Blackjack

March 6, 2022

Si të bëni një bankroll të basteve në Blackjack në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Blackjack në internet është një lojë klasike tavoline që nuk do ta humbisni kurrë në asnjë kazino online. Kjo lojë vë lojtarët kundër tregtarit pasi të dy synojnë 21. Por shumica e lojtarëve të blackjack-ut janë shumë të fiksuar me numërimin e letrave dhe sistemeve të tjera të basteve, saqë ata harrojnë menaxhimin e bankrollit të blackjack-ut. 

Si të bëni një bankroll të basteve në Blackjack në internet

Pa një bankroll funksional, ju mund të puthni lamtumirë ndonjërit Blackjack kazino online sukses. Por kini parasysh se menaxhimi i bankrollit ka të bëjë vetëm me të luajturit me përgjegjësi. E thënë thjesht, menaxhimi i bankrollit është i pafuqishëm kur bëhet fjalë për reduktimin e avantazhit të shtëpisë. 

Çfarë është menaxhimi i bankrollit të blackjack?

Dy gjëra jetike kanë rëndësi për lojtarët profesionistë të kazinosë në internet. Së pari, ata duhet të gjejnë një lojë të mirë, e cila blackjack shënon të gjitha kutitë në këtë rast. Më pas, ata llogarisin sasinë e parave që do të përdorin në kazinonë online. Pra, për ta vënë atë në një perspektivë më të qartë, një bankroll bastesh është para e lënë mënjanë rreptësisht për lojërat e fatit. Menaxhimi i bankrollit, nga ana tjetër, po i ndan dhe i menaxhon këto para me maturi.

Për shembull, mund të vendosni të vendosni mënjanë 500 dollarë për arratisjet tuaja javore të lojërave të fatit. Por për të shmangur fryrjen e këtyre parave në një seancë të vetme, sigurohuni që të mos përdoret më shumë se 20% për seancë. Ose, bëjeni traditë largimin sapo të shtoni ose humbni një përqindje të caktuar të bankrollit tuaj. Ky është menaxhimi i bankrollit!

Kufijtë e tavolinës dhe bankrollat e blackjack-ut

Vizioni afatgjatë vendos lojtarët e zgjuar të blackjack-ut në internet nga Joes mesatarë në kazino. Këta lojtarë e dinë se dridhjet e këqija mund të ndodhin në çdo kohë, duke e çuar në erë gjithë buxhetin tuaj gjatë procesit. Pra, për të mos u ulur në të ftohtë, ata zgjedhin me kujdes kufijtë e tavolinës. Në bast blackjack, kjo në thelb i referohet basteve maksimale dhe minimale për dorë.

Ideja është të zgjidhni një tavolinë blackjack që lejon edhe një bast 0,10$. Nëse jeni duke luajtur në një kazino të drejtpërdrejtë, çdo gjë midis $1 dhe $10 është e mirë për të shkuar. Të luash në një tryezë të tillë ju lejon të rregulloni lojën tuaj, në varësi të situatës. Tani merrni parasysh këtë; kushton të paktën 20 dollarë për të luajtur një dorë blackjack në shumicën e kazinove të Las Vegas. Por ju mund të bëni një bast prej 5 dollarësh në një kazino live. Kjo është një arsye e fortë për të luajtur online.

Buza e shtëpisë 'e keqe'

Ju pëlqen apo jo, buza e shtëpisë është një e keqe e domosdoshme në blackjack në internet dhe lojëra të tjera të kazinove në internet. Si i tillë, të kuptuarit e tij dhe si funksionon është parësore. Skaji i shtëpisë i referohet thjesht avantazhit matematikor që loja blackjack i jep shtëpisë. Ky avantazh siguron që shtëpia të mos humbasë kurrë nëse fitoni një dorë apo jo.

Për shembull, nëse një lojë blackjack ka një avantazh shtëpie prej 2%, kjo do të thotë se shtëpia fiton 2 dollarë sa herë që bëni një bast 100 dollarë. Pra, praktikisht duke folur, skaji i shtëpisë i arrin bastet tuaja sa më shumë t'i bëni ato. Kjo është arsyeja pse disa guru të basteve këshillojnë fillestarët të largohen sapo të regjistrojnë një fitore të mirë.

Për më tepër, skaji i shtëpisë mund të krijojë ose prishë bankrollin e lojtarit. Kjo për shkak se kjo përqindje matematikore mund të përcaktojë humbjen tuaj për orë, në varësi të stilit tuaj të lojës. Për shembull, supozoni se luani 100 duar në orë, secila kushton 20 dollarë. Nëse i përmbaheni shembullit të mësipërm, humbja juaj për orë do të jetë 100 duar x 20 dollarë/dorë x 2% skaj i shtëpisë = 40 dollarë. Pra, është e qartë se një avantazh më i lartë i shtëpisë rezulton në humbje më të konsiderueshme për orë.

Vlerësoni stilin tuaj të lojës

Para se të mendoni të krijoni një bankroll për lojërat e fatit, njihni llojin e lojtarit që jeni. A jeni një lojtar i rrezikshëm apo një lojtar konservator? A luani duke përdorur sisteme bastesh? Këto janë disa pyetje të dukshme që kërkojnë përgjigje nga çdo lojtar i disiplinuar. Me sa duket, lojtarët që pëlqejnë të marrin rreziqe të mëdha do të kenë nevojë për një bankroll më të madh. Por megjithëse humbjet janë të dhimbshme këtu, shpërblimi mund të jetë tronditës në shumicën e rasteve.

Me shkathtësi, blackjack-u i lejon lojtarët të praktikojnë strategji bastesh për të zvogëluar avantazhin e shtëpisë. Për shembull, përdorni numërimin e letrave për të parashikuar rezultatin e dorës pasuese. Kjo strategji mund të zvogëlojë skajin e shtëpisë në më pak se 0,50% nëse përdoret siç duhet. 

Një tjetër strategji bastesh që ka rezultuar e suksesshme është sistemi Martingale. Këtu, lojtarët vazhdojnë të dyfishojnë madhësinë e bastit pas një humbjeje derisa të regjistrojnë një fitore dhe të rikuperojnë terrenin e humbur. Mos harroni, megjithatë, se kjo taktikë bastesh funksionon vetëm në afat të shkurtër. Pra, luani në tavolina me kufij shumë të ulët bastesh për sukses maksimal.

Gjithçka ka të bëjë me argëtimin!

Vënia mënjanë e parave për bastet online në blackjack është padyshim gjëja më e përgjegjshme për të bërë. Por të mendosh se kjo mund t'ju ndihmojë të fitoni më shpesh, është thjesht një ëndërr. Çdo ndeshje kumari ka të bëjë kryesisht me fat sesa me strategji. 

Një bankroll i basteve do t'ju mbrojë vetëm nga goditjet e humbjeve të ftohta, të cilat janë një bast i sigurt. Pra, mos sakrifikoni argëtimin për menaxhimin e kursyer të bankrollit. Nëse vëreni një situatë të mirë, nuk ka asnjë të keqe të jesh pak ambicioz.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?
2023-12-13

A munden kazinotë në internet të nxjerrin një lojtar jashtë?

Lajme