nga ana tjetër, Blackjack është për njerëzit që kërkojnë një sfidë. Nëse doni të përdorni më shumë mendjen tuaj ose jeni të sigurt se mund të arrini në skajin e shtëpisë, atëherë mund të shkoni për Blackjack. Blackjack kërkon një stuhi idesh masive dhe memorie fotografish. Pra, nëse jeni gati për sfidat, duhet të shkoni me siguri për blackjack.

Por nëse thjesht dëshironi ta mbani të thjeshtë udhëtimin tuaj të lojërave të fatit, atëherë mund të shkoni për lojëra elektronike. Kjo është për udhëzuesin. Shpresojmë që të merrni përgjigjen që kërkoni.

konkluzioni

Blackjack dhe Slots janë të dyja lojëra të shkëlqyera. Të dyja kanë avantazhe dhe disavantazhe, por nuk mund të jemi të sigurt se cili është më i mirë. Duke lexuar udhëzuesin, mund të përcaktoni se cila është më e mira për ju.

Nëse dëshironi të luani lojëra të thjeshta, atëherë mund të shkoni për lojëra elektronike. Nëse dëshironi të përdorni më shumë trurin tuaj dhe dëshironi një sfidë, atëherë mund të shkoni për Blackjack. Të dyja lojërat janë krejtësisht të ndryshme, por ato do të ofrojnë një përvojë të shkëlqyer. Pra, vazhdoni dhe zgjidhni një sipas preferencës tuaj. Ju gjithashtu mund t'i zgjidhni të dyja.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme